Русия няма намерение да засили военното си присъствие в района на Ормузкия проток след неотдавнашните нападения срещу петролни танкери там. Това заявява председателят на комисията по отбрана в Държавата дума Владимир Шаманов, цитиран в "Известия". Руски кораби не са застрашени, тъй че няма и предпоставки за засилване на мерките за сигурност, обяснява той.
Москва и Пекин засега се въздържат от прибързани решения по модела на Вашингтон, отбелязва "Известия".
Междувременно САЩ, Великобритания и Саудитска Арабия изпратиха вече допълнителни сили в Оманския залив - уж за да охраняват корабите им от иранската заплаха. Другите европейски страни обаче изобщо не реагираха на явната провокация срещу Иран; съответно инцидентът едва ли ще развали отношенията им с Ислямската република, убедени са експерти, говорили пред изданието.
Германският външен министър Хайко Маас например публично изрази недоверие към представените от САЩ доказателства, че Техеран е замесен във взривяването на двата танкера. Според ориенталиста Владимир Фитин реакцията на Берлин за пореден път доказва, че западните европейци няма толкова лесно да се откажат от партньорството с Иран.
"Изявленията на САЩ, че Техеран е замесен в атаките, са също тъй фалшива новина като изявленията им, че правителството на Башар Асад използвало химически оръжия - заявява експертът. - Западните европейци не са толкова слепи, че да кълват на всяка стръв, подхвърлена от Вашингтон. Всички те чудесно схващат, че това е бездоказателствено обвинение, затова, както и в случая с ядрената сделка, няма бързешком да скъсат с Иран."
Фитин не очаква ЕС да предприеме санкционен натиск срещу Техеран, поне докато приключи международното разследване на нападенията в Оманския залив. Освен това изразява съмнения, че зад тях може да стоят израелците. При все че "Мосад" има в актива си подобни операции и по принцип за Израел ще е изгодно да отслаби Иран, използването на магнитни мини е прекалено груб метод от техническа гледна точка, смята той.
Според мен израелците водят по-сериозни и обмислени операции. Възможно е зад атаката да не стои някоя държава, а отделна групировка или компания, добавя аналитикът.
Интересно е също как ще се държат в "танкерната конфронтация" играчи като Катар и Оман, поддържащи здрави връзки с Иран, пише "Известия".
Оман винаги е твърде предпазлив в ситуации от този род и едва ли ще рискува отношенията си с Техеран или Рияд, обяснява наблюдателката Елена Супонина.
"Тъкмо напротив - оманската равноотдалеченост, трезвата оценка за събитията ще се търсят крайно много за посредничество между Иран и страните от Персийския залив или САЩ, каквото е необходимо точно сега", подчертава тя.