Вейповете: по-безопасни ли са от цигарите?

4 Юни, 2025 08:47 1 351 7

  • тютюнопушене-
  • никотин-
  • цигари-
  • тютюн-
  • вейпове-
  • вейп-
  • здраве-
  • пушене

Вейповете са смятани за по-безопасната алтернатива на традиционните цигари. Но така ли е наистина?

Вейповете: по-безопасни ли са от цигарите? - 1
Снимка: Shutterstock

Ето какво трябва да знаем най-напред

- В САЩ вече има регистрирани случаи, макар и редки, на сериозни увреждания на белите дробове

- Тийнейджърите са сред най-рисковите групи

- Здравни експерти изразяват загриженост от възможни дългосрочни последици от употребата на вейпове

Неотдавна 17-годишно момиче в САЩ беше диагностицирано с "пуканков бял дроб", след като в продължение на три години тайно пушело вейпове. Това необратимо състояние, известно като облитериращ бронхиолит, оставя белези по алвеолите – малките въздушни торбички в края на бронхиолите. А това затруднява дишането при човека.

Макар и рядко срещан, нейният случай може да насочва към по-голям проблем. През 2019 в Центровете за контрол на заболяванията в САЩ са докладвани близо 3000 случая на EVALI - белодробно увреждане, свързано с употребата на електронни цигари или продукти за изпаряване. 68 са смъртните случаи - основно тийнейджъри и млади хора.

"Някои от най-тежките случаи попадат и във водещите заглавия. Зад това прозира бавното и продължително увреждане на белите дробове", казва Донал О'Шей, професор по химия в ирландския Университет по медицина и здравни науки RCSI.

Въпреки че вейповете се сочат за по-безопасната алтернатива на традиционните цигари, учените са обезпокоени от това колко малко знаем за дългосрочния ефект от тях върху човешкото здраве.

Какво се случва, когато пушим вейп?

Когато пушач вдиша от вейпа, батерия активира метална намотка, която нагрява течността в нея. Това създава аерозол, който се вдишва в белите дробове.

Течността за вейп съдържа химикали, смесени с никотинови соли и ароматизатори. Тези компоненти създават хиляди потенциални химически комбинации, когато се смесят заедно. Никой не знае какво точно се случва в белите дробове, когато тези нагорещени съединения проникнат в тях: "На какво първо ще попадне този химикал? Дали това няма да е някоя чувствителна белодробна тъкан, която не се възстановява? Ако дробовете са изложени на такова въздействие в продължение на много години, може ли това да доведе до "пуканков бял дроб"? Проф. О'Шей си задава тези въпроси.

Вредни ли са вейповете за здравето?

Изследователите все още изучават въздействието на вдишваните изпарения върху човешкия организъм, но вече се очертават тревожни тенденции. Проучванията показват, че това причинява възпаление на белите дробове, а хора, пушещи вейпове, посочват следните симптоми: кашлица, дразнене на гърлото и недостиг на въздух.

"Десетилетия бяха необходими, за да се докаже вредата от тютюнопушенето и това, че то причинява заболявания. Компаниите, които продават тези продукти, отричаха тези вреди", припомня О'Шей и добавя, че за съжаление изглежда сега позволяваме на историята да се повтори – този път с вейповете.

Учените и медиците са обезпокоени от това колко малко знаем за потенциалните дългосрочни ефекти върху здравето. Традиционните цигари се изследват от десетилетия и междувременно е доказано, че те могат да причинят рак. Вейповете набраха скорост през последното десетилетие, което означава, че дългосрочните ефекти са по-малко проучени.

"При тийнейджърите белодробната, сърдечната и мозъчната тъкан все още не са достатъчно развити и по-лесно могат да бъдат увредени. Казано по друг начин: младите хора са по-уязвими на токсините, които вдишват", казва О'Шей.

Никотинът е ключова съставка в повечето вейпове, а той е силно пристрастяващ. Много тийнейджъри свидетелстват, че часове след употребата на вейп са се чувствали неспокойни или раздразнителни. "Това, което наблюдаваме, е, че по-младите хора се пристрастяват много, много бързо", казва в тази връзка професор О'Шей.

В регистрираните около 3000 случая на сериозно увреждане на белите дробове (EVALI) в САЩ се смята, че основният причинител на смъртта е ацетатът на витамин Е, използван като добавка в течностите за вейпове и електронни цигари. През 2019 изследователи установиха, че при нагряване той произвежда силно токсичен газ.

Глобалната картина

Вейпингът не е тенденция само в САЩ. Според данните на Световната здравна организация (СЗО) децата на възраст между 13 и 15 години пушат вейп по-често от възрастните. Неотдавнашно проучване сред 25 000 ученици в Южна Африка установи, че 16,8% от тях употребяват вейпове - много повече от онези 2%, които пушат традиционни цигари.

Вайповете привличат младите хора с атрактивните си аромати и широко разпространеното убеждение, че са по-малко вредни от традиционните цигари.

Дали обаче вейповете са добра алтернатива на традиционното пушене? За възрастните пушачи, които искат да се откажат от пушенето, вейповете дори се препоръчват като алтернатива. Но за непушачите, особено за младите хора, употребата им е свързана с рискове.

"По същество това е смяната на една зависимост с друга зависимост", обобщава проф. Донал О'Шей от Университета по медицина и здравни науки RCSI в Ирландия.

Автор: Ейми Стокдейл


Поставете оценка:
Оценка 1 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Пеем

    4 2 Отговор
    Пием, пушим, и мадами мушим...
  • 2 Последния Софиянец

    10 4 Отговор
    В момента 200 000 български граждани пред парламента срещу еврото.

    Коментиран от #6, #7

  • 3 Вейй

    7 7 Отговор
    От вейпа, поне не ти се запушват артериите и ги няма тези катрани от изгорелия тютюн, които пушим. В западна Европа много рядко, можеш да срещнеш човек, който пуши, тук доста хора пушат.
  • 4 е нали същите доктори

    3 1 Отговор
    ги рекламираха . цигарите имат катран и никотин . вейпа е цигара с аромат , има и с никотин . без вредни катрани . Сега обясниха как да не се употребяват . най-вредни бяха праховите частици . и носят рак . после бил генетичен рака . Ще има голямо объркване . а споровете ще се разширят . Налагат се и незаконни вейпове . Те са вредни . няма много докторски контрол при производството .
  • 5 Ний ша Ва упрайм

    1 3 Отговор
    да се намалят заплатите и пенциите на тия дет пушат
  • 6 Ииииии

    1 0 Отговор

    До коментар #2 от "Последния Софиянец":

    И ефект от това действие?! Никакъв, защото вместо лозунги и плакати трябва други неща да носят.
  • 7 плевен

    0 0 Отговор

    До коментар #2 от "Последния Софиянец":

    И двамата знаем какво ще постигнете, но ми се ще да ви пожелая успех. Все от някъде трябва да се започне.