Отидете към основна версия

5 622 53

Тестът на живота за Хелиф и Ю-тин… Ще чуят ли думата - мамо

  • хелиф-
  • ю тин-
  • тест-
  • пол-
  • мок-
  • олимпиада-
  • париж

Двете състезателки не издържаха теста за пол на Свтовното първенство по бокс  в Доха миналата година

Колаж: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Международният олимпийски комитет (МОК) допусна до участие две състезателки до Игрите в Париж в бокса при жените - алжирката Имане Хелиф и Лин Ю-Тин от Тайван, въпреки че има съмнение за биологичния им пол. И двете имат завишени нива на тестостерон и са се провалили на половия тест през миналата година, заради което не са били допуснати до участие на Световното първенство по бокс от Международната боксова федерация. Това предизвика голям скандал на Олимпийските игри във Франция. Включително и ние сме ощетени, защото Ю-Тин се изправи срещу нашата Светлана Каменова и я победи.

Съдиите така решиха.

МОК отказва да направи хромозомен тест на двете, като се позовава на това, което пише в паспортите им – жена. Извънредни и специално за тях тестове били дискриминационни.

По този повод генералният секретар на БОК Белчо Горанов и главният лекар на олимпийската ни делегация д-р Стефан Стругаров се срещнаха още на 27 юли с проф. д-р Роалд Бар, председател на Групата за Париж 2024 на Медицинската и научната комисия на МОК, на срещата присъстваше и д-р Джейн Торнтон, която е назначена за новия научен и медицински директор на МОК.

Тогава д-р Бар обясни, че двамата спортисти са допуснати до Игрите в Париж, спазвайки всички правила и отговаряйки на всички критерии, както и че МОК няма практика и няма да провежда тестове за полова принадлежност щом в паспорта пише пол "женски". В момента МОК организира боксовия турнир в Париж, защото изключи Международната боксова асоциация от олимпийското движение заради „проблеми във федерацията“.

От своя страна Българският олимпийски комитет (БОК) заяви, че иска да подаде официална жалба по случая, на което д-р Бар отговори, че такава жалба няма да бъде уважена, но ако все пак се настоява за това, то тя трябва да се адресира до МОК.

Реакцията на БОК дойде след отказването на Анджела Карини, която слезе от ринга след само 45 секунди срещу Хелиф в мач от осминафиналите в категория до 66. Думите на италианката бяха: “Удря като мъж, много силно.“ И излезе разплакана от ринга.

Двете състезателки - Хелиф и Ю-тин, не издържаха теста за пол на Световното първенство по бокс в Доха миналата година,

а сега шефът на Международната боксова асоциация (МБА) Умар Кремлев заяви, че тестовете са били извършени от медицински специалисти "по искане на състезателките".

“В МБА правим всичко прозрачно. Единственото нещо, което не можем да дадем, е медицински документи. Като президент не мога да направя това - документите съдържат лични данни на хората, генетични данни", продължи той.

"Състезателките се съгласиха да се изследват и анализът показа, че имат силни гени", посочва Кремлев.

В МБА има направени тестове, но не може да разкрие информацията. МОК не иска да тества, защото в паспорта пише - жена. Но има един тест, който ще разкрие всичко. Това е тестът на живота, който предлага възможност на всяка жена да чуе думата – мамо. Дали Имане Хелиф и Лин Ю-Тин от Тайван ще я чуят…

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 37 гласа.

Свързани новини