Last news in Fakti

8 Февруари, 2019 13:41 1 428 21

"Сова Харис": ГЕРБ с 2% преднина пред БСП за евроизборите

  • избори-
  • европейски парламент-
  • герб-
  • бсп-
  • дпс-
  • патриоти

Двете партии обаче биха били получили равен брой евродепутати

Четири месеца преди евроизборите ГЕРБ имат минимален превес пред основния си опонент БСП. Това показват данните от последното социологическо проучване на „Сова Харис“.

На въпроса „За коя политическа сила ще гласувате за изборите за европейски парламент през май 2019 г.?“ 20% отговарят ГЕРБ, 18.3% подкрепят БСП, а 5.3% - ДПС. ПП „Атака“ получава подкрепата на 1.7%, ПП „Воля“ - 1.6%, ДСБ - 1.4%, СДС - 1.1%. Под 1% подкрепа получават НФСБ (0.8%), АБВ (0.8%), ВМРО (0.7%) и „Да, България“ (0.4%). 4% биха гласували за друга политическа сила. 26.6% от анкетираните заявяват, че все още не са решили кого ще подкрепят на евровота, а 17.3% заявяват, че няма да гласуват.

Декларираната активност (56%) съответства на поведението на избирателите при парламентарни избори.

„Ако заявените в изследването нагласи се превърнат в реални гласове, тогава и ГЕРБ, и БСП ще получат по-голяма подкрепа от тази на изборите за български парламент. По-реалистично е да очакваме, че на предстоящите избори избирателната активност ще се ограничи до нивото на хората, които заявяват, че нямат колебания за своя избор и със сигурност ще гласуват. Това са така наречените твърди избиратели. Към настоящия момент мобилизацията сред ядрото на БСП е по-голяма и социалистите водят с малко над 1% пред ГЕРБ. Мобилизацията сред гласуващите традиционно за БСП е на ниво 77% срещу 64% на гласуващите за ГЕРБ. От данните излиза, че понастоящем ГЕРБ разполага с по-голяма атмосфера от БСП, но с по-малко твърдо ядро. Трябва да добавя, че в сравнение с извънредните парламентарни избори през 2017 г. социалистите изглеждат много по-подготвени и като състав, и като политическа платформа. Трябва да отбележа и че същинската предизборна кампания тепърва предстои.

В самото ѝ начало обаче ГЕРБ допускат фалстарт. Атаката срещу Елена Йончева представлява подарък за БСП, за който социалистите едва ли са мечтали. Да се представи Елена Йончева като лицето на корупцията в нашата страна е изключително недалновидно. Възникващата полемика около обвиненията срещу червената депутатка вкарва предизборния дебат в най-неблагоприятната посока за управляващите. Друг е въпросът, че в обвиненията срещу културния министър липсват доказателства за лично облагодетелствуване, което ги прави прекалено остри“, така директорът на агенция „Сова Харис“ Васил Тончев коментира пред „Канал 3“ резултатите от проучването.

Третата системна партия у нас – ДПС – в момента стои най-стабилно.

„Разпадането на единството на Патриотите открива възможност Движението безпроблемно отново да вземе позицията на балансьор. Задачата пред ръководството на партията изглежда сравнително лесна – да успее да активира традиционните си гласоподаватели. Европейската проблематика като че ли все още е твърде далечна за симпатизантите на ДПС и от мотивацията за участие в изборите ще зависи какъв ще бъде броят на евродепутатите, излъчени от тази формация“, отбелязва Тончев.

„Изключително сложна е ситуацията относно шансовете на партиите, които имат достатъчна подкрепа (около и над 1%), за да имат претенции да се намесят в борбата за евродепутатско място. Резултатите от изследването показват, че в страната има поне 6 такива политически субекта. При очаквана активност от 40-45% би трябвало всички те да бъдат близо до бариерата за излъчване на евродепутат, но с малко под нея. При очертаващото се отцепване на „Атака” от НФСБ и ВМРО гласовете на поддръжниците на „Обединените патриоти” ще се разделят почти поравно с леко преимущество за партията на Волен Сидеров. Трябва да имаме предвид и факта, че твърдото ядро на атакистите е по-голямо. Очаква се и партията да придобие международна легитимация в патриотичния сектор благодарение на сътрудничеството ѝ с партията на Николай Бареков и да привлече русофилски вот, което повишава шансовете за преодоляване на изборната бариера. За останалите два участника в управлението от малката коалиция ще бъде важно да привлекат нов трети партньор, който да се опита да заеме мястото на „Атака“, посочва Тончев.

