В началото на 2013 година професор Христо Пимпирев ще развее българското знаме на Южния полюс. Новината съобщи самият той пред Факти.бг. Събитието е планирано за периода 4-7 януари.
Само един българин до момента е стъпвал на Южния полюс – това е писателят Стефан Груев, който обаче е бил там в качеството си на журналист от френското списание „Пари мач”.
По-късно проф. Пимпирев ще се присъедини към състава на българската база в Антарктида.
Проф. д-р Христо Пимпирев е български учен-геолог и антарктически изследовател. Той е доайен на българската антарктическа програма, участник в Първата национална антарктическа експедиция през сезона 1987/88. Той е лидер на ежегодните национални научни кампании в Антарктика и председател и учредител на Българския антарктически институт. |
Първите българи заминават за ледения континент през ноември. Около 16 ноември, в зависимост от метеорологичните условия и съгласувано с бразилските въоръжени сили, те ще потеглят от най-южното пристанище на Бразилия. Те имат за задача да подготвят базата ни на остров Ливингстън, като ще натоварят в бразилския кораб хранителни продукти за няколко месеца, материали за ремонт на основната къща и гориво за генераторите. Тъй като сезонът ще продължи до средата на март, това е жизнено важна и много отговорна задача, подчерта проф. Пимпирев. Очаква се в началото на декември групата да бъде в базата ни.
Субсидията ни наистина е увеличена с 50 хиляди лева и сега е 350 хиляди лева, но въпреки това тя е крайно недостатъчна, подчерта професорът. Той даде за пример испанците, които са ни съседи по база и които заради кризата ще бъдат в Антарктида в края на декември, но въпреки това бюджетът им е 1,4 милиона евро. Затова и продължават да се търсят спонсори за нашата база.
Вече години наред в българската експедиция има и млади хора. Гледаме да обновяваме състава, тъй като е континента на бъдещето, на младите. Ние вече станахме ветерани, това е 21-ата ни експедиция, посочи проф. Пимпирев.
"Научната програма ще стартира в средата на януари, когато всичко вече ще работи нормално. Ще работим по извънредни проекти, като на българската база ще работят трима португалци, двама испанци, един учен от Дания. Голямо желание да дойде в базата има и един лекар от Черна гора. България е единствената балканска държава, която има база в Антарктида. Преди няколко години в базата беше един македонец, който дори написа книга за престоя си", добави още проф. Христо Пимпирев.
Той отбеляза, че през последните 25 години е настъпила голяма промяна по отношение на женското присъствие на Ледения континент: „Когато през 1988 година бях на Антарктида в състава на британска експедиция, имаше само една жена сред всичките 150 души – това беше третият капитан на кораба, на самите бази нямаше нито една жена. Сега вече във всички бази има жени и те работят наравно с мъжете.
Антарктида не е само континент за мъжете. Жените навлизат навсякъде, намесват се много сериозно в политиката и икономиката и имат своето място на ледения континент. Те не се справят по-зле от мъжете, освен разбира се, там, където има нужда от тежка физическа работа. Те създават уют, красота. Считам, че те трябва да са неотменна част от живота в тези полярни условия”, посочи проф. Пимпирев.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА