Съвременната енергийна индустрия претърпява огромни загуби по време на предаването на електроенергия от генериращи станции до крайния потребител, използвайки проводници. Идеята за снабдяване с електричество по въздух е изложена от легендарния Никола Тесла още в края на 19-ти век, когато 140-футовата индукционна намотка е била използвана за предаване на енергия на електрическа крушка на разстояние от 2 мили.
В резултат на теста, целия Колорадо Спрингс потъва в мрак, тъй като централата на града е била изгорена. Сега експериментите с безжично предаване на енергия продължават, като последните се възпроизвеждат от новозеландски инженери от компанията Emrod, които намериха финансиране за създаването на първите работещи прототипи. Плановете на последователите на Тесла включват създаването на търговска мрежа, предаваща стотици киловати енергия за десетки километри без използване на медни проводници и гигантски метални опори.
По идея на новаторите ще бъдат инсталирани специални електромери за потребителите, които ще им позволят да получат икономически ползи от безжичното предаване на енергия. Проектът се финансира от Powerco (Нова Зеландия). Предполага се, че използването на безжична технология ще увеличи ефективността на електроенергийната система със 70%, а в бъдеще със 100%. Също така ще стане възможно предаването на електроенергия до отдалечени райони, където е трудно и икономически неизгодно да се постави електропровод.
Единственото условие за работа на безжична система е видима линия между предаващите устройства. В момента Emrod създаде първия работещ прототип с достатъчно мощност за предаване на няколко киловата на разстояние над 40 метра. Тестването на системата е планирано за октомври, след като бъде създаден вторият прототип. Според плановете на инженерите, капацитетът на инсталациите ще бъде увеличен сто пъти.
В дизайна на прототипа има предавателна антена, реле и специален тип антени, които преобразуват електромагнитната енергия в постоянен ток. Устройството работи в честотен диапазон, който е напълно безопасен за живи същества, подобно на честотите на Wi-Fi и Bluetooth. Въпреки това, инженерите предоставиха и специална защита с помощта на лазер. Ако самолет, хеликоптер, птица или дрон навлезе в зоната за предаване на енергия, системата веднага спира да работи.
Според разработчиците от Emrod, предаването на енергия безжично е възможно при всяко време и може да се използва за прехвърляне на излишната слънчева енергия, а също така води до значителни икономии на енергийната инфраструктура. Пренасочването на енергия ще стане по-мобилно и ще позволи разпределението на енергия на заинтересованите потребители. Плановете на компанията включват използването на мобилни излъчващи инсталации на базата на автомобили, които бързо ще променят посоката на предаване и ще доставят енергия до всяка точка, където има допълнителна нужда от електричество.