Динамична и напрегната остава пътната обстановка в България в съботния ден. Шофьорите трябва да се подготвят за временни ограничения, засилен ваканционен трафик и тежки климатични условия.
Извънредни мерки са в сила по основните магистрални направления заради очакваните екстремни температури, достигащи до 38°C–39°C в големи части от страната.
Извънредно: Затварят прохода „Шипка“ за 6 часа
Най-важната промяна в пътната обстановка за днес, 22 август, засяга централна България. По информация на Агенция „Пътна инфраструктура“, от 09:00 до 15:00 часа изцяло се ограничава движението на транзитно преминаващите превозни средства по път I-5 (Е-85) Габрово – Шипка – Казанлък през прохода „Шипка“. Ограничението се въвежда заради провеждането на националните чествания по случай 149 години от Шипченската епопея.
Транзитният трафик се пренасочва изцяло през Прохода на Републиката (Хаинбоаз) по следните обходни маршрути:
- За пътуващите от Северна към Южна България: Русе – Велико Търново – Дебелец – Проход на Републиката – Гурково.
- За локалния трафик и идващите от Севлиево: Движението се пренасочва през Габрово по път III-552 през Трявна, с. Белица и с. Вонеща вода към Прохода на Републиката.
През прохода „Шипка“ в рамките на тези 6 часа ще бъдат пропускани единствено автобуси и автомобили с организирани гости и посетители на събитието.
Ремонти, ограничение на камиони и мерки на АПИ
Заради горещата вълна, в следобедните часове между 13:00 и 21:00 часа АПИ ще спира движението на тежкотоварни камиони над 20 тона при достигане на температури над 35°C. Ограничението ще се прилага по ключови участъци в областите Русе, Велико Търново, Разград, Търговище, Плевен, Ловеч, Габрово, Силистра, Хасково, Пазарджик, Пловдив и Стара Загора. Забраната не важи за превоз на бързоразвалящи се храни, живи животни и опасни товари.
Паралелно с това продължават дейностите по поддръжка и ремонт:
- АМ „Тракия“: В сила е лятното ограничение за камиони над 12 тона в пиковите часове. В посока София – Бургас движението им е ограничено в петък, а в посока Бургас – София забраната важи за неделите от 16:00 до 20:00 часа. Алтернативен маршрут е Подбалканският път I-6.
- АМ „Хемус“ и АМ „Струма“: Извършват се поетапни частични ремонти, косене на крайпътна растителност и обновяване на пътната маркировка. На АМ „Хемус“ се подготвя и подмяна на тол камери в началото на следващата седмица.
Трафик по границите към 07:20 часа
Министерство на вътрешните работи отчита интензивно движение на няколко гранични контролно-пропускателни пункта:
- Границата с Турция: Изключително натоварен е трафикът на ГКПП „Капитан Андреево“ на вход за леки автомобили поради завръщането на транзитно преминаващи граждани.
- Границата със Сърбия: Засилен и интензивен трафик се наблюдава на ГКПП „Калотина“ на изход за леки автомобили.
- Границата с Румъния: Преминаването през Дунав мост при Русе се осъществява нормално в двете платна. Важно изискване за шофьорите е да знаят, че фериботните връзки Оряхово – Бекет и Свищов – Зимнич остават временно спрени поради критично ниското ниво на река Дунав.
- Границата с Гърция: Трафикът е нормален. Препоръчва се на пътуващите да използват освен „Кулата“ и „Маказа“, също и по-слабо натоварените пунктове „Илинден“, „Златоград“ и „Капитан Петко войвода“.
Сводка от КАТ: Катастрофи и жертви на пътя за 24 часа
Пътна полиция (КАТ) отчита усложнена обстановка с тежки инциденти в страната. По официални данни на МВР за изминалото денонощие на територията на страната са регистрирани 18 тежки пътнотранспортни произшествия. При инцидентите е загинал 1 човек, а 23 души са ранени с различни степени на наранявания. На територията на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) са регистрирани 16 леки катастрофи, без тежко пострадали граждани. От КАТ призовават за разумно шофиране без рискови изпреварвания.
Сводка от Пожарната: Огнено денонощие
Националният оперативен център на ГДПБЗН съобщава за усложнена пожарна обстановка заради сухото време и високия индекс за пожароопасност. За изминалите 24 часа огнеборците в страната са потушили общо 146 пожара. Сухи треви, храсти и селскостопански постройки са горели в десетки общини, включително големи огнища във Видинско, Врачанско (край с. Тлачене) и Монтанско, където изгоряха над 6000 бали слама в зърнобаза.
От пожарната успокояват, че към момента няма действащи пожари в непосредствена близост до държавната граница, а задимяването и мирисът на изгоряло в някои райони през седмицата са уловени от въздушни течения от пожари в Сърбия и Албания. Остава в сила жълт код за опасни горещини и ГДПБЗН напомня, че паленето на открит огън е абсолютно забранено.
Условия за туризъм в планините
Планинската спасителна служба (ПСС) информира, че условията за туризъм в българските планини са сравнително добри, но крият рискове заради високите температури на по-ниските надморски височини. Времето сутринта е ясно и тихо, но по-късно през деня над Родопите и част от Рила се очаква развитие на купеста облачност. Спасителите съветват туристите да предприемат преходи в ранните часове на деня, да носят достатъчно количество вода и да се предпазват от директно слънцегреене, за да избегнат топлинен удар.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Опълченците
08:19 22.08.2026
2 Чума
Коментиран от #3
08:23 22.08.2026
3 имаш пропуски
До коментар #2 от "Чума":
явно не знаеш и за язовир копринка08:35 22.08.2026