22 Октомври, 2024 10:14 2 428 16

Ще има ли за Румънската гимназия втори срок?

  • румънска-
  • гимназия-
  • 29-то су кузман шапкарев-
  • мон-
  • община

Румънската гимназия в София до момента е сменила 4 административни адреса

Ще има ли за Румънската гимназия втори срок? - 1
Снимка: Официална страница на 29-то СУ "Кузман Шапкарев"
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Ще има ли за румънската гимназия втори срок? Това е въпросът, който вълнува все повече ученици и родители от Профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" (ПГИИРЕ).

В момента 29-то СУ "Кузман Шапкарев" и Профилирана гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" съвместяват една сграда. И това е така, защото през февруари 2015 г. Столичният общински съвет е взел решение държавното училище ПГИИРЕ да ползва за срок от 10 години част от класните стаи на 29-то СУ "Кузман Шапкарев". Мотивът тогава е бил малкият брой ученици на общинското училище. През последните години обаче и в двете училища броят на учениците е нараснал и са им необходими допълнителни класни стаи и кабинети, а договорът изтича.

С писмо до Министерството на образованието са поискани още шест класни стаи за държавното училище ПГИИРЕ, а такива нямало как да бъдат осигурени. Поради тази причина Румънската гимназия не може да продължи да ползва част от сградата на 29-о училище.

Казано с други думи, първият срок на учебната 2024-2025 е осигурен, но вторият срок къде ще е… Още не се знае.

Интересно е и друго. Договорът изтича през пролетта на 2025 година, а под въпрос е вторият срок… Защо?

Това бе и причината родителите да се съберат на протест, за да поставят ясно въпроса за бъдещето на ПГИИРЕ.

В основата на протеста на ученици и родители е и появилата се информацията, че Румънската гимназия ще се премести в занемарена сграда в кв. "Свобода". Разтревожени ученици и родители изпратиха сигнал до ФАКТИ, в който показват какви са условията в сградата в кв. „Свобода“, както и каква кореспонденция са водили до момента с различни институции.

Становище от МОН, изпратено до родителското настоятелство на ПГИИРЕ: „Държавната профилирана гимназия с интензивно изучаване на румънски език (ПГИИРЕ) „Михай Еминеску“ ползва за провеждането на учебен процес сграда – общинска собственост, съвместно с 29-то Средно училище „Кузман Шапкарев“, находящ се на ул. „Георги С. Раковски“ № 20, гр. София. Договорът за имота е сключен за срок от 10 г. и изтича през пролетта на 2025 г. Министерството на образованието и науката неколкократно в последните години инициира разговори и отправи запитвания до Столична община, до район “Сердика” и до 29-то Средно училище „Кузман Шапкарев“ с молба за продължаване на договора за ползване на имота от ПГИИРЕ „Михай Еминеску“. За съжаление, са получени категорични отговори от кмета на район “Сердика”, от педагогическия съвет и от обществения съвет на 29-то СУ „Кузман Шапкарев“, в които бе изразено становище, че ПГИИРЕ „Михай Еминеску“ ТРЯБВА ДА ОСВОБОДИ ПОМЕЩЕНИЯТА, които ползва в сградата на ул. „Г. С. Раковски“ № 20. Като основен мотив бе посочено, че видно от реализирания прием на ученици в 29-то СУ „Кузман Шапкарев“ за учебната 2024/2025 година броят им е двойно повече в сравнение с 2015 година, когато са отдадени за ползване свободни помещения на ПГИИРЕ „Михай Еминеску“ и сега същите са необходими на 29-то СУ „Кузман Шапкарев“ за провеждането на учебен процес. ПГИИРЕ „Михай Еминеску“ е създадено по силата на двустранна спогодба между България и Румъния, по която е открита и българската гимназия „Христо Ботев“ в Букурещ. То е продължител на традициите на някогашния Румънски лицей, съществувал до 1945 г. Поради неговото знаково значение и дългогодишно пребиваване на настоящия му адрес, МОН ще продължи да търси диалог, за да може да продължи да се провежда учебният процес в настоящата сграда. Паралелно ще се търсят и всички други възможности за осигуряване на подходяща сграда за училището. До настоящия момент не са обсъждани и уточнявани други места, на които ПГИИРЕ „Михай Еминеску“ да продължи да води образователен процес от началото на следващата учебна година.“

