България отбеляза 106-тата година от независимостта си. На този ден през 1908 година във Велико Търново с манифест княз Фердинанд обявява независимостта на страната ни в църквата „Св. Четиридесет мъченици”. В редица градове в страната се проведоха тържествени церемонии по случай Деня на независимостта.
Великотърновският митрополит Григорий освети бойните знамена в църквата "Св. Четиридесет мъченици" , където преди 106 години княз Фердинанд прочита Манифеста, с който е провъзгласена Независимостта на България. В старопрестолният град Велико Търново стотици граждани се събраха на крепостта Царевец, където се проведе военен ритуал за издигане на националното знаме на Република България.
Във Велико Търново, където е центърът на тържествата по случай 106-годишнина от обявяването на независимостта на България, се проведе впечатляваща тържествена заря-проверка. Официални гости на събитието бяха министър-председателят на Република България Георги Близнашки, министърът на отбраната Велизар Шаламанов, както и кандидат-народни представители. Тържествено слово произнесе кметът на Велико Търново Даниел Панов. Празникът завърши с излъчено за първи път светлинно шоу.
В речта си на площад „Цар Асен I“ министър-председателят проф. Георги Близнашки, заяви: „Обявяването на Независимостта е поредната стъпка по пътя към осъществяването на националните идеали. 22 септември 1908 г. е една от най-паметните дати в историята на нашата държава, когато строителите на съвременна България отстояват правото на българската нация за самоопределение и възстановената българска държавност окончателно бива обявена за равноправен суверен.
„За всекиго от дейците на Българското възраждане може да кажем, като за апостол Петър, че са камъкът, върху който се гради. Така и делото на всеки един от нас трябва да е част от съграждането на достойна, единна европейска България, в която гражданите и управниците „еднакво да мислят и едно да желаят“, отбеляза премиерът.
По думите му, делото на Независимостта не е подвластно на властовите амбиции, на политическите пристрастия и етническите различия. Това е събитие, което връща България в семейството на независимите европейски държави, защото страната ни, освен политическа, получава икономическа независимост и вече сама определя своята политика. „Българският народ винаги е принадлежал и ще продължи да принадлежи към общността на европейски народи, при спазване на върховенството на закона - законът, определен от обединените народи, сред които е и независимият български народ“, каза премиерът.
В словото си министър-председателят подчерта още, че историята на свободните народи никога не се пише от случайността, а от избора – от избора на духовния устрем за национално себедоказване, от себеуважението на една нация и от самочувствието на свободния човек. „Независимо от историческите превратности, България направи своя цивилизационен избор и днес тя е пълноправен член на Европейския съюз и на Северноатлантическия пакт“, подчерта в заключение проф. Георги Близнашки.
На площад „Цар Асен I“ в старата столица министър-председателят прие почетния строй на представителните части на Българската армия.
София също отбеляза тържествено Деня на независимостта на площад „Княз Александър Първи”. Кметът на Столична община Йорданка Фандъкова поднесе цветя пред паметника на Независимостта и заяви, че днес трябва да се замислим как да запазим духа на независимостта. На събитието присъства и заместник-кмета на Столична община Тодор Чобанов, който в словото си подчерта, че именно в началото на 20-ти век Европа става свидетел на българското чудо – новоосвободена България за няколко десетилетия се развива и заема достойно място в европейското семейство.
С водосвет, отслужен от архиерейски наместник Петко Мотев, в Казанлък на централния площад „Севтополис” бе отбелязана 106-та годишнина от Независимостта на България. На събитието присъстваха председателят на Общинския съвет, общински съветници, кметове на населени места, бивши ръководители на Казанлък, кандидати за народни представители, ученици, граждани.
Десетки обществени дейци, представители на политически партии, общинска администрация и граждани се събраха на площад „Георги Измирлиев” в Благоевград. В памет на загиналите при защита на българската независимост бяха поднесени венци и цветя пред паметната плоча до зала „22-ри септември” в града.
На площад „Независимост” във Варна тържествено бе издигнато знамето на България, а на колене присъстващите почетоха паметта на загиналите за освобождението и независимостта на страната ни.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 гост
20:35 22.09.2014