Руски активисти, които бяха освободени при размяната на затворници между Москва и Запада, призоваха света да не приравнява народа на Русия с президента Владимир Путин и благодариха на всички, помогнали за щастливата развръзка, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"В Русия има много хора, които са против войната и не вярват на пропагандата на Кремъл“, заяви на пресконференция в германския град Бон Владимир Кара-Мурза, който бе задържан през 2022 г. и излежаваше 25-годишна присъда.
"Погрешно е да се прави асоциация между руския народ и политиките на правителството“, каза от своя страна Андрей Пивоваров. По думите му целта на активистите е била да направят Русия "свободна и демократична“ страна.
Осъзнавайки, че за да се извърши размяната на затворници, германският канцлер Олаф Шолц е трябвало да вземе трудното решение да освободи руски убиец, Кара-Мурза каза: "Това не беше лесно решение за Германия“. Пивоваров допълни, че по този начин е бил спасен животът на някои от държаните в Русия затворници.
Кара-Мурза разказа, че е бил подлаган на психически тормоз в затвора, където прекара повече от две години. През цялото това време му е било разрешено да разговаря със съпругата си само веднъж, а с децата си – два пъти. Той е бил лишен и от правото да посещава затворническия параклис, въпреки че е християнин. Кара-Мурза посочи, че е прекарал в карцер 10 месеца, което многократно надхвърля позволения от закона срок.
Опозиционният активист Иля Яшин каза на пресконференцията в Бон, че не е давал съгласието си да бъде депортиран от Русия при размяната на затворници. Според него случилото се ще насърчи Путин за още "политически затворници". „Това, което стана на първи август, не е размяна. Аз бях експулсиран от Русия против волята ми. Първото ми желание в Анкара бе да си купя билет и да се върна обратно в Русия“, заяви Яшин.
Той разказа, че преди да напусне затвора, служител от руската Федерална служба за сигурност се е обърнал към него с думите „Дните ти ще свършат като тези на Навални, ако се върнеш в Русия".
Външното министерство на Германия обяви снощи, че все още "двуцифрен брой хора" с германско гражданство са в затвори в Русия, а "едноцифрен брой германци" са държани в Беларус, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Изявлението идва в контекста на най-голямата размяна на политически затворници от Студената война насам, осъществена в четвъртък между Москва и Запада.
Руските власти отказват от около две години да допуснат представители на германската дипломатическа мисия да посетят затворници, които притежават двойно гражданство - руско и германско, отбелязва агенцията.
"Те приемат хора с руско гражданство, които имат паспорти и на друга държава, преимуществено за граждани на Русия", заяви външното министерство на Германия, допълвайки, че Берлин не споделя тази гледна точка и се стреми "всячески" да получи достъп до тези свои граждани. ДПА посочва, че сред освободените в размяната германски граждани са били Рико К. (Кригер - бел. ред.), осъден на смърт в Беларус, и четирима души, държани зад решетките в Русия.