Във връзка с информациите, че Република Турция ще поиска екстрадирането от България на свой гражданин, когото свързва с терористична дейност, Министерството на правосъдието уточнява, че след 28 юни т. г. не е постъпвало искане от компетентен орган в Турция за екстрадиция.
На въпрос към министър Екатерина Захариева дали някое от имената в предишните искания за екстрадиция съвпада със споменатото тези дни в Турция, тя отговори:
Да, съвпада. Само малкото име прочетох в пресата, но официално - няма. Мисля, че Абдуллах беше. Съдът се е произнесъл окончателно за въпросното лице в края на март. В Апелативен съд - София е бил случаят, защото се намира в София конкретното лице. Оказана е екстрадиция.
Припомняме, че според Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест молбите за екстрадиция от молещите държави се подават в писмена форма до Министерството на правосъдието на България. Допустимо е те да се предадат и по дипломатически път или през Интерпол. След проверка на молбата и ако тя съдържа всички необходими документи – оригинал или заверено копие на присъдата, описание на престъплението, данни за лицето, информация за изтърпяното наказание, Министерството я препраща на Върховната касационна прокуратура, която задържа лицето за 72 ч и изпраща преписката на окръжния прокурор, в чийто район се намира лицето. Прокурорът внася в окръжния съд искане за задържане под стража до приключване на производството и внася преписката за разглеждане от съда, уточняват от Министерство на правосъдието.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА