31 юли 1877 година – Руско - турската война е в разгара си.
На тази дата край Стара Загора се състои първият голям сблъсък между двете воюващи армии, изходът от който до голяма степен предопределя последвалото развитие на военните действия. Нещо повече – в онзи зноен юлски ден, около 3500 българи в състава на Българското опълчение, с командир легендарния руски генерал Николай Столетов, за пръв път влизат в бой за свободата на родината си. Готови, както те самите твърдят, да жертват себе си до последната капка кръв, пише сайтът "Българска история".
Нека обаче започнем с предистория. Според плана на руския военен министър Дмитрий Милютин, подписал заповедта за създаването на Българското опълчение и изготвил цялостната стратегия за подготовката и воденето на военните действия, след форсирането на река Дунав на 27 юни 1877г, освободителните войски се разделят на 3 отряда: Западен отряд – 35000 войници, Източен отряд – 80000 войници и Преден отряд – едва 12000 бойци (командир генерал Йосиф Гурко), в който е включен състава на Българското опълчение.
Предният отряд започва убедително войната – успява да превземе важни градове по пътя си към Балкана.
На 7 юли части от Предния отряд влизат във Велико Търново, а на 16 юли преминават Стара планина през Хаинбоазкия проход. На 19 юли е установен контрол над Шипченския проход, имащ значение за връзките между Северна и Южна България. По този начин, пътят за настъпление към широките полета на Тракия е открит. Османското командване, шокирано от действията на освободителната войска, заповядва прехвърлянето от Албания в Южна България на огромната армия на Сюлейман паша – френски възпитаник и професор по литература в Сорбоната, гениален поет, който по-късно ще извърши същинско военно престъпление, подлагайки на истински геноцид българското население в Южна България.
Тук трябва да споменем, че „авангардните отряди“ на войската на Сюлейман са съставени от черкези и албански башибозук, които след пристигането си на българска земя са придружавани и от част от местното мюсюлманско население. Според различните източници общата численост на османските сили, започнали настъплението към Стара Загора в навечерието на битката, е между 20000 и 27000 войници от редовната армия и между 1200 и 2000 башибозуци. Придвижването на тази войскова част на север е съпроводено от насилие над българското население, като това не е случайно. Както по-късно самият Сюлейман ще потвърди в показанията си по време на делото, водено срещу него от турския съд, той заповядва да бъдат заличени от лицето на земята всички български селища на юг от Стара планина.
Първите сведения за кланетата на българи в селата южно от Стара Загора
започват да пристигат към средата на месец юли:
„На 12-ти започнали да пристигат от селата мъже, жени и деца, голи и боси, между които имало пълни коли с ранени. Те разказвали, че башибозуци и черкези нападнали селата, убивайки кой където сварят; грабили, безчестили и селата на огън предавали. А пък самите граждани от височините на града започнали да виждат дима и пламъка от горящите села.Скръбни и неприятни слухове започнали да се носят този ден из града….”.
Важно е да отбележим, че ден преди това – 11 юли (23 юли нов стил), командирите на Предния отряд и Българското опълчение (1-ва, 2-ра, 3-та и 5-та дружини) – ген. Гурко и ген. Столетов са посрещнати в освободената Стара Загора. На 24 юли Петко Р. Славейков приветства освободителните войски в църквата „Свети Димитър“ и в условията на изключителна тържественост, пред събралите се хиляди граждани и цялото духовенство, е отслужен молебен. Славейков произнася на „един славяно-руски език” реч към генерал Гурко, която е толкова трогателна, че изпълва с умиление всички събрали се в божия храм. Това свидетелства възрожденският старозагорски деец и учител Атанас Илиев. Основана е Привременна управителна комисия с председател П.Р. Славейков – организатор на първата гражданска власт в Стара Загора.
Междувременно армията на Сюлейман продължава да настъпва към града,
като три дни преди битката той е задръстен от безкрайните колони бежанци, търсещи убежище в Стара Загора:
“На 16-ти градът започнал да се пълни още повече със селяни. Слухът за ужасното клане в село Гюнелийска махала още на сутринта се разнесъл из целия град…“.