„Градската десница в лицето на трите партии, обединени в „Демократична България”, също би имала шансове при определени условия. Мотивацията на техните симпатизанти обаче представлява сериозен проблем за тях. Привличането на нови партньори и най-вече на СДС е от решаващо значение за тази част на политическия спектър. Ролята на синята формация е особено важна, тъй като има символично значение. СДС обаче е в привилегирована позиция и може да избира между 2 опции: да възобнови съюза с либералните субекти или да се ориентира по-традиционно и консервативно. На този фон конструирането на коалиция „Демократична България” изглежда преждевременно и представлява сериозно препятствие пред привличането на СДС. Привържениците на синята идея се разпределят почти поравно между двата варианта. Изборът, който трябва да направи ръководството на СДС, трябва да бъде дългосрочен. Конюнктурни съображения не биха могли да доведат до избистряне на образа на партията пред симпатизантите ѝ“, коментира Тончев.

„Парламентарно представената партия „Воля” вече декларира своите намерения за евроизборите. Обявената коалиция не осигурява механично увеличение на електоралната ѝ тежест. В този си вид новата формация по-трудно може да влезе в нов съюз с цел преодоляване на изборния праг.

Данните показват електорално укрепване при АБВ. Избирането за нов лидер на опитен политик като Румен Петков увеличи присъствието на партията в публичното пространство. Проблем за формацията в момента е възходът на БСП, която обсебва лявото пространство. Неблагоприятно обстоятелство е и липсата на подходящи партньори с близка ориентация. Все пак АБВ има образа на системна партия, която разчита на дългосрочно присъствие в политическото пространство“, добавя социологът.

Ако структурата на политическите предпочитания не претърпи големи промени в хода на предизборната борба, може да се предположи, че двете най-силно подкрепени политически формации ГЕРБ и БСП ще получат по 6 евродепутатски места, ДПС – 3 или 4. А борбата за оставащите 1 или 2 места ще се води от всички участници на политическата сцена.

„Досега у нас фокусът на общественото внимание не беше насочен към събитията в европейските институции. Важността на случващото се в Европа все повече се осъзнава. Европредседателството на страната ни по естествен начин ускори този процес. През изминалия мандат най-забележимо се оказа присъствието в Европейския парламент на Сергей Станишев. Открояваха се темите като влизането ни в Шенген и в Еврозоната, които отстояваше лидерът на ПЕС. Явно активната позиция на бившия премиер му позволи да постигне напредък по тези важни за страната ни въпроси, което е оценено от общественото внимание. Също така се откроява активната позиция на Ангел Джамбазки. Макар и от несистемни позиции, евродепутатът от ВМРО се намесваше активно по теми, чувствителни за нашето общество и действията му не са останали незабелязани. За отбелязване е и дейността на Мария Габриел, която смени позицията на Евродепутат с тази на Еврокомисар. Явно оценката за нейната работа е положителна. Различими за обществения интерес са още 5-6 имена на евродепутати, останалите са в анонимност. Изследването показва, че за хората у нас най-важната кауза, която българските евродепутати трябва да отстояват, е защита на интересите на България, нашата независимост и повишаването на стандартна на живот у нас. Това искат да виждат българските граждани, вплетено в конкретните политики. С увереност можем да допуснем, че на предстоящите избори новите кандидати ще бъдат оценявани през тази призма“, коментира директорът на „Сова Харис“.

За една трета от хората у нас най-значимо влияние и авторитет в Европа от българските политици има Бойко Борисов. Тази висока оценка премиерът е заслужил благодарение на успешното Европредседателство и на активната външнополитическа позиция през третия му управленски мандат. Според обществеността у нас вече е значителна и тежестта на президента като външнополитически фактор. Сергей Станишев също се откроява като български лидер в международен план. Водачката на опозицията Корнелия Нинова е посочена на 4-то място, което показва, че засега нейното политическо присъствие преобладава вътре в страната. Открояват се още имената на Мария Габриел и Екатерина Захариева, което е естествено с оглед на техните професионални ангажименти. Мажоритарният елемент ще играе значителна роля на предстоящите избори. Поради това значение ще имат потенциалът, с който разполагат отделните партии и начинът, по който ще подредят листите си.

ГЕРБ разполага с успешни евродепутати, но за евентуален водач на листата Томислав Дончев получава около 3 пъти по-голяма подкрепа от следващия го Андрей Ковачев. При БСП дилемата е по-сложна, защото избирателите открояват двама претенденти. Лидер е Сергей Станишев, който с присъствието си би повишил подкрепата за партията като цяло. Името на Елена Йончева обаче също носи голям потенциал. Засега тя получава подкрепа, равна на тази на партията, която я излъчва, но при разигралата се ситуация влиянието ѝ може да расте. При другите партии с възможности за спечелване на евродепутатско място електорална тежест имат както имената на някои от лидерите, като Волен Сидеров, Веселин Марешки и Николай Бареков, така и настоящи и бивши евродепутати като Ангел Джамбазки, Светослав Малинов и Ивайло Калфин. Лидерството в листата на ДПС и този път е енигматично за широката публика, гласи анализът на агенцията.

