22 Юли, 2019 20:50 2 152 17

Глоби до 10 млн. лв. за банки и фирми, които не докладват за пране на пари

  • глоба-
  • банка-
  • фирма

Мерките са част от ангажиментите на България за покриване на критериите за членство в Еврозоната

Глоби до 10 млн. лв. за банки и фирми, които не докладват за пране на пари - 1

Глоби до 10 милиона лева ще се налагат на фирми, банки и кредитни институции, ако не докладват пред ДАНС за съмнителни сделки - това предвиждат промени в Закона срещу изпирането на пари, предаде БНТ.

Мерките са част от ангажиментите на България за покриване на критериите за членство в Еврозоната, поясни финансовият министър Владислав Горанов.

По думите му, санкциите са съразмерни с тежестта на нарушението.

"Да, санкциите са големи, защото пари със съмнителен произход, които освен, че могат да служат за политическа корупция на някои места, служат често и за финансиране на тероризма. Създават се нови режими, които могат поне при първоначалното прилагане да будят съмнение дали това няма да доведе до допълнителни ангажименти, но аз смятам, че ние не бихме могли и не следва да изоставаме от общоевропейските решения по отношение на мерките за борбата с изпирането на пари." - посочи Горанов.

Законовите промени бяха обсъдени през седмицата от парламентарната комисия по вътрешен ред.

"Първата е за лица, които осъществяват търговия и посредническа дейност с културно-исторически ценности. Лица, които осъществяват търговия и обмяна на криптовалута и валута, която е без златно покритие." - коментира Пламен Нунев, председател на парламентарната комисия по вътрешен ред.

С промените се предвижда и забрана за въвеждането и функционирането на сейфове с анонимни ползватели или с фиктивни или фалшиви имена.

В обхвата на закона срещу прането на пари наред с финансовите попадат и търговски дейности.

"Ако пазаруваш в мола и купуваш карта да подариш, например, за 10 000 лв. - да може да се докладва, за да няма съмнения там. Направено е такова предложение и ще го гледаме в комисията." - съобщи Пламен Нунев, председател на парламентарната комисия по вътрешен ред:

Според закона, всяка съмнителна сделка трябва да се докладва на ДАНС, която ще има право да отказва регистрация на фирми, за които има подозрение, че финансират тероризъм, че средствата им са от изпиране на пари, както и да отказва регистрация на фирми, идващи от офшорни зони.

Експерти по финансова сигурност съветват фирмите да не чакат влизането в сила на закона, а отсега да се подготвят да проследяват произхода на средствата, с които оперират.

Ако банка, застраховател, търговец, нотариус, брокер допусне съмнителна сделка и не докладва на ДАНС следват тежки санкции.

"Те могат да бъдат имуществени и неимуществени. Имуществените при първо нарушение започват от 1000 лв. и стигат до 10 млн. лв. Могат да стигнат и до 10% от приходите от продажби при определени нарушения. Санкциите са и за управителя или, ако има назначено длъжностно лице във фирмата, което отговаря за мерките срещу изпиране на пари." - посочва финансистът Стоян Таблов.

Очаква се до края на месеца депутатите да гласуват промените в закона на първо четене, а второто четене да бъде през есента.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 2 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 трябва да се внимава

    24 0 Отговор
    Не става и за домоуправител на входа.
  • 2 muzis

    22 1 Отговор
    ДАНС = ДС
  • 3 Тъпанар

    24 0 Отговор
    Те фирмите да не са следователи бе, по този начин само може да се насърчава доностничеството и нелоялната конкуренция.

    Коментиран от #13

  • 4 Кой68

    4 7 Отговор
    Не само глоби,а и лицензи за извършване на финансова дейност да се взимат за 5-10г.На собствениците им също да се забраняват упражняване на финансова дейност/,извинявам се за неправилни финансови термини/...Както и затвор.....
  • 5 Кую

    9 1 Отговор
    Изпират 100 , глобяват ги 10.Много хитро. Поне знаят колко ще ги цакат като не се отчитат.
  • 6 Патриот

    12 0 Отговор
    Аз мога да тегля до 5000лв от банката без известие.
    Някой за да я преточи е теглил по 3кубика пари дневно и никъде не са докладвали в продължение на години. Имало човек на тази длъжност с колосалната заплата, който се е затварял очите и той пак е невинен.
    Същото ще е и с фирмите, както вече някой писа. Всеки който иска да пере пари плаща 10% от обема и никой не го закача(пак премиера ще върти телефони да не ги закачат, както с Мишо Бирата за справка).
  • 7 ВЛАДКУ

    17 1 Отговор
    ЛОШО ГЛЕДА А ВЕЧЕ Е СПЕСТИЛ МНОГО-РАДВАЙ СЕ НА КРАТКИЯТ ЖИВОТ ГЕРБЕРСКА ПОДЛОГО !
  • 8 месара

    4 10 Отговор
    айдееее, пак шамари за бсп_то! ейййй, съсипахте я тая партия, то не беха арести на техни "бизнесмени", то не беше кокаин и цигари, спрете се бе!
  • 9 Златно покритие?

    11 0 Отговор
    Коя световна валута има златно покритие? СмЕх! А българският лев е имал златно покритие, през царско време ! При ТЖ само десетолевка та ! То сегашният лев няма и пълно стоково, вероятно.
  • 10 drago

    15 2 Отговор
    съмнителните сделки ги извършват наглите безочливи КРАТУНКОВЦИ
    от ГЕРБ
  • 11 Гнида

    9 0 Отговор
    Факти , спрете със снимките на уроди ! Особено на уроди със страх от земетресения !
  • 12 НАГЛЕЖДАМ РАЯТА

    4 0 Отговор
    А отговорник за офшорките още ли е Маврудиев,от ББР скоро и там ще трябва още един Гешев...ЖЕЛАЩ ЗА ГЛАВЕН ПРОКУРОР СЪС ЗЛАТЕН ЛАНЕЦ .....СА РЯДКОСТ В ПРОКУРАТУРАТА.
  • 13 без бизнес в БГ

    6 0 Отговор

    До коментар #3 от "Тъпанар":

    Законите започват да вонят на мафитска диктатура, по друг начин е невъзможно да се обясни, наложеното задължение на бизнеса.
    Това изскарва от равновесие ,конкуренцията, която и до сега е била под всякаква критика.
  • 14 сталинка

    6 0 Отговор
    Тоя смрадлю трябва вече да е в затвора...заедно с ментора си.
  • 15 Янко

    3 0 Отговор
    Тая секира пак е за нас братя и сестри,герб ни връщат във времената на комунизма и страшна едналична диктатура,но сега ще е по зле.....революция с политическа кръв е единствената оправия, за да имат бъдеще децата ни в България
  • 16 Грую

    1 1 Отговор
    Поредния недъгав закон беше този. Според него се оказва, че и тези които продават семки и фъстъци по стадионите са задължени да докладват. Много ми е интересно как ще ги глобят тях с 10 милиона. Това е някаква пародия. Има един нормативен акт който се нарича Административно процесуален кодекс и в него има заложен един принцип на съразмерност т.е. не могат да ти наложат глоба в такъв размер, който ти не можеш да си позволиш да платиш или по-голяма от някакъв процент от дохода ти. Поради тази причина за сериозни нарушения глобата е % от оборота или от дохода, а не някакви подхвърлени цифри 10 милиона 20 милиона. Това са безкрайно непремерени изказвания.
  • 17 Jack Bauer

    2 0 Отговор
    За банките добре, имат инструменти с които да хванат "прането" на пари. Но фирмите защо ще глобяват, те не са длъжни да имат на щат по един агент от Щази.