Високата концентрация от афроамериканци в източната част на Бъфало, която по думите на стрелеца от събота го е мотивирала за кръвопролитието там, е пряк резултат от десетилетията сегрегация и системния расизъм, пише днес "Ню Йорк таймс", като се позовава на анализи на учени. Според изследване на Мичиганския университет, основано на преброяването на населението от 2010 г., зоната Бъфало-Ниагара фолс е шеста в страната по скалата за сегрегация, която отчита дяловете на чернокожи и бели обитатели, предаде БТА.
Експерти изтъкват като основна причина сегрегацията, тъй като усилията за икономическо възраждане на Бъфало са донесли малко неща в полза на чернокожото население. Доклад на Университета в Бъфало от миналата година установява, че условията на живот на чернокожото население на града - здравеопазване, жилища, доходи и образование - са се подобрили в малка степен, а на някои места даже са се влошили през последните 30 години, съобщава нюйоркският вестник.
Установено е също, че за сегрегацията е допринесла и скоростната магистрала "Кенсингтън", прокарана през 50-те и 60-те години през места, окачествявани като "гръбнак" на зараждащата се средна класа сред афроамериканците. Магистралата е осигурила бърз достъп до центъра на Бъфало за обитателите на "белите" предградия, но с изгорелите газове от автомобилите е влошила здравето на живеещите край нея. Освен това пътната артерия е отрязала за жителите на Ийст сайд (източната страна) достъпа до банки, универсални магазини и други ключови обекти, сочи доклад на организацията "Партньорство за обществено благо", съобщава "Ню Йорк таймс".
Мотивите на заподозрения в убийството на десетима души в супермаркета в Бъфало се коренят вероятно в конспиративна теория, извежда в заглавие "Вашингтон пост". Според властите в града 18-годишният стрелец се е ръководел от документ на движение, проповядващо превъзходство на белите, в който са говори за заговор за изместването на бялото население от имигранти. Тази крайнодясна конспиративна теория, известна като "теория за голямото заместване" през последните години вдъхнови много прояви на насилие, включително масовото убийство през 2019 г. в джамия в Крайстчърч, Нова Зеландия, където стрелецът предупреждаваше за предстоящ "геноцид срещу белите". Впоследствие той се призна за виновен за убийството на 51 души, за опит за убийство на 40 души и за извършването на терористичен акт, припомня вашингтонският вестник.
Британският "Индипендънт" пояснява, че въпросната теория проповядва лъжливото твърдение, че Демократическата партия в САЩ се опитва да замести белите американци с латиноси и хора с друг цвят на кожата, за да постигне радикална промяна в нагласата на гласоподавателите. Освен за касапницата в Крайстчърч през 2019 г., този "манифест" е допринесъл за стрелбата с 33 убити по-късно същата година в търговски център в Ел Пасо, Тексас.