Last news in Fakti

1 Ноември, 2011 12:19 936 1

ЦИР: Ново забавяне на икономиката ни

ЦИР: Ново забавяне на икономиката ни - 1
Георги Прохаски. Снимка: БГНЕС

Растежът на българската икономика е слаб и предвид забавянето на растежа в основните ни партньори, очакваме да се забави и у нас до края на годината, се отбелязва в новия доклад на Центъра за икономическо развитие (ЦИР).

Започна тенденция на балансиране на структурата на растежа. От страна на производството на БВП приносът на промишлеността ще намалява, но ще бъде подкрепен от растеж в услугите. От страна на използването ще се свива приноса на нетния износ, но ще расте приноса на вътрешното търсене. За третото тримесечие на 2011 г. от ЦИР очакват растеж в диапазон 1-1.5%, а за годината – под 2%.

Финансовите проблеми в глобален мащаб, забавящото се възстановяване на световната икономика, сложната ситуация в Гърция, Италия и Испания не спомагат за увеличаването на притока на инвестиции отвън. Несигурната икономическа среда в страната и ограниченият мащаб на вътрешния пазар не стимулират инвеститорите да се насочват към България. Ниските данъци и евтиният труд вече не са достатъчно предимство - при липсата на ясно очертани приоритети, лошо работеща съдебна система, непрекъснато променящо се законодателство, несигурност и непредвидимост на средата, тежка бюрокрация и неефективна администрация, влошаващо се образование.

От гледна точка обвръзката на темповете по тримесечия и години, за формиране на очакванията си ние продължаваме да ползваме динамиката на сезонно неизгладените данни. Засега предвижданията ни за общия икономически растеж за първото и второто тримесечие (0.5-1% и около 2%) се оказват приемливо близки до регистрираните от НСИ растежи на годишна база по сезонно неизгладените данни (за БВП съответно 1.5% и 2.2%, за БДС съответно 0.6% и 2.2%). Сезонно неизгладеният растеж на БВП за второто тримесечие на годишна база е толкова, колкото и на добавената стойност (2.2%), тъй като позицията "Корективи" расте с горе долу същия темп (2.1%).

Смущаваща е динамиката на инвестициите. На тримесечна база те тръгнаха силно нагоре през последното тримесечие на 2010 г., когато отбелязаха 8.1% ръст (и съответно на годишна база 3.2% неизгладен ръст и 0.9% изгладен спад) и продължиха да растат и през първата половина на тази година, но вече доста по-слабо. За второто тримесечие на 2011 г. виждаме също две трудни за интерпретация числа – на годишна база ръст по сезонно изгладените данни (8.4%) и спад по неизгладените (-9.1). Доколкото разглеждаме неизгладените редове като по-релевантни към годишната динамика, нашите очаквания са, че инвестициите ще приключат 2011 г. отново със спад, както и 2010 г. (16.5%), но значително по-слаб, отбелязват от ЦИР.

По предварителни данни преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ), влезли в страната през периода януари-август 2011 г., възлизат на 225.6 млн. евро (0.6 на сто от БВП) или едва една четвърт от привлечените през същия периода на 2010 г. средства в размер на 926.5 млн. евро (2.6 на сто от БВП). Най-често срещаното обяснение за сериозния отлив на инвестиции е свързано с плащанията по вътрешнофирмените кредити в съответствие с погасителните планове, което може да се приеме и като израз на доброто финансово състояние на дружествата с чуждестранно участие. Намаляването на притока на ПЧИ е естествен процес в настоящата икономическа реалност, когато става пренасочване на инвеститорския интерес от такива сфери като търговия, финанси и строителство към промишленост и енергетика в условията на силно свито потребление и несигурни пазари. Трудно е да се направи прогноза за притока на ПЧИ, но вероятно няма да бъдат достигнати официално очакваните 1.5 млрд. евро за 2011 година.

В услугите бизнеснаблюденията регистрират влошаване на бизнес климата, свързано с влошаване на очакваното търсене на услуги през следващите три месеца. В случай че забавянето в промишлеността продължи, възможно е четвъртото тримесечие да приключи с още по-нисък растеж отколкото третото. Наблюдението на потребителите от юли показва, че те продължават да са по-скоро резервирани, след влошаването на нагласите им през април.

Това потвърждава очакванията на ЦИР, че до края на годината едва ли ще сме свидетели на ускоряване на общия икономически растеж на годишна база, по-скоро обратното е по-вероятно. В резултат на данните за БВП до второто тримесечие и месечните данни до септември, очакванията за общия икономически растеж за третото тримесечие са 1-1.5%, а за годината – под 2%, пише в доклада на центъра. 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Jesika

    0 0 Отговор
    Сънувах, че кризата е свършила, икономиката ни е във възход, хората имат постоянна и сигурна работа..... ех, мечти