В навечерието на сражението в града са разположени 4 опълченски дружини, 4 планински оръдия, 3 кавалерийски полка, 2 казашки стотни и 8 конни оръдия – общо около 4500 души, които заемат отбранителна линия с дължина 4км под формата на дъга на около 1,5км южно от Стара Загора.
Армията на Сюлейман паша — 41 табора,
с многобройна артилерия, в своя поход от Търново – Сеймен на север, към Балкана, пренощува на около седем километра южно от града. Сутринта на 31 юли продължава пътя си в три колони. Първата атака срещу позициите на опълченците започва с топовни гърмежи и пушечни изстрели около 7 часа. Опълченците отговарят с няколко залпа. По шосето от Сименовград пристигат все повече и повече османски табори.
Около 10 часа генерал Столетов изпраща съобщение до полковник де Прерадович, в което му заявява, че му поверява защитата на града, изпращайки му подкрепление от 2 оръдия и Казанският драгунски полк. Към това време вече всички опълченски дружини са на позиция южно от града.
Към обяд, когато положението е почти неудържимо, всички резерви са влезли в боя. На помощ повече не може да се разчита. При това положение, тилът на защитниците е осигурен от множество граждани, които съвсем скоро се прехвърлят на самата бойна линия, докопвайки се до пушките на убитите и ранените. Героизмът на тези хора е толкова голям, че по нищо не се различава от този на опълченците.
С напредването на времето, боят се разгорещява все повече и повече
и докато опълченските дружини се топят като пролетен сняг, от юг прииждат нови и нови турски сили. Въпреки това, нито един опълченец не помисля за отстъпление.
Един от най-критичните моменти настъпва, когато османците успяват да се вклинят между 3-та и 5-та дружина. Подполковник Калитин, командир на 3-та дружина, успява да поведе войниците. Врагът не очаква подобно настъпление, като положението временно е спасено. В същото време командирът на 3-а рота, щаб-капитан Попов, макар и ранен, повежда своята войскова част, която дава значителен отпор. Битката е влязла в етап на обрат – има сведения, че няколко души успяват да обърнат в бягство цели османски роти.
В 13 часа, след пладне, Сюлейман паша хвърля всичките си налични сили срещу отбранителните позиции, които, виждайки заплахата от обкръжение и постигнали целта си да задържат огромната армия, започват отстъпление. Моментът е изключително драматичен и отстъплението не трябвало да закъснява, за да имат време опълченците да се прегрупират и да заемат позиции на Шипченския проход, неизпреварени от частите на Сюлейман паша.
Врагът правилно осъзнава, че моментът е подходящ за по-сериозно настъпление
и атакува – най-жестокият османски удар е поет от героичната Трета опълченска дружина с легендарния си командир подполковник Павел Калитин. Тя, заедно с 1-ва опълченска дружина, трябва да прикрива отстъплението на останалите части от Старозагорския отряд и да дадат възможност на населението на града и десетките хиляди бежанци от Тракия за бягство на север.
С навлизането си в Стара Загора войниците на Сюлейман паша избиват 14 500 българи от града и селата южно от града, а други 10 000, предимно млади момчета, девойки и жени са отвлечени и продадени в робските пазари на Турция.
Градът е изгорен до основи и обезлюден. Малкото останали живи се спасяват с бягство в Северна България, където престояват до пролетта на 1878 г. Много от тях не се завръщат повече в Стара Загора. Дори много тогавашни съвременници смятат, че повече на това място няма да съществува град. В боевете за защитата на Стара Загора, Самарското знаме и Българското опълчение получават своето бойно кръщение. След разформироването на Предния отряд, ген. Гурко издава прощална заповед, в която се казва:
„…Това беше първото сражение, в което вие влязохте в бой с врага,
и в него веднага се показахте такива герои, с които цялата руска армия може да се гордее и може да каже, че тя не се бе излъгала, задето изпрати във вашите редове своите най-добри офицери. Вие сте ядката на бъдещата българска армия. Ще минат години, и тази бъдеща българска армия ще каже: „Ние сме потомци на славните защитници на Стара Загора.”
След героичната Битка при Стара Загора на българските опълченци и войниците на ген. Гурко с десетократно превъзхождащия ги противник, освободителните войски се оттеглят към връх Свети Никола в прохода Шипка, където заемат отбранителни позиции.
Тази битка е особено епична поради факта, че само за един ден под Самарското знаме падат петима знаменосци и командващия трета дружина подп. Калитин. Знамето е спасено в ръкопашен бой от опълченеца Никола Карчев.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Хмммм
04:43 31.07.2022
3 САТЪРА НА ХАНА
Не се гаси туй, що не гасне!
Лучата, що я днес гасите,
тя на вулкан ще да порасне.
04:48 31.07.2022
4 Врабчев
04:50 31.07.2022
5 САТЪРА НА ХАНА
ГРАД КЮСТЕНДЖА. ( КОСТАНЦА) Е БИЛ В БЪЛГАРИЯ
...
НА БЕРЛИНСКИЯ КОНГРЕС 1878 , РУСИЯ Е ЗАДЪЛЖЕНА ДА ГО ПРЕДАДЕ НА РУМЪНИЯ ЗАЕДНО СЪС СЕВЕРНА ДОБРУДЖА
...
КЮСТЕНДЖА Е БЪЛГАРСКИ ГРАД ОТ 681 ГОДИНА
04:57 31.07.2022
6 дела и документи
Коментиран от #27
05:01 31.07.2022
7 В тази война
Коментиран от #14
05:32 31.07.2022
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 САТЪРА НА ХАНА
...
Гугъл. Статия в ИСКРА БГ
05:43 31.07.2022
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 велик си бате
Евала бате - велик си . Трябва истината да се казва както си е . И защо тази статия е публикувана в това срамежливо никое нощно време ?
06:14 31.07.2022
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 какво не си разбрал
До коментар #7 от "В тази война":
276 000 войници в източното направление през България и 100 000 офицери и войници на втория / Кавказки / фронт . Войната с Турция се води от две посоки ако не знаеш . А другите националности са - На Румъния, Сърбия и Черна гора е отредена спомагателна роля във войната.Всички останали са в състава на Руската империя .
06:22 31.07.2022
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 Нане
Коментиран от #29, #30, #31, #37, #39
06:32 31.07.2022
18 Тишо
06:34 31.07.2022
19 ОПЪЛЧЕНЦИТЕ идват от Русия !
Коментиран от #42
06:38 31.07.2022
20 дядото
Коментиран от #25
06:40 31.07.2022
21 Бай Гошо
06:49 31.07.2022
22 Каквото
Вечна им памет на загиналите.
06:50 31.07.2022
23 Селянче
06:51 31.07.2022
24 Бамби
07:35 31.07.2022
25 Този коментар е премахнат от модератор.
26 Ценител на историята
Коментиран от #43
08:23 31.07.2022
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 !!!?
09:14 31.07.2022
29 Нане ли си мента ли си ? все мента си
До коментар #17 от "Нане":
По онова време войните се водили пеша е на коне. Сега сте крепостни, ако бяха американците щяхте да сте роби. Има голяма разлика межку роб и крепостен. Роба е сводолюбив а крепостния никога не се бори за свобода. Факт е че след "освобождението" ни от османско робство, няма нито едно възтание. Защото вече не сме роби а крепостни на русия.09:43 31.07.2022
30 Нане ли си мента ли си ? все мента
До коментар #17 от "Нане":
По онова време войните се водили пеша и на коне. Сега сте крепостни, ако бяха американците щяхте да сте роби. Има голяма разлика межку роб и крепостен. Роба е свободолюбив а крепостния никога не се бори за свобода. Факт е че след "освобождението" ни от османско робство, няма нито едно възтание. Защото вече не сме роби а крепостни на русия.09:47 31.07.2022
31 Няма как да знаеш
До коментар #17 от "Нане":
Не знаеш обща история еволюция, логистика и география. Крепостни от векове за векове.09:53 31.07.2022
32 Този коментар е премахнат от модератор.
33 Този коментар е премахнат от модератор.
34 Този коментар е премахнат от модератор.
35 Поклон пред защитниците на Стара Загора!
Забавянето на войските на Солейман паша при Стара Загора допринася до голяма степен за успеха на решителната битка на в. Шипка. Омаян от победата при Стара Загора Солейман паша е предпочел по краткия път за Плевен през Стара планина.
