Отидете към основна версия

2 496 43

На Германия ѝ трябват хиляди нови лекари

  • германия-
  • лекари-
  • болница

Излизането в пенсия на много лекари заплашва да доведе до липси и в частния медицински сектор

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Германия изпитва остър недостиг на лекари. И по селата, и в болниците, и в частните кабинети. Броят на практикуващите медици никога не е бил толкова висок, колкото сега. Но много лекари работят на непълно работно време.

Няма значение дали става въпрос за селата, за проблемните райони, или за болниците - недостигът на лекари е осезаем навсякъде в Германия. Прогнозите са, че по 9000 от тях ще се пенсионират ежегодно до 2035 година. Проблемът е комплексен - не само медицинските специалисти застаряват, застарява и цялото общество.

Остарявайки и живеейки по-дълго, все повече хора страдат от хронични болести и стават зависими от медицинската помощ. Всичко това отнема на докторите много повече време, отколкото е отнемало преди. Чуват се призиви и за увеличение на местата по специалността медицина в германските университети с няколко хиляди бройки. В момента те са твърде малко, а шанс за прием имат само абсолвенти с отлични дипломи.

Много повече лекари, отколкото преди. Но...

Смята се, че в момента работещите лекари в Германия са над 416 000. Недостигът изглежда парадоксален, защото броят им е по-голям откогато и да било. Същевременно обаче много млади доктори просто не желаят да работят на пълен работен ден. Така се получава, че за да се замени един пенсиониращ се лекар, са нужни средно 1,2 по-млади негови колеги или колежки.

Днес в Германия две трети от всички студенти по медицина са жени. Много от тях трудно комбинират работния делник със семейните ангажименти, особено при 24-часовите смени. Има и друг сериозен проблем: натискът за ограничение на разходите е толкова сериозен, че според скорошно проучване една четвърт от всички лекари в болниците обмислят дали да не напуснат. Други сами решават да съкратят работното си време, за да се справят с напрежението в по-дългосрочен план.

Но има и други трудности. Болниците например имат и прекалено силен стимул да извършват скъпи диагностики и ненужни операции, тъй като това се оказва единственият начин за печелене на повече пари. Всичко това вреди на пациентите и води до пълно изтощение при медицинския персонал или до т.нар. бърнаут.

Все по-трудно е да се намерят лекари за селата

Излизането в пенсия на много лекари заплашва да доведе до липси и в частния медицински сектор. Не са изключение трудностите при намиране на наследници за медицински кабинети в селата. Много млади лекари предпочитат да работят като наети служители, отколкото да поемат финансовите рискове, присъщи за частната практика. Мнозина не харесват и идеята да са на разположение на пациентите си денонощно, както често се получава по селата.

Паралелно с това се забелязва и друга тенденция при медицинските специалисти: лекари се обединяват за съвместни кабинети или като центрове за медицински грижи. Те споделят помещения, персонал и работа, получавайки по този начин възможността да работят на непълно работно време.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 16 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: