Западногерманското контраразузнаване е вербувало близо 2000 източногермански информатори и шпиони като двойни агенти по време на Студената война. Това показва нов анализ, направен от историка Михаел Вала въз основа на непубликувани досега досиета, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Източногерманското външно разузнаване е било силно инфилтрирано от западногермански шпиони, каза Вала, професор по история в Рурския университет в Бохум.
Над 150 служители на Службата за външно разузнаване са предавали тайно информация на Запада, посочи историкът и добави, че "те са продавали сведенията си на западногерманското контраразузнаване за големи суми пари още преди 1989 г., което разбива на пух и прах славата на Службата за външно разузнаване".
По време на Студената война Германия е разделена на комунистическа Източна и капиталистическа Западна Германия, която е член на НАТО. В продължение на четири десетилетия преди падането на Берлинската стена и краха Източна Германия разузнавачите и на двете се опитват да проникнат в другата страна.
Новата книга на Вала "Митът "Щази" предстои да излезе в Германия другата седмица. Тя се основава на досиета на западногерманското контраразузнаване - Федералната служба за защита на конституцията, която продължава да съществува и в обединена Германия.
Вала отбеляза, че след 1976 г. опитите на източногерманското министерство на държавната сигурност, по-известно като Щази, да внедри агенти в Западна Германия "драстично намаляват" заради успехите на западногерманското контраразузнаване.
Според избягал на Запад служител на Щази броят на агентите, влезли в Западна Германия, пада от около 100 на година до не повече от 20.
Може би най-зрелищната шпионска афера в отношенията между двете Германии е случаят "Гийом", когато главният съветник на тогавашния западногермански канцлер Вили Брант, Гюнтер Гийом, е разкрит като източногермански агент.
"Контрашпионажът е формирал основната дейност на Федералната служба за защита на конституцията, особено по време на Студената война, и остава централен елемент от ежедневната ни работа и до днес", коментира изследователския проект сегашният ръководител на Федералната служба за защита на конституцията Томас Халденванг.