Кандида (Candida) е род дрожди, който може да причини инфекция при хората, известни като кандидоза, ако се развие прекомерно. Симптомите на кандидозата могат да варират в зависимост от местоположението на инфекцията и могат да засегнат различни части на тялото.
Общите симптоми включват:
Орална кандидоза (млечница) Бели, кремообразни плаки по вътрешната страна на устните, езика, небцето и венците, които могат да бъдат болезнени и могат да кървят лесно при докосване; Затруднение или болка при преглъщане; Чувство за сухота в устата или промени във вкусовите усещания. Генитална кандидоза Сърбеж, зачервяване и дразнене в гениталната област; Бяло, сиреноподобно течение, особено при жените; Болка при уриниране или по време на сексуален контакт. Кожна кандидоза Зачервени, влажни области на кожата, често с бели или жълтеникави корички; Сърбеж или парене в засегнатата област; Обриви, особено в гънките на кожата като под мишниците, в областта на слабините, под гърдите, и между пръстите на ръцете или краката.Когато инфекцията се разпространи в кръвта (кандидемия), може да засегне вътрешни органи като сърцето, мозъка, бъбреците и очите. Това е по-рядко, но сериозно състояние, което може да включва:
Лечението и контролът на кандида обикновено включва комбинация от антимикотични медикаменти и промени в начина на живот.
Ето няколко основни метода, използвани за борба с кандида:
Антимикотични медикаментиТова са най-често предписваните средства за лечение на инфекции, причинени от кандида. Те могат да бъдат приемани орално, прилагани локално или инжектирани в зависимост от местоположението и тежестта на инфекцията. Някои примери включват флуконазол, итраконазол, клотримазол и нистатин.
Промени в диетатаНякои специалисти препоръчват намаляване на приема на захари и рафинирани въглехидрати, тъй като се смята, че те могат да насърчават растежа на кандида. Добавянето на пробиотици и ферментирали храни в диетата също може да помогне за възстановяването на здравословната чревна флора.
Поддържането на добра лична хигиена може да помогне за предотвратяване на развитието и разпространението на кандидозни инфекции. За жените, например, се препоръчва избягването на прекалено тесни дрехи и синтетично бельо, което може да задържа влага и топлина, създавайки благоприятна среда за кандида.
Поддържане на здравословен имунитетУкрепването на имунната система чрез балансирана диета, редовни упражнения и достатъчен сън може също да помогне за предотвратяване на инфекции от кандида.
Природни средства и билкиНякои хора използват природни средства и билки като част от своето лечение, включително ореганово масло, чесън, кокосово масло и чаено дърво масло. Въпреки че някои от тези методи могат да имат антимикотични свойства, важно е да се консултирате със здравен специалист преди да ги използвате, тъй като ефикасността и безопасността им може да варира.
Кисело мляко - то е изключително ефикасно домашно средство срещу гъбични инфекции, благодарение на съдържащата се в него полезна бактерия Acidophilus, която ограничава разпространението на инфекцията; Масло от чаено дърво - известно със своите силни антигъбични свойства, то ефикасно атакува Candida albicans, главният виновник за инфекцията. Можете да използвате маслото директно върху засегнатите места с помощта на тампон, но бъдете внимателни, ако сте бременна; Чесън - той се счита за мощен натурален антибиотик и средство против гъбички. Консумацията му или приложението му директно върху засегнатите области като тампон може значително да помогне; Невен - това е билка с успокояващи свойства, подходяща за външно приложение, освен при кандида в устата и гърлото; Ябълков оцет - той помага за контрол и елиминиране на гъбичките, като може да се използва локално в комбинация с вода; Пчелен мед - медът е бързо действащо средство за облекчаване на сърбеж и парене, като се нанася директно и се измива след кратко време за незабавно облекчение.Тези методи предлагат разнообразие от естествени решения за справяне с гъбични инфекции, като всяко от тях има своите специфични приложения и предпазни мерки.
Важно е да се подчертае, че при подозрение за кандидоза е необходима консултация с лекар за точна диагностика и подходящо лечение.