Какво ще се случи с румънската гимназия през втория срок… Това е въпросът, който вълнува все повече ученици и родители от Профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" (ПГИИРЕ). В момента 29-то СУ "Кузман Шапкарев" и Профилирана гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" съвместяват една сграда по силата на договор от 2015 г., но контрактът изтича… Пред ФАКТИ говори Мариета Александрова, родител на ученик в ПГИИРЕ.
- Г-жо Александрова, от няколко дни се развива голяма полемика между Министерството на образованието и науката, 29-то училище и Румънската гимназия. Причината е, че Румънската гимназия трябва да освободи сградата на 29-то училище по силата на договор от 2015 година. Защо става така и как си го обяснявате?
- Нямам ясно обяснение на случващото се. Може би 29-то училище е в своето право, защото, в крайна сметка, сградата си е тяхна. Но за мен е необяснимо как може 25 години едно училище като румънската гимназия, което е институция, разпространяваща чужда култура в България – имам предвид румънската, да бъде оставена без сграда. И вече училището е сменило четири административни адреса, респективно сгради. Как може за 25 години да не се намери подходяща сграда за едно такова училище, което е важно. Ние сме съседна страна на Румъния, тя е все по-развиваща се държава, а ПГИИРЕ е единственото уникално училище в България, което разпространява тази култура. Наричат го още и бутиково училище, а то ще стане съвсем бутиково, ако не се намери сграда.
- Сега тезата на 29-то училище е, че имат повече ученици и им трябват всички класни стаи. Просто нещата са различни спрямо 2015-а, когато е сключен договорът? Но всичко се случва по средата на учебната година…
- Тук искам да отбележа, че ние – родители и ученици, дори не знаехме в началото, когато сме си записали децата, че ще има такъв казус. Всеки родител – освен с отличните отзиви за самото училище, се е съобразявал и с локацията. Румънското училище е хубаво, децата са много доволни. Всичко е на ниво, а сега изведнъж изниква казус преместване. Тук има и друго нещо. Румънското училище е създадено на база спогодба с румънската държава. Българското училище е в абсолютния център на Букурещ. Тоест, румънците можаха да намерят подходяща сграда, а ние тук не можем да намерим за тяхното училище.
- Буквално преди дни – 17 октомври, от директора на ПГИИРЕ Виолета Йосифова е спуснато съобщение за казуса с договора. Какво следва…
- Вече организирахме един протест. Има подписка, създадена от децата, такава ще има и сред родителите. Въпросът няма да бъде оставен така. В събота бяхме в румънското посолство. След като Българската държава не може да помогне, дано помогне чуждата.
- За какво говорихте в румънското посолство?
- Посланикът го нямаше, защото беше събота и беше почивен ден. Но те не знаеха въобще за проблема. Запознахме консула, който трябва тази седмица - за днес, ако не се лъжа, да организира среща на посланика и няколко родители. За първи път тази година румънското посолство прави ден на отворените врати преди две седмици и смятам, че трябва да се използва този момент, защото това също засяга и Румъния като държава.
- Учениците, учителите как реагират на всичко това, което се случва. Вторият срок наближава?
- Притеснени са, защото си харесват училището. Най-притеснени са осми и дванадесети клас. Малките учат език, а големите завършват. Къде ще завършат? Те нямат алтернатива. Все пак това е езиково училище, а никъде другаде румънски не се учи. Няма как да се преместим. Няма къде. Дори и да искаме на друго място, няма да може да стане.
- Има ли сте среща с директорката Виолета Йосифова. Какво ви каза?
- Директорката очаква да има среща в МОН в четвъртък и да се коментира въпросът. Когато се събрахме на протест имаше и представител на Столична община, който каза, че ще направят всичко е възможно да не се местят учениците поне до края на учебната година, а след това да се търси подходяща сграда. Но това не бе някакво обещание, а просто думи пред камерите на медиите. Ще видим.