Първата стъпка към изолирането на Цветан Цветанов от ГЕРБ изглежда направена. В четвъртък (12.11.) лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов си избра неочакван заместник в ръководството на парламентарната група. Вместо Цветан Цветанов, който е вечният номер две в партията, за заместник беше посочена бившата председателка на парламента Цецка Цачева.
Новината е важна за всеки страничен наблюдател на парламентарната опозиция. Тя обаче беше поднесена от Бойко Борисов сякаш между другото – на 30-тата минута от едно заседание, чийто видеозапис е публикуван в YouTube. Предложението на Борисов беше прието веселяшки от цялата парламентарна група на ГЕРБ, включително и от самия Цветанов, който присъстваше на заседанието. Всички се смяха на твърдението, че Цветанов не може да заеме мястото на заместник, както се очаква, защото бил твърде зает – прекалено често го викали в прокуратурата и следствието. А според Борисов, парламентарната група на ГЕРБ има нужда от постоянно присъстващо в парламента ръководство. Хумористичните изказвания на лидера на ГЕРБ препращат към устойчивата му увереност, че БСП води "война" срещу ГЕРБ и разследва "всеки, на когото [Борисов] е казал "здрасти".
Каква е истината?
"Истината е, че Бойко Борисов се страхува от Цветанов, затова действа срещу него много бавно и много внимателно", казва в интервю за Дойче Веле Юрий Асланов от социологическата агенция "Афис". "Борисов отдавна иска да се освободи от своя заместник, защото осъзнава, че Цветанов го дърпа надолу. Но не може да го направи изведнъж и с рязък жест, защото се страхува, че ще получи нещо в отговор. Както казват на техния език, Цветанов "го държи с нещо". Ние не знаем с какво", изтъква Асланов.
Твърдението, че ГЕРБ ще стане приемлива партия, ако се освободи от двамата си лидери, е поне на две години. Според редица политолози, коментирали партийния климат в ГЕРБ още през 2011 година, има само един логичен път това да се случи – Борисов да прогони своя заместник, а за отмъщение заместникът да дискредитира Борисов. "Това е стара прогноза, чиято точност ще проверяваме в следващите месеци", казва Асланов. "Но нека не забравяме, че ние не знаем какво точно става в ГЕРБ", добавя той. "Не знаем дали това е трайна политика за по-нататъшно отстраняване на Цветан Цветанов или решение без дълбоки последици за партията им. Сигурно е само едно – че засега не може да се прави връзка между доверието в ГЕРБ и съдбата на Цветанов. Електоратът се отдръпва от ГЕРБ по сложен комплекс от фактори и Цветанов нито е единственият, нито основният от тях", твърди Асланов.
Неговият коментар идва на фона на няколко смущаващи събития в парламентарната опозиция. В рамките на няколко дни двама депутати от ГЕРБ напуснаха парламентарната си група, като станаха независими депутати. Множество медии и политици коментираха това като "купуване" на депутати, без да пояснят какво имат предвид. Бойко Борисов заяви в прав текст, че и неговият прочит е такъв. Според него управляващите са решили да се разделят със своя партньор "Атака" и да набавят липсващите им гласове от депутати на ГЕРБ, "превърнати" в независими.
ГЕРБ, Цветанов и доверието
"Доверието в една партия не се променя за един ден", коментира за Дойче веле Боряна Димитрова, чиято социологическа агенция "Алфа рисърч" подготвя проучване на електоралните нагласи. Според нея е твърде рано да се коментира въпросът за това дали отслабването на позициите на Цветанов ще се отрази дългосрочно на доверието в ГЕРБ.
Според Юри Асланов, ГЕРБ е наясно, че е в проблематична ситуация не толкова заради спорната фигура на Цветанов, колкото заради новата алтернатива вдясно: "Вдясно се случват неща, вече има идеи, проекти, действия, движение. Гласовете, които се отдръпнаха от ГЕРБ заради недоволство от управлението им, надали ще се върнат обратно в партията, ако тя си смени ръководството", смята той.