Служители на НАТО и военни анализатори твърдят, че най-малко 10 руски подводници са участвали в учения в Северния Атлантически океан в края на миналата година. Съответният материал беше публикуван в The Wall Street Journal.
Според източниците му в края на 2019 г. 10 подводници са напуснали местата си за базиране на арктическото крайбрежие на Русия и са се отправили към Северния Атлантически океан. Според изданието тези маневри се превърнаха в „най-големите учения след края на Студената война“. Събеседниците на вестника смятат, че ученията не само са дали възможност да се покаже „силата и амбициите на руския флот да защити собствените си територии“, но са целели да „демонстрират сила в Атлантическия океан“, предаде агенция "Фокус".
The Wall Street Journal дава становището на американските военни лидери и техните съюзници, според които Русия все по-често използва подводници в райони, където те могат да заплашат корабите на НАТО. „Ние наблюдаваме това непрекъснато: има повече подводници, на по-големи разстояния и за по-дълги периоди от време“, цитира изданието вицеадмирал Кийт Блънт, ръководител на Съвместното военноморско командване на НАТО. В същото време вестникът публикува изявления на командващия Северния флот на Русия вицеадмирал Александър Мойсеев, който в интервю за седмичното списание „Звезда" през март заяви, че руският флот разширява своята география на бойно дежурство и патрулиране. „Географията на районите, в които хората от Северно море се занимават с планирана бойна подготовка, значително се разшири. Така че, миналата година нашите многоцелеви подводници изработиха редица задачи с дълбоководно гмуркане в различни райони на неутралните води на Норвежко море. Подводниците на Северния флот взеха активно участие в ученията на руския флот „Океански щит“ и оперираха успешно в Атлантическия и Северния ледовит океан“, информира той.
През декември миналата година германската медийна група RND, позовавайки се на доклад на НАТО, съобщи, че активността на руските подводници през 2019 г. е достигнала най-високото ниво от края на Студената война. Представителят на Алианса Оана Лунгеску заяви, че това се отнася предимно за Северния Атлантически океан и Норвежко море. Западът редовно отправя обвинения към Русия, че е активизирала действията на подводниците си, а, на свой ред, руските власти редовно напомнят, че придвижването им се осъществява в строго съответствие с международните правни стандарти.