На 5 юли 1916 г. в гр. Русе умира Христо Македонски - човекът спасил знамето на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа.
Христо Македонски е роден през 1834 г. в село Горни Тодорак, Кукушко (днес Ано Теодораки, Гърция). Учи в гръцкото училище в родното си село и се занимава с търговия. Заедно с другаря си Манол Наков става хайдутин в четата на Стоимен войвода, действаща в Малешево, припомнят от ВМРО - Русе.
През 1862 година влиза в Първата българска легия на Георги Раковски в Белград и се сражава с турците при бомбардирането града. След разпускането на легията заминава за Румъния. В 1864 – 1865 година е начело на малка чета, която по поръчение на Раковски обикаля българските земи.
По-късно, в периода 1867 – 1868 взема участие и във Втората българска легия, като след като тя е разпусната през пролетта на 1868 година, преминава в Румъния.
По-късно същата година се присъединява към четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. В битката при Вишоград е убит Георги Чернев, знаменосец на Стефан Караджа, след което Македонски поема знамето.
След разбиването им край връх Бузлуджа, Македонски с още двама четници (Пенчо Стоянов и Илия Николов) успяват да избегнат турските потерии и преминат почти незабелязано през Габрово, Сопот, Самоков, Рилският манастир, Мелник и Дойран към Атонският полуостров, където намират убежище в Зографския манастир.
На пролетта 1869 години, с помощта на игумена на манастира тримата, заминават през Цариград за Одеса. Оттам Македонски отново се прехвърля в Румъния. За да се защити от арестуване и предаване на турските власти приема имената Христа Николич и Христаки Николау и работи при Стефан Берон. Участва в революционната дейност на българската емиграция и в подготовката на Старозагорското и Априлското въстание.
След срещата им Браила Христо Ботев пише за него в едно свое писмо:
„Като му разказах мисията си и положението на работите, той се разпали дотолкова, щото се реши да пожертвува и ризата си от гърбът."
В Сръбско-турската война от 1876 година е войвода на чета от 200 български доброволци. Знаме на тази чета е същото това знаме на Стефан Караджа, което Христо Македонски е успял да запази.
То е било ушито през 1866 г., в Браила от Султана Русева. Пазено като рядка светиня, през 1925 г. то било предадено от дъщерите на Христо Македонски – Тица и Екатерина на Министерството на войната. Днес това знаме се съхранява в Националния военно-исторически музей.
След Освобождението Христо Македонски живее в Русе, където умира през 1916 г.
На неговото име са наречени улици в градовете Русе, Варна и Съединение.
Хората вярват, че новият парламент ще защити мажоритарните избори. Линк към резултатите
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Bai Nudals
До коментар #1 от "Ердоган":
Вечна памет на героите на България,и дълбок поклон.05:24 05.07.2021
3 Почти всеки е чел или гледал "Хъшове"
Коментиран от #5
06:44 05.07.2021
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Да така е
До коментар #3 от "Почти всеки е чел или гледал "Хъшове"":
А ти чел ли си биографията на човека написал Под игото. Човека си е учил в чужбина, баща му е бил знатен търговец, а майка му видна обществена дама..., с две думи все роби. Ако така са живеели робите в Османската империя, как ли са живеели свободнитеКоментиран от #6
07:45 05.07.2021
6 пешо
До коментар #5 от "Да така е":
що за дивотии! що за болна логика!кое не успяваш да стоплиш? ако дори тия, които по някакъв начин са се замогнали и "добруват", са готови да рискуват всичко, какво остава за ония, които са имали само оковите си?
днешната невъзможност да си приведем кочината в ред е пряко следствие на петвековното "присъствие". никакъв национален елит, никакви традиции, никакъв управленски опит...
поклон пред паметта на христо македонски!
а ти - аре, у лево!
Коментиран от #7
08:24 05.07.2021
7 Да така е
До коментар #6 от "пешо":
Искаш да кажеш, че робството е било избирателно ли? Докато едните българи са ги колили, бесили, сменяли са им вярата, другите българи са учили в чужбина, движели се свободно, били са богати търговци, строили са черкви, манастири, училища.... Хайде ти ми обясни товаКоментиран от #8, #10, #13
08:36 05.07.2021
8 пешо
До коментар #7 от "Да така е":
имам си друга работа, за да се занимавам с ограмотяване на тролове.намери една история, прочети кое, как и защо се е случвало хронологически. виж защо населените места от подбалкана са били относително по-добре икономически, виж от кога.
и за черквите, манастирите и училищата попрочети. виж на какви ограничения е трябвало да отговарят, виж кога са започнали да се строят. та, така.
и у лево, както стана дума!
Коментиран от #9
09:22 05.07.2021
9 Да така е
До коментар #8 от "пешо":
Хубаво е себе си да ограмотиш първоКоментиран от #11, #14
09:50 05.07.2021
10 Я па тоя
До коментар #7 от "Да така е":
Зверското робство и колене е било първите 2-3 века, после се уаещат, че губят население като работна ръка и няма кой да ослужва нивите и животновъдството. За това се създават някакви мними привилегии на поробените, чорбаджиите се появяват 18 век. Но винаги, по всяко време, всеки български християнин е можело да бъде поробен или заклан като прасе. Цял живот в страх, поколения наред. Психиката ни е все още на пихтия, наследственно.Явно е както казаха вече, че си трол.
Коментиран от #15
10:15 05.07.2021
11 87674
До коментар #9 от "Да така е":
било си е робство,литературата го доказва,хората са били безправни напълно,имало е адски страх за физическото ни оцеляване,изнасилали са жените,когато пожелаят,палили са селата,нямали сме елементарни права,милиони хора са преобърнати в исляма,за да оцелеят и да не плащат 20 вида данъци за раята..оттогава психиката ни е зле,още не можем да забравим ужасите на турците,те са изършили 4 Геноцида- спрямо Арменците,спрямо Българите,спрямо Гърците и спрямо Кюрдите и безчет кланета над много други народи-албанци,сърби,сирийци и др.11:13 05.07.2021
12 Рошко
Коментиран от #16
11:51 05.07.2021
13 Димов
До коментар #7 от "Да така е":
Заможни българи през робството са се появили едва в последните му стотина години. Причината е в това, че Османската империя е имала нужда от такива българи, които да се изучат назапад, за да задвижат земеделие, животновъдство и търговия. Такива хора са избутали икономиката на империята напред, понеже сред османлийте нямало много кадърни. Те са били варварска нация и са преживявали главно от ятагана. След поредният разгром при Виена, османлийте са в остра икономическа криза. Решават да впрегнат раята, като им раздават замя, която българите да обработват, но срещу жесток данък, плащан на царщината. Трудолюбивите българи се бъхтят на полето, но половината продукция отива за данъци и рушвети. Подобна масово организирана стопанска дейност изисква умове, каквито сред османското население са липсвали. До стотина ратаи са били управлявани от богат чорбаджия, който ги е гър4ил да изкарват блага за султана, а самият той е бил достатъчно облагодетелстван материално, за да е верен и предан на системата, макар и друговерец. Ситуацията много наподобява сегашната, в днешна България, само че тук не си личи много явно кой седи зад чорбаджиите, защото е хвърлена много пара и пропаганда да се прикрият те.20:02 05.07.2021
14 Димов
До коментар #9 от "Да така е":
За разлика от вас, пр0митите м03ъци, ние не кълвем на бастун, подаден от Анкара, защото имаме и родове, в които се помни и разказва историята от време оно. Схемата е била проста. На 100 ратаи, работещи цал ден за комат хляб, слагаш един чорбаджия, който да бъде подплатен с пари и имоти, за да държи ратаите впрегнати и да ги контролира. Така султанът е управлявал чуждите, поробени нации - като е издигал и възнаграждавал продажниците сред тях, та те да мародерстват и дерибействат над мирносто, непреклонно население.20:07 05.07.2021
15 Димов
До коментар #10 от "Я па тоя":
Точно казано. В селото на баща ми има поне 5 рода, чиято история започва с отвлечена от османци мома, чиито братя са тръгнали да мъстят и после са забегнали, да не ги намерят. Оказва се, че това е било редовна, повсеместна история в онези дни.20:10 05.07.2021
16 Димов
До коментар #12 от "Рошко":
Русе не беше ли с кмет на БСП?20:12 05.07.2021