Справянето с миграционния натиск е общ ангажимент на двете държави и е от ключово значение за справяне с нелегалната миграция и трафика на хора. Около тази позиция се обединиха по време на срещата си в Анкара главният прокурор Иван Гешев и вътрешният министър на Република Турция Сюлейман Сойлу. Двамата откроиха добрите професионални контакти между правоохранителните и правоприлагащите институции на България и Турция, които благоприятстват развитието на двустранните отношения, съобщиха от пресцентъра на Прокуратурата на Република България.
Обсъдени бяха и бъдещите съвместни действия по противодействие на нелегалната миграция и трафика на хора през общата граница на двете страни. "Трябва да насочим своите усилия към по-решителни и навременни действия в решаването на тези проблеми, както и активно да се противодейства на наркоразпространението и финансовите престъпления, в това число - прането на пари и виртуалните престъпления", каза Сойлу. Той изрази своята признателност за активността на Иван Гешев за продължаване на двустранния диалог.
Главният прокурор Иван Гешев подчерта, че охраната на външните европейски граници изисква още по-тясно сътрудничество със стратегическите партньори на Европейския съюз, каквато безспорно е Турция, както и целенасочени действия по разкриване на организаторите на каналите за нелегална миграция. Иван Гешев подчерта, че българската прокуратура е насочила своите усилия в предотвратяване на тези престъпления. Българският главен прокурор обърна внимание на притеснителната тенденция за увеличаване на миграционния натиск над страната, което е довело и до няколко фатални инцидента със загинали български полицаи. Гешев още веднъж подчерта ангажимента на българската прокуратура за проактивни съвместни действия с участието на българските служби за сигурност в борбата с нелегалната миграция.
В срещата на главния прокурор Иван Гешев с турския вътрешен министър участваха още началникът на отдела за противодействие на тероризма и генерален командир на жандермерията, началникът на турската национална полиция и ръководителят на отдела по миграция.
В рамките на посещението в Анкара главният прокурор се срещна и със Зекерия Биркан, заместник министър на правосъдието на Република Турция. "Между България и Турция има дългосрочно сътрудничество, включително в правосъдието", каза Биркан. Той подчерта, че един от приоритети на неговата институция е поддържането на тесни и ползотворни контакти с българската прокуратура по линия на наказателното преследване на лица, извършили престъпления с трансграничен характер, както и борбата с тероризма.
От своя страна Иван Гешев отбеляза, че между институциите на България и Турция има изградени приятелски отношения, дължащи се на взаимното доверие и професионализма. Подчертано бе, че постигнатите успехи до момента са добра основа за надграждане на това сътрудничество, което е в интерес на противодействието на престъпността.
По-рано в рамките на посещението в Република Турция, българският главен прокурор Иван Гешев разговаря с председателя на Върховния съд Мехмет Акарджа и с републиканския главен прокурор Бекир Шахин.
12 Януари, 2023 10:13 818 6
Гешев и вътрешният министър на Турция: Справянето с миграционния натиск е общ ангажимент
В рамките на посещението в Анкара главният прокурор се срещна и със Зекерия Биркан
Поставете оценка:
Оценка 1 от 3 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 каскет
10:16 12.01.2023
2 12343211
Сега мажем политика.
10:19 12.01.2023
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 НЕМА ЛАБАВО !
Коментиран от #6
11:35 12.01.2023
6 безпартиен
До коментар #5 от "НЕМА ЛАБАВО !":
Значи имат пари да си плащат когато някой осъди прокуратурата!Остава само държавата да си поиска парите от виновния за това прокурор!До сега не е станало но ако поне един път виновен прокурор си плати,другите ще се замислят дали да в внесат в съд едно провалено /умишлено или поради незнание/ дело!Да видим кой даържавник ще се осмели да наруши "омертата"!За съдиите обаче всичко вече е приключило!Там контрол от никого няма!Всеки прокурор,следовател или съдия с повече от десетина години стаж си е за проверка на доходите и разходите!заплати от бюджета успяха да придобият по няколко имота,да изучат деца и внуци в престижни ПЛАТЕНИ западни университети,да водят начин на живот на бизнесмени с високи доходи!Някой някога да е правил проверки на такива?За какво са тези секретни служби в МВР,ДАНС,НСО?????Да събират информация,която не се използва?А там информация има за всеки и всичко,стига да се поиска и то отново от тези за които става въпрос!Решение?При така установените конституция и закони-няма!12:51 12.01.2023