При боевете за Стара Загора се ражда новата българска армия в лицето на Опълченците.
Поклон!
Коментиран от #45
10:00 31.07.2022
36 Имало е внос на възтания
Знамето първоначално е предназначено за въстаниците от Априлското въстание (1876).
10:07 31.07.2022
37 Все ще се намери някой
До коментар #17 от "Нане":
да развали меда в кацата.10:12 31.07.2022
38 Този коментар е премахнат от модератор.
39 Добре знаеш по онова време е невъзможно
До коментар #17 от "Нане":
Но ако бяха американците, щяхме да сме наистина свободни а не 30 години след "освобождението" да обявяваме независимост от османско и руско васалство наложено ни от великите сили. И една война между две империи за територии да ни я представят като освободителна.Коментиран от #40
10:29 31.07.2022
40 ЕЕЕЕх
До коментар #39 от "Добре знаеш по онова време е невъзможно":
Свобода по американски- аз ти назнавам премиера, прибирам ти златото и тецовете, а ти се радвай на свободата си.Коментиран от #41
12:38 31.07.2022
41 ЕЕЕЕх,то с пропаганда не става
До коментар #40 от "ЕЕЕЕх":
Един тец а другите и АЕЦ,а ВЕЦ,овете в допълнение "лукойл"13:13 31.07.2022
42 смях
До коментар #19 от "ОПЪЛЧЕНЦИТЕ идват от Русия !":
опълченците идвали от русия мууу ха ха ха14:04 31.07.2022
43 копи пейст
До коментар #26 от "Ценител на историята":
"...Но най- голям проблем е въоръжението на бълг.опълченци с морално остарелите пушки. Финансовите средства потъват в джобовете на няколко висши офицери от руската армия. Те са изпратени в Германия и закупуват на безценица пушки за претопяване с остарял иглен механизъм, който след няколко изстрела се чупи, гуменият кръг изгаря,а барутните газове опалват очите на опълченците. След няколко изстрела затворите им вече не действат. За сметка на това българското опълчение действа в основното направление към Одрин и Цариград, където ще се реши войната Още в първите боеве при Стара Загора иглените пушки цъкат, но не произвеждат изстрели. А когато стрелят, след третия изстрел отказват.Най-невралгичното място – отбраната на Стара Загора, е оставена само на опълченските дружини(РУСИЯ ИМА ТАЙНО СПОРАЗУМЕНИЕ С АВСТРОУНГАРИЯ И СУЛТАНА ЗА ВОЙНА ДО СТАРА ПЛАНИНА ЗА ДА НЕ ПОДПИШАТ РЕШЕНИЕТО ЗА АВТОНОМИЯ НА БЪЛГАРИЯ НА ЦАРИГРАДСКАТА КОНФЕРЕНЦИЯ)Опълченците разбират, че са сами срещу настъпващите пълчища,но път за отстъпление няма..."15:22 31.07.2022
44 Всъщнос
15:31 31.07.2022
45 това от мен да го знаеш
До коментар #35 от "Поклон пред защитниците на Стара Загора!":
Турция е държава от началото на XIV век като преди това е била един от многото турски турски бейлици около Мраморно море, със собствени порядки и войска, с които римляните в западащата си държава не са могли да се преборят. Вместо това, заради добрата военна организация, наемат точно този бейлик за съюзници срещу българи и сърби на Балканите. Така ИРИ "поканват" турците на Балканите, след което те се превръщат не само в държава, а в империя. Войската им естествено е от местно население, което преди това никой не е успявал трайно да завладее заради боеспособните качества. Колкото и странно да звучи на разни многознайковци, войната е била загубена за Русия без българското опълчение. Заслугите на руснаците в опълчението е на командния състав, който е опитен руски, докато ние не бихме могли да се организираме така добре. Въпреки несъизмеримата численост на руската войска с опълченците, последните проправят пътя за настъпление и реално се справят с турска войска многократно по голяма от нашите опълченци. Когато основните препятствия са разчистени лесно се напредва. Единствената знакова руска победа в тази война е при Плевен макар, че и там има наше участие. В анализите на военни експерти тази война, официално организирана и предприета от Русия, се сочи като пример как не трябва да се води война.21:42 09.08.2022