Над три часа продължиха разговорите между ГЕРБ и коалиция АБВ. Изненадващо на разговорите дойде председателят на АБВ Георги Първанов, който пристигна с заместник-председателя на АБВ Румен Петков и Кирил Цочев от преговорния екип на коалицията.
Има възможност да продължим консултациите на експертно ниво, за да видим дали можем да приближим позициите си. Това заяви Румяна Бъчварова от ГЕРБ. „Различията ни остават. Първият и най-сериозен въпрос е за това как виждаме ролята на държавата по принцип в едно следващо управление – дали трябва да засилим държавата и да увеличим нейното присъствие, или да ограничим ролята на държавата, но да засилим нейните регулативни и контролни функции”, посочи Бъчварова. „Имаме още две принципни различия – изграждането на нови ядрени мощност и мораториума върху изграждане на Белене”. Третата тема на различие е данъчната политика”, добави тя.
Установихме с кои партии не искаме да си партнираме. Те са едни и същи, каза още Румянва Бъчварова. Приемаме бележката на АБВ, че секторът „Сигурност” не трябва да бъде политизиран. „Искам да благодаря на АБВ за конструктивната дискусия и добрия тон, в който протекоха разговорите,задълбочени по определени теми”, посочи Бъчварова.
По 14 от 18 точки имаме принципно съгласие, еднакво мнение, съобщи на пресконференцията Менда Стоянова от ГЕРБ. „По две подточки имаме сериозни концептуални различия. На първо място това е данъчната система. Ние сме за ниско плоско данъчно облагане, докато колегите държат на прогресивно, подоходно облагане, с необлагаем минимум”, посочи Стоянова. Тя подчерта, че от ГЕРБ са категорично против премахването на мораториума върху строежа на АЕЦ „Белене”.
„По тема енергетика също постигнахме съгласие , като възприемаме допълненията, които бяха направени от колегите – да бъде разкрита и действаща енергийна борса в България, за националните находища освен на природен гази нефт, така и от кафяви въглища и развитието на хидропотенциала чрез изграждане на допълнителни ВЕЦ”, добави Менда Стоянова.
Тя обясни, че има 4 теми, по които може да се каже, че има принципно съгласие, но има различия.
„Темата здравеопазване – колегите държат постепенно увеличаване на бюджета за здравеопазване, но на въпроса откъде и как да бъде увеличаван ще трябва да работим допълнително. Има различия и по пенсионната реформа”, каза тя.
„Трябва да се направят промени в Изборния кодекс, които да премахнат недостатъците, които той показа. „За” сме задължителното гласуване. Мажоритарният елемент следва да се развива чрез преференцията, а колегите държат половината да се избират по този начин, а другите – да са пропорционални листи”, заяви Менда Стоянова.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА