Днес ще станем свидетели на първото за годината слънчево затъмнение. За съжаление от територията на България то ще бъде частично.
Интересното е, че този път слънчевото затъмнение се пада в деня на пролетното равноденствие, когато Слънцето и Луната ще се срещнат на небесния екватор в съзвездие Риби. Това ще стане в 22:45 ч.
Така затъмнението символично ще отбележи настъпването на астрономическата пролет.
В София то ще започне в 10:42 ч. и ще продължи 2 часа и 16 минути. По време на максималната фаза на затъмнението в 11:49 ч, близо 53% от слънчевия диск ще бъде покрит от Луната.
В различните части на България максималната фаза на затъмнението ще бъде с леко различно закриване на диска на Слънцето и ще настъпи в различни моменти.
От крайните северозападни райони на страната (Видин) максималната фаза ще бъде със закриване почти 56% и ще настъпи в 11:49:56 ч. От Бургас максималната фаза ще бъде със закриване 48% в 11:55:47 часа. От Варна ще се наблюдава максимална фаза с 49% закриване в 11:57:17 часа.
Пълната фаза на затъмнението ще бъде видима само от северната част на Атлантическия океан, Фарьорските острови и архипелага Шпицберген.
От Националната астрономическа обсерватория Рожен напомнят, че наблюдението на затъмнението с невъоръжено око е опасно за зрението. Необходимо е да се използват специални защитни слънчеви филтри, предпазващи зрението. Обективите или окулярите на използваните бинокли, зрителни тръби или телескопи трябва задължително да бъдат защитени с такива филтри.
Преподаватели и студенти от Факултета по физика и инженерни технологии на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ ще наблюдават първото за тази година слънчево затъмнение с телескоп пред входа на висшето учебно заведение. Точно в 11:15 часа утре, 20 март, съоръжението ще бъде разположено пред сградата на Ректората на ул. „Цар Асен“ №24. Надяваме се да няма облаци и дъжд, за да може да се проследи явлението, каза деканът на факултета доц. д-р Желязка Райкова.
Разяснения за слънчевото затъмнение на място ще дава директорът на Националната астрономическа обсерватория „Рожен” и преподавател в Пловдивския университет – Никола Петров.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА