В окупираните от Русия украински територии действа женското съпротивително движение "Злая мавка" ("Злата самодива"). Неговите членки не позволяват на руснаците да забравят, че не са добре дошли в Украйна.
"Не разказвам на роднините си за моята нелегална дейност. Старая се да не видят нито една листовка или балонче с боя, защото съм загрижена за тяхната сигурност", казва Татяна от Симферопол (името е променено). Тя е членка на нелегалната организация "Злая мавка" ("Злата самодива"), която действа на окупираните от Русия територии в южната част на Украйна. Координацията на акциите се осъществява в социалната мрежа Телеграм. Момичетата са се нарекли „самодиви“ като коварните митични обитателки на горите. Те разлепят листовки, рисуват графити, изгарят руски военни символи, събират информация за руските военни.
Как се появява движението "Злата самодива"
„Самодивите виждат всичко“, „Окупатори, не дразнете украинките!“ - това пише на разпространяваните позиви. Периодически по улиците на окупираните градове в Запорожка и Херсонска област, както и на полуостров Крим се появяват и плакати. Съпротивителното движение е създадено от три млади жени от Мелитопол. Едната от тях се решава да говори пред ДВ в Zoom, покривайки лицето си с маска.
Идеята за движението им хрумнала около Осми март, защото предположили, че окупаторите ще използват празника да подаряват цветя на жените. Решили да им попречат и да им покажат, че има само едно, което искат: връщането на окупираните земи на Украйна. Нарисували картички с надписа „Не искам цветя, искам си моята Украйна“, които разпространили в града и онлайн. Желанието им било да покажат именно съпротивата от страна на жените – нещо, което окупаторите вероятно не са очаквали. Когато разбрала за движението, към него се присъединила и Татяна от Симферопол – решила, че е време да се действа и попитала с какво може да бъде полезна.
Как работят украинките в нелегалност
Първата задача на Татяна била да събира информация – за това какво е видяла и какво е чула от познати за руските военни. След това я помолили да разлепя листовки с изображенията на „самодивите“ и да рисува графити – синьо-жълтото украинско знаме или проукраински надписи. Участничките в движението публикуват резултатите от дейността си в канал в Телеграм, наречен „Злата самодива“, който междувременно има почти 6500 абонати.
Татяна признава, че не е лесно да лепиш листовки и да рисуваш графити незабелязано – особено на оживени места. Затова техните акции са предимно там, където не е толкова многолюдно. Когато веднъж баща ѝ донесъл от работа руски агитационни материали, девойката предложила на другите „самодиви“ да изгарят символиката на Русия и да поместват след това видеа и снимки. Този вид съпротива станал любим на жените от движението.
Колко са "злите самодиви" в окупираните територии
Активните участнички от различните окупирани градове са над 100, разказва неговата съоснователка, с която ДВ успя да се свърже. Освен това още стотици жени и момичета помагат от време на време: съобщават къде има пропускателни пунктове на руснаците, разказват за сградите, в които са разположени руските военни или за болниците, които обслужват само окупационните войски.
„Самодивите“ събират и истории на жени от окупираните райони. Много от тях се чувстват беззащитни във враждебната среда. Събеседничката на ДВ разказва, че руските военни се държат дръзко, опитват се да се запознаят с украинки на улицата.
Междувременно в Мелитопол проруските канали в Телеграм са обърнали внимание на дейността на „самодивите“. Те я определят като опит „да сплаши“ местните жители и като признак за това, че в града има „дребни диверсионни групи“. Но има и такива, които поставят под съмнение съществуването на съпротивителното движение.
„За мен това е знак, че те виждат всичко и това не им харесва“, коментира събеседничката на ДВ. По нейните думи целта на съпротивителното движение е да не позволи на окупаторите да забравят, че в Украйна не са добре дошли. Освен това „самодивите“ казват, че действат срещу масовата руска пропаганда в окупираните територии – тоест срещу стотиците вестници, листовки и билбордове с руски знамена и лозунги.
Местните хора стават все по-активни
Мнението на съоснователката на движението е, че въпреки контраофанзивата на Украйна и постоянните взривове, руските военни се чувстват комфортно в Мелитопол – няма признаци да се смята, че възнамеряват да напуснат града. Но местното население става все по-активно. „Когато хората четат за успехите на нашите военни и виждат резултатите, стават по-смели: момчетата действат – и ние ще действаме“, казва събеседничката на ДВ. Тя се надява напредъкът на украинските войски да накара още хора да се присъединят към съпротивителното движение.