Отидете към основна версия

4 533 46

Възползва ли се Китай от липсата на солидарност в ЕС

  • китай-
  • ес-
  • коронавирус-
  • италия-
  • ковид-19-
  • ломбардия

Новите ограничения разделят гражданите един от друг, а реалните, затворени граници изникват между европейските страни и трансатлантическите им партньори

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Европейците виждат от прозорците си само ограничения, коментира днес електронното издание „ИЮ Обзървър“.

Новите ограничения разделят гражданите един от друг, а реалните, затворени граници изникват между европейските страни и трансатлантическите им партньори.

Тези бариери разбиват свободите, които ЕС предвижда за всички – свобода на движение на граждани и стоки.

Дългите опашки на полско-германската граница хващат в капан граждани на балтийските републики в Германия, които не могат да пресекат Полша, за да се приберат у дома.

Ограниченията за износ на медицински материали в ЕС карат съседите, особено Балканите, да се чувстват изоставени от най-близките си и богати партньори.

А в своите изказвания, националните лидери, включително Ангела Меркел, не споменават общата битка на Европа във визията си за борба с коронавируса.

Китай обаче разбива тези нови бариери.

Стремейки се да изглежда като лидер в кризата, която тръгна именно от него, Китай стартира няколко инициативи в Европа.

Самолети с медицински доставки, особено нужните тестове и маски, пристигат вече от Китай. Някои от даренията са от правителството, други от частни компании като „Алибаба“, докато трети са купени от европейците.

Добрата воля и глобалното сътрудничество в борбата с коронавируса са важни, но Европа трябва да внимава, когато Китай се възползва от липсата на солидарност между страните членки, за да постигне целите си.

С приемането на китайската помощ Европа не трябва да омаловажава собствената си вътрешна кохезия и да бъде бдителна да не се окаже използвана за напредък на пропагандата на авторитарната държава.

Италия, която бе ударена най-силно от пандемията в ЕС, е обект на китайските усилия.

В скорошна статия италианският посланик в ЕС се възмути, че „само Китай“ е отговорил на призивите за помощ на страната му.

Това позволи на външния министър Луиджи ди Майо публично да приветства китайските доставки на медицински материали за Италия, оставяйки неясно каква част от тях е дарена и каква купена.

Според някои Ди Майо може би използва кризата за стратегията си за сближаване на Италия с Китай. Пекин насърчава подобна реторика.

А говорителката на китайското МВнР активно разпространява фалшива история как италианците пеят „Благодаря ти, Китай!“ от балконите си.

Китайските власти освен това се стремят да всички да разберат за оказаната помощ. Изследователката Лукреция Поджета свързва някои китайски дарения с Обединен фронт, агенцията на Пекин за координиране на влиянието на Китай у дома и в чужбина.

Но Италия не е единствената страна, обърнала се към Китай за помощ в борбата с кризата.

Когато испанският премиер се свърза с китайския лидер Си Дзинпин за помощ, медиите в Пекин веднага се възползваха от това, за да популяризират отзивчивостта на своето ръководство.

Чехия също купи китове от Китай, факт, който китайското МВнР охотно популяризира.

А китайското посолство във Франция също излъчи предоставянето на маски и друго оборудване в Туитър, който е забранен в Китай.

Дали тази мащабна китайска операция ще успее, предстои да се види. Но действията на европейците дават поле за действие на Пекин и сред съседите им.

На 18 март сръбският президент Александър Вучич заяви, че европейската солидарност е „измислица на хартия“, след което заключи, че само Китай може да помогне на страната му.

Европа не трябва да стои пасивна пред лицето на разделящите тактики на Пекин, съветва „ИЮ Обзървър“.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 14 гласа.

Свързани новини