19 Февруари, 2015 16:23 1 609 4

Юрий Куренков: Бъдещето е в смесените предприятия между Украйна и България

  • юрий куренков-
  • българия-
  • балканите

Разбираемо е, че всеки иска да продава скъпо, но не трябва да се забравя за качеството и за доброто име на продукта

Юрий Куренков: Бъдещето е в смесените предприятия между Украйна и България - 1
Снимка: Венци Михайлов/Факти.бг

Търговско-промишлената палата на Украйна назначи за свой представител на Балканите Юрий Куренков. Неговата щаб квартира се намира в София. С Юрий Куренков разговаряме за възможностите за бизнес в Украйна и за предимствата на българския пазар за чуждите инвеститори.

Каква е перспективата за развитие на икономическите отношения между България и Украйна?

Икономическите отношения между България и Украйна са изправени пред перспективи за развитие. Ние вече проведохме срещи с предприемачи от Запорожка, Днепропетровска и Киевска област.

На тези срещи присъстваха около 200 души, които активно се интересуваха от възможностите да стъпят на българския и респективно на балканските пазари. През последните седмици забелязваме все по-активен интерес.

Не трябва да забравяме, че подписахме Споразумението за асоциация с Европейския съюз. Документът е ясен сигнал за интереса на Украйна в интеграция с европейската икономика. Преди всичко не трябва да се забравят и балканските страни. Това са растящи и перспективни пазари. Страните от региона са близки по дух с Украйна.

В украинските предприемачи се забелязва допълнителен импулс да работят активно, за да излязат на пазарите на Общността.

Кои са перспективните сектори за българския бизнес в Украйна?

Ние активно работим в Украйна, за да може нашия бизнес да е запознат с българската икономика. От друга страна активно работим и в България. Проведохме редица срещи с представители на регионалните палати на БТПП в Бургас и Варна. В нашата програма е предвидено и провеждане на обучителни семинари. Те ще са полезни и за българските предприемачи по системата на украинските данъци, мита и счетоводство. Познаването на валутния режим в Украйна също е полезно за предприемачите.

Много е важно да имаме информация как българския бизнес може да работи със своите украински колеги, но и какви са изисквания да стъпим в България, на Балканите и в Европейския съюз.

Първото изложение ще е за мебелната промишленост. Нашата задача е да срещаме предприемачите от една сфера, да установяваме контакти и да подкрепя съвместните начинания.

Кои са стратегическите отрасли на икономиката на Украйна?

Населението на Украйна е 42 милиона. Ние заемахме второ място в науката, техниката и космическата наука по времето на бившия Съветски съюз. Украйна е страна, в която на практика има всичко. Да имаме проблеми, породени от военния конфликт в Донбас. В същото време останалите региони в Украйна работят, произвеждат и генерират стоки и услуги. Трябва да посочим отрасли като металургията, машиностроенето, селското стопанство, усвояването на космоса, ракетостроенето и другите. Вече говорихме за внос в България на зърно, брашно, слънчогледово олио и други.

Мислите ли за създаването на смесени предприятия между български и украински компании?

Да увеличаване на търговските връзки и нарастване на стокообмена е една част от нашата дейност. Перспективата е в създаването на смесени предприятия между български и украински компании. Не трябва да забравяме и възможностите, които предоставя съвместното производство. Някои възли, детайли могат да се произвеждат в Украйна и да се изпращат в България за производството на машини, от чиято продажба ще се генерират добавена стойност.

България има стратегическо положение. От една страна вие сте врата за Украйна за Балканите, Европейския съюз, но и към Турция и Близкия изток. Има стара поговорка, че този, който владее Балканите, владее света.

Трябва да помним, че бизнесът управлява политиката.

Не трябва да се седи и да се чака някой да ни намери работа. Трябва да си активен да търсиш и да действаш. Не трябва да се търси само голямата печалба. Бизнесът се развива с малки крачки. Разбираемо е, че всеки иска да продава скъпо, но не трябва да се забравя за качеството и за доброто име на продукта.

Манталитетът на българите е близък до този на украинците, което допълнително ще улесни правенето на бизнес.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 fgherge

    0 0 Отговор
    Каква Украйна бе ! Измисление наименования на територии.

    Коментиран от #2

  • 2 999

    0 0 Отговор

    До коментар #1 от "fgherge":

    Това е шоплъка на Русия.
  • 3 Маймун

    0 0 Отговор
    Хахахаха да общо ще купуваме ГАЗ от Русия!
  • 4 Христофор

    0 0 Отговор
    И сега като се започне един разцвет,ще летим в космоса,ще правим ракети,ще внасяме зърно,слънчоглед,олио,ламарина,и арматурно желязо,защото ние сякаш не го произвеждаме.При това без защитни мита които да пазят българският производител,за сметка на това ще загубим руският турист,и потенциален купувач на имоти.Егаси и ол...рените.