Отидете към основна версия

1 871 21

Ситуацията с коронавируса по света

  • коронавирус-
  • пандемия-
  • омикрон-
  • ваксина

Във Франция обръщат внимание на психологическите последиците от пандемията за работещите

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Нахлуването на Русия в Украйна отклони рязко медийното внимание от централната тема за света в последните две години – коронавируса и пандемията, които промениха драстично живота на хората. При все че се говори по-малко за ковид, през изтеклата седмица бе съобщено за промени в обстановката в дадени страни, като някои от тях премахват наложените ограничения в резултат на спад в броя на заразените и настанените в болница, а други регистрират ръст на новите случаи.

Тази седмица Австрия отмени почти всички мерки, въведени заради ковид. Запази се изискването за носене на маски на определени места. По-строги останаха рестрикциите в столицата Виена. Австрийските власти решиха също временно да отменят задължителната ваксинация срещу ковид въз основа на данните от доклад на Комисията за актуализация на задължителното ваксиниране. Комисията преценява периодично епидемичната обстановка в страната и може да препоръча на правителството временно отменяне на мерките в зависимост от положението.

В понеделник в Белгия отпадна изискването за представяне на ковид сертификат при посещение на обществени места, както и задължението за носене на маски. Изключение правят само болниците, общественият транспорт и други места, където се събират много хора. С тази стъпка страната излезе от извънредното положение, въведено на 13 март 2020 г. В последните седмици се наблюдава трайно понижение на броя на пациентите с ковид в спешните отделения в Белгия. Властите обаче предупредиха, че при влошаване на обстановката е възможно да върнат сертификатите.

Вчера бяха огласени резултати от поръчано от британското правителство изследване, според което броят на коронавирусните инфекции сред възрастните хора в Англия расте. Учените отдават увеличението на по-активното общуване след отпадането на ограниченията в края на февруари, както и на отслабващата защита от бустерните дози ваксина. Според британската агенция за здравна сигурност пандемията не е приключила и може да се очаква коронавирусът да продължи да циркулира.

Тенденция на увеличение се наблюдава и в Китай, чиито власти следват политика на „нулев ковид“ с цената на тежки социални ограничения и икономически проблеми. Макар броят на новите случаи там да е несравнимо по-малък отколкото в останалите страни, в последните дни се отчитат най-високите стойности от март 2020 г. насам.

На този фон вчера бе съобщено, че Центрове за контрол и превенция на заболяванията в САЩ подготвят насоки за разхлабване на валидните в цялата страна изисквания за носене на маска в обществения транспорт през следващия месец.

Във Франция обръщат внимание на психологическите последиците от пандемията за работещите. След две години на криза психичното здраве на служителите е силно влошено, наблюдава се изключително високо равнище на т. нар. бърнаут („прегаряне“, психическо изтощение), „пандемична умора“ и стрес. Според проучване на агенция "Ъпиниън уей" за компания "Ампрент юмен" по-засегнати са жените, както и хората на възраст под 29 години.

Пандемията далеч не е приключила, предупреди в сряда генералният директор на Световната здравна организация. Вирусът продължава да се видоизменя и ние продължаваме да сблъскваме със значителни трудности при осигуряването на ваксини, тестове и лечение навсякъде, където има нужда от тях, каза Тедрос Аданом Гебрейесус. Подобно изявление направи и генералният секретар на ООН Антониу Гутериш в комюнике по повод втората годишнина от избухването на глобалната здравна криза. Той също каза, че пандемията от ковид не е приключила и алармира, че разпределянето на ваксини продължава да е "скандално несправедливо". Според цитираните от него данни от началото на пандемията с коронавируса са се заразили над 446 милиона души по света, а починалите с ковид надхвърлят 6 милиона.

Поставете оценка:
Оценка 1.2 от 18 гласа.

Свързани новини