Ето какво се казва и в позиция на училищната общност на 29-то СУ „Кузман Шапкарев“: „През последните дни в медийното пространство се появиха спекулативни твърдения, че 29-то СУ „Кузман Шапкарев“ е отговорно за проблема с осигуряването на сграден фонд за ПГИИРЕ „Михай Еминеску“. Категорично заявяваме, че подобни внушения не отговарят на истината и провокират излишно противопоставяне на двете училища.

Фактите са следните:
Държавната гимназия „Михай Еминеску“ е настанена в сградата на общинското 29. СУ „Кузман Шапкарев“ с Решение № 65/12.02.2015 г. на Столичния общински съвет. Предоставени са ѝ 9 помещения за безвъзмездно ползване за срок от 10 години, който изтича през 2025 г. През тези 10 години учениците и на двете училища се увеличиха двойно. Съвместното ни съжителство в общинската сграда на ул. „Г. С. Раковски“ № 20 отдавна не е адекватно на потребностите ни, за което сме уведомили всички отговорни институции. Известно е, че имаме недостиг на класни стаи, който ще става още по-голям. Налице е трайна тенденция за разрастване на 29. СУ „Кузман Шапкарев“. В училището ни се обучават деца и ученици от подготвителна група до 12. клас. През последните години в него успешно се развива STEM профил „Софтуерни и хардуерни науки“, към който има засилен интерес. През 2023 г. в гимназиален етап бяха приети 105 осмокласници – пет пъти повече отколкото през 2018 г. Тази година отново бе реализиран прием в 4 паралелки VIII клас със същия профил, като всяка от тях е с максимален брой ученици – 26/27. С разрастването на жилищното строителство в квартала се увеличават и децата в начален етап. Предстои изграждане на STEM център на третия етаж и цялостно обновяване на училищния двор. Тази възходяща тенденция в развитието на 29. СУ е добър знак за столичната образователна система, който не бива да се заличава. Считаме, че единственото разумно решение, което ще сложи край на недостига на стаи и за двете учебни заведения, е държавата да намери подходяща сграда за ПГИИРЕ „Михай Еминеску“. Оценяваме усилията на всички институции, които действат в тази насока. Ние не гоним никого! Защитаваме интересите на нашите ученици, които имат нужда от спокойна и подкрепяща образователна среда. Нямаме вина, че за 10 години проблемът със сградния фонд на ПГИИРЕ не е решен. Вярваме, че МОН и Столична община ще предприемат необходимото, за да бъдат защитени интересите и на двете училища, без да се стига до конфликтни ситуации и ескалация на напрежение. Позицията е на целия екип и Обществения съвет на 29-то СУ „Кузман Шапкарев“.“

Ученици и родители – от една страна, МОН, община и 29-то СУ „Кузман Шапкарев“ – са от другата. Казано просто – администрация, а казано по-точно мудна администрация, въпреки че става въпрос за образование и създаването на условия за провеждането на нормален учебен процес в София.

Ще има ли за Румънската гимназия втори срок?
Снимка: Фейсбукстраница ПГИИРЕ "Михай Еминеску" за достойна сграда за ученици и учители

В хода на „административните разговори“ се прокрадва идеята ПГИИРЕ да бъде преместено сградата на Техникума по полимери в кв. „Свобода“. Разбирай - от центъра на града в краен квартал. Ученици от ПГИИРЕ са посетили училището в кв. „Свобода“, а снимките, които ни изпратиха, са повече от красноречиви.

