30 Октомври, 2013 16:45 1 530 0

София и Хо Ши Мин може да станат побратимени градове

  • българия-
  • виетнам-
  • софия-
  • хо ши мин-
  • росен плевнелиев

От партньорството между България и Виетнам ще спечелят и двете страни, заяви президентът Плевнелиев

София и Хо Ши Мин може да станат побратимени градове - 1
Държавният глава с президента на Виетнам Чъонг Тан Шанг. Снимка: БГНЕС

Между градовете София и Хо Ши Мин през следващата година предстои да бъдат проведени преговори за побратимяване. Това стана ясно след среща на президента Росен Плевнелиев с председателя на Народния комитет на виетнамската провинция Ле Хуанг Куан. Държавният глава е на посещение в индустралния център на Виетнам, където откри виетнамско-български бизнес форум.

„Това е прекрасна идея, която ще помогне много за специалните отношения между България и Виетнам“, коментира Росен Плевнелиев и допълни, че през следващата година посещение в страната ни се очаква да направи икономическа делегация от Хо Ши Мин, водена от председателя на Народния комитет.

Организираният в Хо Ши Мин виетнамско-български бизнес форум е много силна заявка за това, че България е амбицирана и посветена не само да има добри политически отношения, но и да претвори доверието и приятелството в конкретни резултати за икономиката, за повече работни места, за бизнес и за инвестиции, коментира президентът Плевнелиев пред български журналисти във Виетнам.

В контекста на виетнамско-българския бизнес форум в Хо Ши Мин държавният глава информира, че има български производители с много ясни инвестиционни намерения. „Убеден съм, че скоро ще има добри новини по отношение на очакванията за бъдещи съвместни производства в областта на фармацевтиката, производството на тютюневи изделия, храните, както и в областта на отбранителната индустрия, където имаме много специален фокус“, каза държавният глава.

Той допълни, че Виетнам планира сериозни инвестиции в областите на енергетиката и управлението на водите, където българските компании също имат силни позиции.

Президентът каза още, че Министерството на икономиката и енергетиката и Министерството на външните работи ще бъдат водещи по отношение на напредъка по добрите идеи и бъдещите проекти за сътрудничество между България и Виетнам.

„Като отговорни политици трябва да покажем, че външната ни политика може да бъде полезна на българската икономика и бизнес. Българските политици трябва да подкрепят предприемчивостта и отговорността на предприятията ни, които гледат на света като на добро място за правене на бизнес, а на Виетнам – като на добра платформа, като на перспективна и приятелска държава, чрез която можем да се отворим към един много динамично развиващ се регион“, подчерта още Росен Плевнелиев. Конкретните идеи и допирните точки на интересите на двете страни предстои да бъдат обобщени, поясни държавният глава.

Отваряме нови хоризонти и е работа на политиците да открият пътя и да покажат прагматичност. Пожелавам си много скоро да имаме подписани договори и да бъдат започнати общи проекти. С тези думи се обърна президентът Росен Плевнелиев към представители на 30 български и повече от 50 виетнамски компании в Хо Ши Мин, където държавният глава откри виетнамско-български бизнес форум.

До 2003 година в Хо Ши Мин е реализиран само един български проект на стойност едва около 600 хил. щ.д., стана ясно по време на срещата с бизнеса от двете страни. В същото време в индустриалния център на Виетнам с над 10 милиона души население, международни компании са отворили повече от 2600 свои офиса. Средногодишно провинцията привлича около 33 млрд. щ.д. чуждестранни инвестиции.

Пред бизнеса в Хо Ши Мин българският президент припомни традиционно силните позиции на страната ни в областта на информационните и комуникационните технологии в региона на Югоизточна Европа и подчерта, че ИТ-секторът създава десетки хиляди работни места в България. „Искаме също така да споделим някои постижения на България в хранителната индустрия, ядрената енергетика, производството на лекарства“, допълни държавният глава. Той изрази оптимизъм, че първите истории на успеха между България и Виетнам ще бъдат създадени, надграждани и развивани, но това зависи от активността на бизнеса от двете страни.

По думите на държавния глава, чрез сключените договори именно бизнесът е този, който създава доверие, и от партньорството между България и Виетнам ще спечелят и двете страни. Президентът призова българския и виетнамския бизнес да работят заедно за постигането на нов стандарт на сътрудничество и изрази желанието на българската страна да споделя постиженията си, резултат и от значителния научен потенциал, с който разполага България.

На 31 октомври президентът Росен Плевнелиев ще открие в Хо Ши Мин втори офис на българската Служба по търговско-икономическите въпроси, с което ще приключи държавното му посещение в Социалистическа република Виетнам.

 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА