Ето и кои от най-важни технологични кпродукти вече не са достъпни за руснаците.
Финанси
- Visa и Mastercard спират работата в Русия. Но всички карти на международните платежни системи, които се издават в Руската федерация, ще работят на територията на страната без проблеми. Но в чужбина няма да работят. И обратно. Освен това те няма да работят в електронните портфейли на Apple Pay и Google Play.
Трябва да се отбележи, че сутринта на 6 януари Alfa-Bank обяви, че Visa и Mastercard ще работят в страни, където се поддържат карти MIR, а именно в Турция, Армения, Киргизстан, Таджикистан, Беларус, Казахстан, Южна Осетия, Виетнам и Абхазия . По-късно обаче предоставената от банката информация изчезна.
Банките вече търсят изход от ситуацията, например Сбербанк ще издаде карта MIR - UnionPay, която ще се основава на китайската платежна система и ще работи без проблеми по целия свят.
- Apple Pay, Google Play, Samsung Pay бяха деактивирани само от банките, които попаднаха под санкциите.
- PayPal спря работата си в Русия. Все още не е известно дали компанията напуска завинаги.
Софтуер
- Adobe спря да продава своите продукти и услуги. В същото време издадените по-рано абонаменти ще продължат да работят, но потребителите от Руската федерация вече няма да могат да ги подновяват или да купуват софтуер. Всичко е заради санкциите.
- Microsoft обяви спиране на продажбите и предоставянето на услуги в Русия. От компанията подчертаха, че спират редица дейности в Руската федерация в съответствие със санкциите на Европейския съюз, САЩ и Великобритания.
- Един от най-големите разработчици на софтуер в света, американската компания Oracle обяви спиране на работата в Русия поради ситуацията в Украйна. „От името на нашите 150 000 служители по целия свят и в подкрепа на избраните власти на Украйна и народа на Украйна, Oracle Corporation спира всички операции в Руската федерация“, се казва в изявление на компанията в Twitter.
- „Autodesk незабавно спира дейността си в Русия и продължава да спазва изцяло всички приложими в момента санкции. Ще разгледаме допълнителни ограничения за нашия бизнес в региона в случай, че санкциите бъдат удължени и ситуацията се развие.
Игри
За геймърите всичко изглежда на пръв поглед много тъжно. Но всъщност почти всички блокирания могат лесно да бъдат заобиколени. Всичко, от което се нуждаете, е VPN и малко изобретателност.
- Rockstar Games спря да продава компютърни игри в Русия. Когато се опитате да платите за играта на сайта, се появява известие за липсата на продукта в Руската федерация.
- Activision Blizzard спира продажбите на своите игри в Русия. „Следихме новините от Украйна и влошаващата се хуманитарна криза през последната седмица и обявяваме, че Activision Blizzard ще преустанови новите продажби на нашите игри в Русия, докато този конфликт продължава“, казват от компанията в Twitter страница си.
- Electronic Arts спря продажбата на своите игри в Русия и Беларус. „Взехме решение да спрем да продаваме нашите игри и съдържание, включително пакети виртуални валути, в Русия и Беларус, докато този конфликт продължава“, се казва в изявление на компанията.
Стрийминг, социални мрежи, абонаменти
- Таргетираните реклами в Instagram и Facebook вече не се показват на руската публика. Това е един от основните промоционални инструменти за малкия бизнес.
- Onlyfans и Twitch спряха плащанията към руски сметки. Услугите премахнаха проверката от сметките на руски потребители след опит за теглене на пари от картите на банки, попаднали под санкции.
- Netflix спира всички бъдещи проекти и придобивания в Русия. Компанията се подготвя да напусне руския пазар.
Електроника
Първоначално се смяташе, че южнокорейската компания Samsung скоро може да напусне Русия. Но това не е така, компанията, подобно на LG, остава на пазара. Доставките на стоки временно са спрени поради логистични проблеми и компанията се надява „да се върне към стабилна работа възможно най-скоро“. Освен това цяла Южна Корея успя да излезе от санкциите на САЩ за електронни компоненти.
- HP, Apple и Ericsson временно спряха доставката на стоки за Русия поради санкциите. Поръчването на оборудване на официалните пазари също е недостъпно, обаче онлайн магазините продължават да работят.
- Dell спря продажбите в Русия и Украйна. „Преустановихме продажбите на продукти в Украйна и Русия и ще следим отблизо ситуацията, за да определим следващите си стъпки“, казат от Dell в изявление.
- Най-големите американски производители на процесори AMD и Intel спряха доставките на своите продукти за Русия.
- Корпорация IBM обяви прекратяване на доставките на своите технологии за Русия. „В допълнение към факта, че ние не продаваме технологии в Русия, ние не правим и бизнес с руски военни организации“, каза изпълнителният директор на IBM Арвинд Кришна. Според него служителите на компанията са излезли с инициативата да спрат работа в Русия.
- американски производител на мрежово оборудване и софтуер Cisco Systems Inc. прекрати всички бизнес операции в Русия и Беларус поради събитията в Украйна. Това съобщава MarketWatch, цитирайки писмо от главния изпълнителен директор на компанията Чък Робинс в писмо до служителите.
- Panasonic обяви спирането на търговските операции с Русия. „Поради икономически, логистични и други практически проблеми решихме по принцип да спрем транзакциите с Русия“, се казва в изявление на компанията.