Представителното за пълнолетното население на страната проучване на „Сова Харис“ е проведено в периода 17-21 януари 2019 г. сред 985 български граждани по метода на стандартизираното face-to-face интервю в дома на респондента.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Борис Off

    17 3 Отговор
    Публикувано във факти.бг: ГЕРБ с 2% преднина пред БСП за евроизборите - Не е вярно. Цецо може повече.....
  • 2 Вот анализ

    15 3 Отговор
    Тези избори нямат за нас абсолютно никакво значение освен като премерване на силите на политическите играчи и репетиция за същинските избори. За момента става ясно, че все още дебилите са най-голямата компактна група (ако, разбира се, цифрите отговарят на истината).

    Коментиран от #4, #9

  • 3 Ххх

    9 6 Отговор
    Много старателно НИКОЙ НЕ СПОМЕНАВА ПАРТИЯ,,ВЪЗРАЖДАНЕ" . Толкова ли се страхуват мутрите ? ? ?
    Дали ще се събудим ....?
  • 4 Ххх

    14 8 Отговор

    До коментар #2 от "Вот анализ":

    Всеки месец когато ГЕРБ не управлява е милиард в плюс.
  • 5 СссереМ

    6 15 Отговор
    Разликата е поне 10 процента,и ако ромите гласуват по съвест а не са на червената хранилка БСП няма и да помиришат парламента.

    Коментиран от #17

  • 6 Тигърът на Седемте тепета

    6 0 Отговор
    Бухал Харис и Кукумявка Харис няма ли да дадат прогнози?
  • 7 Киро

    2 6 Отговор
    Не гласувам защото не ми плащат.

    Коментиран от #21

  • 8 Спас гинко билобата

    6 1 Отговор
    Да не забравяме от къде се пръкна това плямпало от "Гарга пуфис"-спомняте ли си "народните" протести по "Царя"? Точно така-това е памперса на чичко Шорош.
  • 9 LOW

    7 3 Отговор

    До коментар #2 от "Вот анализ":

    не е вярно това-ако герберастите изгубят изборите, следват много неприятни за тях моменти, респективно приятни за цялото друго общество, като по- високи социални придобивки, решение на циганския проблем, край на мутренското мислене от т.нар. шефове, край на мисленето ,че болниците са частни фирми и т.н
  • 10 Bingo

    5 3 Отговор
    По принцип не ме интересуват тъпите евроизбори, но сигурно ще отида да забия един пирон в ковчега на комунистите Бойко и Корни.
  • 11 Бат Вал

    8 3 Отговор
    Не зная от къде ги смучете тия проценти, но като чета из социалните мрежи и форумите, ако изборните резултати не се манипушират, герб ще са извън борда! Но явно така е наредено - да се пише че бащицата има много фенове...
  • 12 jorj

    3 7 Отговор
    Не изпускайте 0 - та!!! 20%!!!!!! България трябва напълно да излезе от блатото на руския комунистически идиотизъм!!!!!!
  • 13 мое предположение

    3 7 Отговор
    24 % ЗА ГЕРБ 16 % за БСП

    Коментиран от #14

  • 14 Бат Вал

    5 3 Отговор

    До коментар #13 от "мое предположение":

    Това със бюлетините от костинбродската печатница ли? :)))
  • 15 Стоян

    3 4 Отговор
    Искам да споделя нещо, и да ме чуят Олигофрените комунисти, хора моля ви осъзнате се в 21 век сме не в 19ти едиологията ви е умряла отдавна,просто се срина през 1999год осъзнайте се,света върви напред
  • 16 Стоян

    5 3 Отговор
    Никой не иска да емигрира в Русия защо ли?
  • 17 гнида

    1 0 Отговор

    До коментар #5 от "СссереМ":

    Щом си фен на статистиките , кажи ми , колко от ултравиолетовите гласуват за герб и колко за БСП ? Особено против съм неграмотните да имат право на глас ! Важно е да се социализираш в обществото и държавата ! А това не става като не можеш да четеш , пишеш , мързи те да работиш и чакаш на помощи ! Последните е редно да НЯМАТ право на глас !

    Коментиран от #20

  • 18 някой

    2 0 Отговор
    твърдо и упорито не изписва и дума за Възраждане!Те имаха повече от коалициите на статуквото на предните избори.С това показвате обективността си стъкмистици!!!
  • 19 Подкупен червен овчар

    0 3 Отговор
    Ха-ха-ха!!! Какви са тия проценти за БСП?!? Кой е този, който би гласувал за Таско Ерменков, Курнелия, Крумчо, онзи "красавец" Добрев, корумпираната Елена Йончева и т.н. - мога да изброявам до утре!
    Да не би тези анкети да се правят само сред избирателите на БСП?!? :)
  • 20 Подкупен червен овчар

    0 2 Отговор

    До коментар #17 от "гнида":

    В много градове и села червените кметове се държат само на гласове от тъмните малцинства - отиди в град Левски например, за да видиш как се гласува организирано в едва секция в края на изборния ден!
    Ако не са тъмновиолетовите БСП (БКП) няма да съберат и 5%.
  • 21 Весо Аптекаря

    1 0 Отговор

    До коментар #7 от "Киро":

    Нали се разбрахме,5 EUR!
    Леля Курни колко ти преложи?
    Предател!
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове