Отидете към основна версия

4 361 44

Проблемът с електромобилите: защо застояват по пристанищата

  • автомобили-
  • електромобили

Автомобилите са по-особена стока: от една страна представляват отделен продукт, който се доставя на парче, от друга обаче размерите им не позволяват да бъдат подредени на някой рафт

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Намаляващите продажби на автомобили с електродвигател имат последици, които не се забелязват на пръв поглед. В Европа в момента се внасят повече нови коли, отколкото се продават, а това създава проблеми.

Автомобилите са по-особена стока: от една страна представляват отделен продукт, който се доставя „на парче“, от друга обаче размерите им не позволяват да бъдат подредени на някой рафт. Един автомобил заема до десет квадратни метра площ – дори, когато не се използва. А това определено е предизвикателство за пристанищата, на които автомобилите пристигат с кораби. В Германия, например, това засяга най-вече два терминала – тези в Емден и Бремерхафен. Този в Бремерхафен е едно от най-големите автомобилни пристанища в света.

Променено съотношение

От оператора на терминала BLG Logistics Group ДВ научи, че там годишно обработват повече от 1,7 милиона автомобила. Пристанището разполага с място за около 70 000 превозни средства. Според говорителката на компанията Юлия Вагнер обработката на автомобили се е променила през последните години: "Дълго време имахме 80% износ и 20% внос. Сега това съотношение е 50:50", казва тя.

В Зеебрюге, Белгия, се товарят два пъти повече автомобили, отколкото в Бремерхафен. В момента то е задръстено от нови коли, които са пристигнали с кораби, но не са транспортирани по-нататък по веригата. Елке Вербелен от отдела за комуникации на пристанищата в Антверпен и Зеебрюге казва за ДВ, че това в момента се случва във всички по-големи европейски пристанища, които приемат автомобили.

Това, че пристигащите с кораби автомобили се застояват на пристанищните терминали, не се дължи само на огромния обем внесени коли: "Проблемът по-скоро е във факта, че те не се извозват бързо от пристанищата", казва Юлия Вагнер.

Откъде идват и накъде отиват

Транспортът на автомобили е сложна и не особено прозрачна дейност – поне на пръв поглед нещата изглеждат така. Западни производители като Tesla, например, произвеждат автомобилите си в Китай, а след това ги доставят в Европа. В същото време много производители на автомобили произвеждат колите си за американския или азиатските пазари на място – включително, за да не плащат вносни мита.

Освен това има и автомобили, които остават скрити дори за операторите на тези пристанища, защото се транспортират „опаковани“ в контейнери. Този вид транспорт често се използва от частни лица или търговци, които изпращат отделни бройки автомобили. И тъй като са в контейнери, те не заемат никакво място за паркиране на обичайните за това места на пристанищата.

През последните години много неща се промениха. Например броят на автомобилите в пристанищата остава висок или се увеличава, защото навиците на купувачите са се променили. Съществуват и икономически причини за високата натовареност на паркингите по пристанищата – сравнително ниските продажби на електроавтомобили. Юлия Вагнер потвърждава това: "Времето на престой на автомобили от всички производители се увеличи след прекратяването на държавните субсидии за електрическите автомобили. В Германия продажбите спаднаха“, казва тя.

Проблемът с транспорта по суша

Вярно е, че като цяло продажбите на автомобили растат, но все още не е достигнато нивото отпреди пандемията от коронавирус, посочва и Елке Вербелен от пристанищата в Антверпен и Зеебрюге. Друг фактор е недостигът на шофьори на товарни камиони, с които новите коли се извозват до търговците. Това също удължава престоя на внесените по море автомобили по пристанищата.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 14 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: