Отидете към основна версия

2 317 20

„Западът гние, но не замръзва“

  • европейският съюз -
  • ес-
  • запад-
  • русия-
  • газ-
  • украйна

Компанията Нафтогаз на Украйна уведоми европейските потребители, че не планира да поднови транзитното споразумение с Русия

Снимка: Коммерсантъ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Европейският съюз заяви, че е твърде рано да реагира на плановете на Киев да спре да изпомпва руски газ през 2024 г. Представители на ЕС дават да се разбере, че във всеки случай ще могат да избегнат проблеми с горивото, по-специално благодарение на нов план за постигане на енергийна независимост на общността. По-рано компанията Нафтогаз на Украйна уведоми европейските потребители, че не планира да поднови транзитното споразумение с Русия. Политическият коментатор на Комерсант FM Дмитрий Дризе вижда в случващото се шанс за развитието на бъдещите технологии.

Още едно решение, което остана в сянка на фона на всичко случващо се. Става дума за намерението на Нафтогаз Украйна да не подновява споразумението за транзит на руско гориво в бъдеще след 2024 г. По принцип това се очакваше. Това обаче по никакъв начин не отменя значението на самото събитие. С други думи, ако нищо не се промени, всъщност остават година и два месеца до края на ерата. Руският тръбопроводен газ ще спре да тече към Европа по класическия западен маршрут.

Да, втечненият газ остава, теоретично е възможно да се ремонтират Северни потоци, има южно трасе през Турция. Завоят на изток се осъществи по един или друг начин. Животът продължава, небето няма да падне на земята. Но въпреки това това, което някога се смяташе за голям пробив, започвайки през 70-те години на миналия век, сега престава да съществува. Украйна също се откъсва още повече от Русия, въпреки че губи доходи. Но парите, както знаете, не са най-важното нещо в живота.

Междувременно официалният представител на Европейската комисия Тим Макфий даде да се разбере: има още време, ще помислим какво може да се направи. Междувременно, докато складовете са пълни с горива, ще изкараме зимата безпроблемно, освен ако не се случат извънредни събития.

В същото време замяната на руски газ с, например, катарски или нигерийски газ е изпълнена със зависимост от тези, да кажем, не много демократични държави. На свой ред последните ще получат лостове за влияние над идеологическия и свободен Запад. По принцип е лошо да зависиш от някого, дори и от приятели, да не говорим за всички останали.

В резултат на това виждаме, че сегашната конфронтация просто е длъжна неволно да тласне развитието на алтернативната енергия и новите технологии като цяло, за да създаде напълно различен свят, чист във всички отношения. Всъщност друг изход няма, дори само защото се изостря и борбата за ресурси, които са все по-малко.

Да се ​​върнем обаче на грешната земя. Какво всъщност имаме днес? Това е вече втората зима в новата реалност, която чука на прозореца и някак си няма забележима паника в Стария свят. Както няма страшни прогнози как немци, французи и други като тях се топлят на огньовете, изсичат историческите им паркове, гори и прочие красоти. Всичко, което чухме миналата година, вече изчезна от информационния дневен ред. Наистина ли вече са се адаптирали и преустроили? Може би не. Темата за енергийния колапс на Европа обаче сякаш изчезна от дневния ред. И вие казвате, нищо не се променя в този свят. Западът може да е гнил, но още не е замръзнал.

Източник : Телеграм канал "Комерсант FM"

Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 16 гласа.

Свързани новини