Отидете към основна версия

5 344 53

Защо Източна Европа се обърна за ваксини към Русия

  • спутник v-
  • русия-
  • китай-
  • руска ваксина-
  • източна европа-
  • европа-
  • коронавирус-
  • пандемия-
  • ваксинация

Програмата за ваксиниране на ЕС породи дълбоки съмнения

Снимка: БГНЕС/ EPA

Тъй като страните от Централна и Източна Европа все още са в плен на COVID-19, бавното разпространение на ваксината от Европейския съюз не е особено утешително за този регион. Светлината в края на тунела им се струва много далечна и приглушена и затова мнозина започват да приемат, че не трябва да се обръщат към Брюксел за ваксина, а да я търсят на изток. Интересът към руските и китайските ваксини бързо се превръща във въпрос на дипломация за този регион, пише британското издание The Spectator, цитирано от агенция "Фокус".

Чешкият премиер Андрей Бабиш наскоро нашумя с двете си посещения в чужбина. Първо той посети своя съюзник от Вишеградската четворка - Унгария, а след това и Сърбия, която е извън ЕС – страни, които в никакъв случай не са лидерите в производството на ваксини в Европа. Бабиш каза, че е посетил тези страни с намерение да види как се прилагат програмите за ваксинация там и какви са техните предимства. Определящата характеристика е тяхната готовност да използват ваксини, разработени в Русия и Китай. Наскоро Унгария беше първата държава от ЕС, която започна да използва руската ваксина „Спутник V“ и скоро ще започне ваксинацията и с китайската ваксина на Sinopharm, като взе одобрението на двете ваксини в свои ръце. Сърбия също доста бързо ваксинира, благодарение главно на използването на руски и китайски ваксини.

Когато Бабиш пътува до Унгария и Сърбия, изглежда, че Чешката република може да одобри ваксини от Русия и Китай. Бившият здравен министър на страната и водещ епидемиолог Роман Примула открито обсъди възможността за отказ от централизираната система за одобрение на ЕС, позовавайки се на опасността от забавяне на доставките на ваксини от ЕС. Бабиш също не изключи възможността ваксината „Спутник V“ да се появи в Чехия без разрешението на Европейската агенция по лекарствата. Но настроението изведнъж се промени. През последните дни Примула, Бабиш и здравният министър Ян Блатни заявиха, че данните от Унгария и Сърбия не са достатъчни, за да се одобри и използва „Спутник V“. Те заявяват, че в Чешката република няма да се използва ваксина без одобрението на Европейската агенция по лекарствата. Тъй като „Спутник V“ вече е поръчана от някои страни от Източна Европа извън ЕС, такава рязка промяна на възгледите породи подозрения сред някои, че не е минала без „ваксинална дипломация“. През последните дни се води дебат за етапа, на който е процесът на одобряване на руската ваксина в Европейския съюз и това намалява шансовете „Спутник V“ да бъде одобрен от Европейската агенция по лекарствата в близко бъдеще.

На неотдавнашна среща на премиерите от Вишеградската четворка унгарският лидер Виктор Орбан призова колегите си да оставят настрана геополитическите съображения и да използват руската ваксина. Но в регион, където конфликти с Брюксел са се случвали и преди, одобрението на „Спутник V“ може да предизвика криза в Европейския съюз. „Спутник V“ не е единствената ваксина, предизвикваща дипломатическо напрежение. На неотдавнашната годишна среща на върха на бившия съветски блок и Китай 17+1, китайският президент Си Дзинпин подчерта наличието на китайската ваксина за страните от Източна Европа, наричайки я „евтина и лесна за производство“. Китай може да възприеме Централна и Източна Европа като обещаващ пазар за ваксини, но отношенията между Пекин и страните от бившия съветски блок са сложни. Някои държавни глави се оттеглиха от срещата на върха 17+1, тъй като Китай не успя да изпълни редица обещания за инвестиции и търговия. Съществуват и подозрения, че подобен формат на срещите има за цел да породи раздори в рамките на Европейския съюз.

Отношението на населението към китайската ваксина също е много неясно. Според скорошно проучване само два процента от чехите са готови да приемат китайската ваксина без колебание. Тъй като обаче ваксината Sinopharm се използва в Унгария и Сърбия, се предполага, че скоро тя може да бъде достъпна и в други страни от региона. Sinopharm подаде официално заявление до Европейската агенция по лекарствата и натискът от Централна и Източна Европа може да принуди регулаторите на ЕС да ускорят процеса на одобрение. Докато ЕС проведе много неудачно първия кръг на доставка и разпространение на ваксини, усилията на източните страни като Китай и Русия да спечелят доверието на Централна и Източна Европа са значителни. Доверието на страните от региона в програмата за ваксинация и доставките от Европа, САЩ и Великобритания е подкопано и тук въпросът е не само недостиг на препарати, но и съмнения относно ефективността на ваксината AstraZeneca. Поради плашещи истории възрастни чехи отказват да се ваксинират, когато научат, че за тях е приготвена ваксина от Оксфорд. Подобни съмнения в Чешката република са причинени не само от ваксината AstraZeneca. Само 15% от чехите са готови да получат американска ваксина без колебание.

Историите за провалите и неуспехите на Запада играят в ръцете на онези политически сили, които се застъпват за сближаване с източните сили. Чешкият президент Милош Земан отдавна е обвиняван, че дава приоритет на отношенията с Изтока пред връзките с ЕС и НАТО и че вече се застъпва за използването на „Спутник V“в своята страна. Когато китайците започнаха да рекламират своята ваксина на срещата на върха 17+1, Земан призова да бъде изграден нов път на коприната, свързващ Китай и Източна Европа. Като свързва доставките на ваксини с по-силните икономически отношения, той поставя „ваксиналната дипломация“ на преден план. Докато страни като Чешката република застанаха на страната на регулаторите на ЕС по въпроса за „Спутник V“, тази лоялност изглежда много крехка. Програмата за ваксиниране на ЕС породи дълбоки съмнения относно способността на блока да защитава населението на държавите-членки. Примамливите предложения от Изтока показват, че сега ЕС ще трябва да докаже своята стойност и достойнство пред страните от Централна и Източна Европа.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 24 гласа.

Свързани новини