Закъснели сме, но днес вече трябваше да се разгори дебат по вчерашните решения на Европейския съвет, заяви президентът Георги Първанов, който присъства на отбелязването на 8-годишнината от създаването на Икономическия и социален съвет на република България. Кризата, непопулярните мерки изискват в много-по-голяма степен прозрачно обсъждане, спазване на поетите ангажименти, подчерта той.
Изискват се последователни действия за решаване на проблемите, като максимално се отчита социалната цена. Не виждам в актуалните, съвременните решения, този критерий да стои постоянно в действията на онези, които вземат решенията, независимо дали от правителството или от законодателната власт, заяви президентът.
9 декември има не само символно, но и важно значение за бъдещето развитие на Европа, не само на Еврозоната, а на европейската идея, посочи държавният глава. „Ако образно казано 9 май 1945 г. беше политическата пролет на Европа, трябва да се запитаме дали 9 декември пък няма да е началото на тежка зима за всички нас", изтъкна Първанов.
Той подчерта, че трябва да се търси къде е мястото на България, какъв е българският прочит, какви са нашите национални решения в този контекст, защото „най-малкото, което можем да кажем в тази ситуация на свидетели: Да, ние ще спазваме стриктно бюджетна дисциплина, но къде е нашата визия за засилване на конкурентоспособността“, зададе риторичен въпрос той.
Президентът посочи, че в минало време е можело да се говори за високо ниво на диалога, но „истината е, че днес не е така. Истината е, че колкото повече нараства нуждата от диалог между институциите и обществото, толкова по- малко чуваемост има“. „Това е един парадокс, който за мен няма обяснение, което да е свързано с отговорно отношение към бъдещето на нацията“, посочи държавният глава.
Инициативата може да бъде и на ИСС, и на други неправителствени организации, но ние трябва да сме тези, които да окуражим, да принудим институции, говоря вече като човек, който е вече с единия крак извън институцията, да започнат този дебат, защото утре ще ни се предложи решение в парламента, което ще се изгласува механично, каза Георги Първанов. Апелирам настойчиво и съм готов да участвам активно във формирането на българската позиция по всички тези въпроси, посочи президентът.
Според него гласът на ИСС трябва да се чува по-често, дори по-рязко. ИСС беше двигателят на търсенето на един нов подход в правенето и дебатирането на политиките. ИСС даде и вярвам, че и в бъдеще ще дава своя принос за едно нова разбиране на механизмите на координация, диалог и прозрачност, каза президентът.
Икономическият и социален съвет беше на нивото на предизвикателствата за десетилетието, утвърди се както на националната, така и на международната сцена, каза още Първанов. С основание Икономическият и социален съвет беше наречен гражданският парламент, бих подчертал и ролята на стратегически център, партньор и опонент на властта при формирането на приоритетни политики, каза президентът.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ВИП АМГ
11:45 10.12.2011