Не е тайна, че градоустройството на София е заимствано до голяма степен от архитектурата на Виена. Налице обаче са и много други сфери, в които двете столици си приличат. Част от тях софиянци и гости на столицата могат да разберат като се повозят безплатно на Виенския трамвай, който ще се движи по софийските улици. В него пътниците ще могат да се насладят на виенска класическа музика от тазгодишният новогодишен концерт на Виенската филхармония. Всеки от пътниците ще получи сладка изненада – шоколадов талер с виенското колело, както и един специален билет за спомен.
Трамваят ще се движи всеки ден до 14 февруари от 12.00 часа по маршрута: депо “Банишора” - Централна гара – бул. “Кн. Мария Луиза” – ул. “Алабин” - ул. “Граф Игнатиев” - пл. “Журналист” – ул.“Граф Игнатиев” - пл. “Възраждане”– Петте кьошета – НДК – кв.”Иван Вазов” - НДК – Петте кьошета – пл. “Възраждане” – бул. “Христо Ботев” - Централна гара - депо “Банишора”. Обиколката е с продължителност 2 часа.
В рамките на Дните на Виена в София, които ще продължат до 14 февруари, ще бъде открита инсталация на огромно 5-метрово прозрачно сърце с надписа „Виена обича София”. В мол „Сердика”.
На 11 февруари ще бъде проведен за 17-та поредна година и традиционния Виенски бал. На 13 и 14 февруари ще бъдат проведени конференции. Като първият ден е отделен на тема култура в „Квадрат 500”. Две теми основно ще бъдат дискутирани на него – Музей на бъдещето, а именно дали с новите технологии бихме могли да имаме музей от вкъщи и опазване на историческия център на града. На 14 февруари ще бъдат разисквани темите за екологията в градовете, бъдещето на градовете и градската мобилност и иновациите в тази област и облекчаване движението на автомобили в градския център.
След Освобождението новата българска столица е повлияна най-силно от „виенския“ стил в бита и културата – от облеклото до архитектурата и декорациите на сградите. Градът започва усилено да се застроява, прокарват се пътища, мостове, изграждат се жп гари, трамвайни линии. Бурното развитие на града привлича множество австрийски архитекти, инженери и декоратори. Те се установяват за дълъг период в София и проектират и осъществяват едни от най-красивите сгради – така че днес центърът на града очевидно има „виенско излъчване“. Сред най-известните сгради, построени от австрийски архитекти, са Народният театър, Военният клуб, Държавната печатница – сега Квадрат 500 и Синагогата.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Фъстъкова
23:53 08.02.2017
2 Аноним
09:26 09.02.2017
3 Гостени
22:34 09.02.2017