Ето какво пишат те: „Здравейте, отидохме до сградата на бул. „Рожен“ 25. Сградата, както вече знаем, не е в състояние за безопасно пребиваване. Дворът е целият в храсти, дървета, боклуци, стъкла, самият асфалт е в дупки и камъни, няма огради на повечето места, а там, където има, са счупени и изкривени, в момента няма фитнес уреди, нито пък баскетболни уреди - кошове, и няма ограда, която да обезопасява самото игрище.

Масово прозорците са счупени или просто ги няма, а на тяхно място има дървени плоскости, които са притиснати с шкафове от вътрешната страна. Също така разбрахме, че салонът НЕ е на училището, а вместо това е даден под наем на школа по народни танци "Body folk"; успяхме да видим малко от салона и видяхме, че той е на два етажа: долният етаж е сравнително празен и малък, таванът виси (издут е надолу) и е прикрепен с нещо като картон, вторият етаж не е салон, а е бил нещо подобно на дирекция с много стаи. В момента не се знае какво е, в какво състояние е нито на кого принадлежи.

Охраната на сградата ни посрещна и ни разказа за сградата, изтъкна "хубавите" ѝ черти и предимства. Показа единствено фоайето и малко от единия коридор. Вътре не беше чак толкова зле, но има течове, а вътре категорично супер много миришеше на мухъл. Отвън много ясно се вижда, че вътре в главната сграда стаите са празни, отрупани с някакви стари и неизползваеми предмети или под "ремонт", някои от прозорците бяха счупени, нямаше ги и отново бяха заменени с дървени плоскости, а някои от тях бяха с залепени бели листове (за рисуване).

Тези листове са залепени от учениците на ТОХА поради силното слънце и нямането на пердета или щори. Около училището прозорците бяха още по-зле, както и теренът, всичко беше много мръсно - имаше адски много счупени стъкла, боклуци от рода на бутилки от алкохол, матраци, пружини, части от телевизори и коли, които твърде вероятно са от сервизите до сградата, имаше много храсти, високи дървета, бръшлян и ученически пособия по земята. Всички стени са напукани и от тях пада боя и мазилка. Около сградата няма осветление, а ако е имало, то не работи - лампите са ръждясали и са наклонени, все едно ще паднат. През прозорците много добре се виждаше, че стаите са в окаяно състояние, празни са, нямат осветление, да не говорим за отопление и т.н.“ (б.р.-постът е дълъг)

И как се случва всичко
В четвъртък – 17 октомври 2024, директорът на ПГИИРЕ "Михай Еминеску" съобщава на съвет на учителите, че гимназията ще се мести, защото изтича договор за наем в сградата на 29-то СУ "Кузман Шапкарев". Учителите съобщават на децата. Тръгват слухове за предложение училището ни да бъде преместено в сградата на бившия Техникум по полимерни технологии, находящ се на адрес бул. Рожен 25. Сградата е необитаема от 2005 година. В момента от началото на тази учебна там са настанени "временно" 900 ученика от Техникума по туризъм.

България-Румъния
Румънската гимназия "Михай Еминеску" е открита преди 25 години по силата на договор между Румъния и България. В Букурещ има българска гимназия, която се помещава в сграда в историческия център на града от деня на откриването ѝ, докато Румънската гимназия в София до момента е сменила 4 административни адреса.

Разбира се, желанието на родители и учители е да се намери трайно решение на проблема със сградата, защото вторият срок наближава...


Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 10 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 честен ционист

    12 27 Отговор
    Този фалшив език румънския трябва да си го учат само в измислената държава Румъния.

    Коментиран от #7

  • 2 учил в руска гимназия

    8 10 Отговор
    В първо отделение имахме 2 класни - едната рускиня (беше ни като майка) и другата българка (парашутистка и неграмотна).
  • 3 Вторият срок

    10 16 Отговор
    В Румъния!

    Коментиран от #6

  • 4 "Държавниците" нямат срама!

    16 9 Отговор
    Нито от учениците и учителите, нито пред съседна Румъния, с кояно нямаме сериозни открити въпроси!
    Да решават бързо и разумно този проблем, срамота!!!
  • 5 Бендида

    35 2 Отговор
    Дано получат добра база. Пояснявам, че в Румънската гимназия учат български ученици. Има спогодба между България и Румъния, и в Букурещ има български лицей „Христо Ботев“, там пък изучават български език.
    Съседи сме и за бизнеса е полезно.

    Коментиран от #16

  • 6 Ха ха

    7 8 Отговор

    До коментар #3 от "Вторият срок":

    А Техникума по туризъм да местят на Златните.Украинците да си търсят сами квартири.
  • 7 Ако мойто момче

    4 2 Отговор

    До коментар #1 от "честен ционист":

    Не забравяй обаче че картофената нива в Скопие, на която викате национален стадион, е кръстен на оня бездарен румънец дето реве по сцената (ви сакам сите) така че малко уважение към майчиния език на вашия герой
  • 8 бай Даньо

    1 6 Отговор
    И освен румънски, друго какво учат питомците
    То румънския е като българския международен, само за един език струва ли си толкова шумотевица
  • 9 любител

    2 6 Отговор
    ще имат гимназия с румънски като открият за български в бущурещ. сиреч на кукуво лято. хахаха
  • 10 Вълканов

    2 5 Отговор
    Нека учат историята, какот Българският език създядоха Румънския през средата на 19-ти век, използувайки влашки диалект под диктатта на Франция. . Вина има и нашата емиграция , учила във Френски учебни заведения.

    Коментиран от #13

  • 11 Колко

    2 2 Отговор
    процента западноЕвропейски Мъжки хаплогрепи и колко Тракийска плюс Скитска хаплогрупи имат Румънското население. Истината е, че Българските, Македонските и Румънски хаплогрупи са еднакви отпреди 500 години
    Колю Стойков стана Киву Стойка, Гюргево стана Джордиу, Чаушев стана Чаешеску. На всяка крачка изкивено полатинчено преименоване. Франция използува, че Българските земи са под Османско робство и сътвори нова държава с измислен език. Те това е иторията на латинизацията на Влашко да стане Романя..

    Коментиран от #14, #15

  • 12 бай Даньо

    0 0 Отговор
    На мен ми изглежда новата сграда много добра.
  • 13 бай Даньо

    2 0 Отговор

    До коментар #10 от "Вълканов":

    Изумително е колко българското простолюдие не е в час и за това са ти натракали минуси. Дрогари на румънски език Да е Да и като ги питаш знаят ли какво означава името на големия им град Търговище вдигат рамене , е това са романците инак самочувстие до Бога щото преки наследници на Марк Аврелии ...
  • 14 бай Даньо

    1 1 Отговор

    До коментар #11 от "Колко":

    С тоя факт българскто простолюдие е напълно не на ясно. Македонския , българския и румънския генотип са на практика неразличими. Това факт трябва да го навираме в очите по всеки повод на "румънци" и "македонци". Очевидно уседналоста на българите да я държим тя земя без да се разселваме и мешаме ни е запазила , за разлика от гърци и арменци например който са се местели мешали както им е угодно за времето инак по големи народи от нас но държат едни маргинални териториики днес и са мешавица ....
  • 15 бай Даньо

    1 0 Отговор

    До коментар #11 от "Колко":

    С тоя факт българскто простолюдие е напълно не на ясно. Македонския , българския и румънския генотип са на практика неразличими. Това факт трябва да го навираме в очите по всеки повод на "румънци" и "македонци". Очевидно уседналоста на българите да я държим тя земя без да се разселваме и мешаме ни е запазила , за разлика от гърци и арменци например който са се местели мешали както им е угодно за времето инак по големи народи от нас но държат едни маргинални териториики днес и са мешавица ....
  • 16 ИМПЕРИАЛИСТ

    0 0 Отговор

    До коментар #5 от "Бендида":

    С финансиране от общината на района, училище "Еминеско" да си спретне една бригада и да си ремонтират запуснатата от години сграда...