България празнува 131-вата годишнина от Съединението на Източна Румелия и Княжество България.
Денят се отбелязава с празнични концерти, църковни служби и военни ритуали в цялата страна. Център на тържествата е Пловдив, където на този ден през 1885 година военни части и четата на Чардафон Велики арестуват поставения от османците губернатор и обявяват Съединението.
Съединението е един от най-величавите мигове в историята на България, един от малкото мигове, в които българите дръзнаха да отхвърлят чуждия диктат и да поемат съдбата си в свои ръце, каза заместник-столичният кмет д-р Тодор Чобанов. Церемонията пред мавзолея-костница на княз Александър Първи Батенберг беше организирана от Столичната община.
Националното обединение се превръща в съдба за всички, единството на народ, войска, политици, държавници под егидата на княз Александър Първи Батенберг смайва Европа и света и дава основание на Иречек да каже, че вече никой не може да упреква българите, че свободата им е харизана, отбеляза Тодор Чобанов.
Министър-председателят Бойко Борисов поздравява всички сънародници по случай 131-годишнината от Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
„131 години след Съединението на България делото на предците ни е показателно за това какво представляват българите в момент на изпитания и трудности. Обединението, съпътствало събитията около Съединението, е особено необходим пример днес, когато страната е поставена пред редица предизвикателства не само от национален, а от глобален мащаб”, посочва премиерът.
„Българите са надживели много империи и България ще продължи да я има въпреки всички премеждия, защото народът е показал, че знае как и може да извоюва онова, към което се стреми, и въпреки трудностите и потенциалните тежки последици – да постигне целите си. Затова 131 години по-късно делото на участниците в събитията около 6 септември 1885 г. не е забравено”, отбелязва още министър-председателят като честити официалния празник.
Тържествата започнаха сутринта в катедралния храм „Света Богородица“, където Пловдивският митрополит Николай отслужи молебен. Венци и цветя бяха поднесени пред паметника на Захарий Стоянов и пред паметната плоча на майор Райчо Николов.
По обяд на площад „Съединение“ бяха посрещнати участниците в Международния мемориален маратон, които ще пробягат 24 километра, стартирайки от центъра на град Съединение. Вечерта пред Военния клуб в Пловдив комитет "Родолюбие" ще представи възстановка на събитията от 6-и септември 1885 година.
В Регионалния исторически музей е представена специална изложба. Тази година експозицията е наречена "Пловдив по пътя към модерния свят“, посветена на историята на града от Освобождението през 1878 година до втората половина на ХХ-и век.
Кулминацията на празника е тържествена заря-проверка на площад "Съединение" от 20.30 часа.
Тържествата по случай 131-вата годишнина от Съединението на Източна Румелия и Княжество България в Пазарджик започнаха с празничен концерт на площад „Константин Величков“. В същия час във Велинград бе извършен ритуалът по издигането на националното знаме. Програмата включва парад-дефиле на Младежкия духов оркестър с мажоретен състав. Организиран е и благотворителен спектакъл.
В Ямбол отбелязването на Съединението започна с изпълнение на Ямболския духов оркестър на площада пред Общината и церемония с ритуал по издигане на националния флаг, празнично слово на кмета Георги Славов и благодарствен молебен.
Тържествен ритуал и концерт на площад "Възраждане" се състоя в Плевен. Копие на Манифеста на Александър Батенберг за Съединението и брой на издавания от Захари Стоянов вестник „Борба“ са част от ценните експонати, които жителите и гостите на Плевен могат да видят в Регионалния исторически музей в града.
В Ловеч отбелязват годишнината с концерт „Вечните песни на България“ и „Урок по родолюбие“. В шатри, разположени на централния площад, посетителите могат да се докоснат до оръжие от XIX век, униформи и войнишки принадлежности. За учениците са подготвени занимателни игри, свързани със Съединението.
Днес в не по-малка степен България изисква съединение - на политически ресурс, на държавнически принципи, на институционален капацитет, в името на баланса между свободата и националната сигурност, на приоритетите в условия на цивилизационна редакция и актуализирана по новому геополитика. Това посочва председателят на ДОСТ Лютви Местан в обръщение по повод Деня на Съединението - 6 септември, съобщиха от пресцентъра на партията.
По думите на Местан 6 септември е празник на политическата памет.
В 11 часа пред сградата на Община Велинград, с тържествена церемония по издигане на националния флаг, бе отбеляза 131 години от Съединението на България. Със своето слово кмета на Община Велинград д-р Костадин Коев поздрави всички граждани и гости на Велинград, като каза „Уроците по родолюбие от решителните дни на 1885 година ни карат основателно да се гордеем, че сме народ силен и смел. Народ, който твори собственото си бъдеще и не забравя, че „Съединението прави силата“.“.
На празника присъстваха народният представител Димитър Гечев, председателят на Общински съвет Велинград Инж. Бельо Мандраджиев, зам.- кметът Светла Томова и общински съветници.
Лошото време на попречи на представителен младежки духов оркестър с мажоретен състав „Димитър Мечев” при НЧ „Отец Паисий 1893”, да зарадват присъстващите със своите прекрасни изпълнения.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА