България застава твърдо зад създаването на Единна европейска прокуратура. Това заяви главният прокурор Сотир Цацаров на конференция, посветена на бъдещето създаване на Европейска прокуратура, която се проведе днес в София, предаде репортер на Факти.бг.
На форума, който се проведе в Деня на Конституцията - празник на юриста и на съдебните служители, присъстваха президентът на Евроджъст Мишел Конинкс и Джовани Кеслер - генерален директор на Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ.
България и в частност българската прокуратура осъзнава тежестта на създаването на такава институция. Българската прокуратура категорично счита, че Европейската прокуратура трябва да бъде създадена в максимално възможната правна рамка, посочи Цацаров. По думите му, създаването на Европейска прокуратура е правилната и необходимата стъпка към едно вече по-високо ниво на защита.
Бившият главен прокурор и настоящ конституционен съдия Борис Велчев също даде подкрепа за новата европейска структура, която ще изравни държавите по начин на разследване и ще унифицира процедурите. Велчев изрази надежда, че на това няма да попречат политически съображения.
Борис Велчев поздрави ръководството на прокуратурата, главния прокурор, градска прокуратура за работата им в последните дни. По думите му само структурни промени могат да сложат край на постоянните скандали в службите.
Шефът на ОЛАФ Джовани Кеслер заяви, че в някои от европейските страни все още има противоречиви и различни мнения как точно ще функционира тази прокуратура.
Президентът на “Евроджъст” Мишел Конинкс допълни, че има 28 различни мнения винаги, когато се съберат държавите членки на ЕС, но се търси най-добрият процесионален начин за контрол на Единната европейска прокуратурата. „Трябва да се решат много организационни неща – къде ще е разположена, как ще се разпитват свидетели, как ще се гарантира справедлив процес на гражданите, които не са от ЕС – като Панама и т.н.“, допълни още тя.
Кеслер даде пример за това с какво точно ще се занимава тази прокуратура с нашумялото дело САПАРД. Разследването започна по разследване на ОЛАФ, а след това имаше два паралелни процеса в България и Германия. Резултатите обаче бяха коренно различни и за да не се получават подобни разминавания, е необходимо да се създаде тази прокуратура. „В Европейската прокуратура при подобни случаи ще се води едно разследване и един процес”, заяви Кеслер. Той призова да се използват всички възможни играчи - ОЛАФ, Евроджъст и Европол, като обясни, че не става дума за конкуренция между отделните организации, а става въпрос за нова структура на правната система в Европа, която да бори престъпленията срещу финансовите интереси на ЕС.По думите му Евроджъст и Европол ще продължат да съществуват и след създаването на Европейската прокуратура, тъй като имат доста по-широки компетентности от нея. Компетенциите на ОЛАФ ще съвпаднат до голяма степен с бъдещата европейска прокуратура, посочи още Кеслер.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 kolen
17:03 16.04.2013