13 Януари, 2023 09:49 1 269 13

Д-р Йордан Христов: Грип тип Б набира сила и протича по-тежко при неваксинираните деца

  • д-р йордан христов-
  • грип тип б-
  • деца-
  • неваксинирани

Грипната вълна се очаква да приключи в края на февруари, смята общопрактикуващият лекар

"По - големият брой болни, постъпващи за преглед и лечение в момента с респираторни вируси или с грип са децата, посещаващи детски градини и ясли и учениците, особено тези в предучилищната възраст.

Заболяването в момента набира сила, а там където родителите не желаят да бъдат ваксинирани децата им с основните ваксини от Имунизационния календар, заболяването протича много по-тежко, понякога се стига и до фатални случаи", каза за БНР д-р Йордан Христов, кардиолог и общопрактукуващ лекар в Медицински център на УМБАЛ "Лозенец".

"Постъпват в момента най-вече пациенти с респираторни и сърдечни заболявания, като за щастие се наблюдава отстъпване на Covid пандемията. Нормално е в Китай да има повече случаи на заболели с Covid -19, защото и населението там е в пъти по-голямо.

Това, което тук у нас ме притеснява, е по-големият брой хора, постъпващи с грип тип А и грип тип Б. Новият тип Б протича по-тежко, по-дълго, с по-висока температура, мускулни болки, кашлица, симптомите по-бавно отшумяват, може да се каже и, че при него по-често се стига и до усложнения. При малките деца особено се наблюдава и по-тежко протичане и с по-висока температура. Това кара хората да търсят и второ мнение, по-често да посещават и специалист.

В момента тип Б настъпва по-яростно.

Най-притеснителните усложнения са пневмония в дясната част на белия дроб - дясностарен тип пневмонии. те бяха много характерни за Covid инфекциите. Затова първото нещо, което правим в сегашната напрегната грипна обстановка, е да пращаме пациентите първо да си направят от комбинираните тестове - за да не се стига до истерии, да се знае дали е грип или Covid, и да можем да започнем най-точното лечение и да са спокойни и хората", каза д-р Христов.

Той сподели още, че определено специалистите и личните лекари са затруднени без тест как да подходят при изписването на терапия, заради различните вирусни инфекции, които върлуват сега. Затова тестът е от първостепенно значение, след това идва образната диагностика или кръвните изследвания.

"И нашата практика е много натоварена. Имаме около 3000 пациенти, но обстановката, особено в София е много натоварена и традиционно през зимните месеци се стига и до паника...

Заболяването в момента варира много - болни са и най-малките деца, и най-възрастните. Но заради контакта на тези групи с хората в активна възраст, в крайна сметка боледуват и те - работещите и във възрастта 40 - 45 години. Защото заболяването се препредава.

Не можем все още да си обясним, защо по-често в дясната част на белия дроб се появява тази пневмония като усложнение. Но е сигурно, че пациентите, които по-често достигат до усложнения след вирусна инфекция това са с придружаващи заболявания, като сърдечно-съдовите,с ритъмно проводна нарушения, но най-застрашени от грипната вълна са пациентите с ХОБ (хронична обструктивна белодробна болест на сърцето) , с астма и с белодробни заболявания, с дихателна недостатъчност.

Тези пациенти, които са си поставили ваксина - противогрипа, против Covid- 19, децата с пълен цикъл на Имунизационен календар, боледуват по-леко, заяви още д-р Йордан Христов от УМБАЛ "Лозенец".

Според д-р Христов огромна е разликата как протичат заболяванията при ваксинирани и при неваксинирани пациенти. При неваксинирани те протичат доста агресивно, развиват се много тежки симптоми, при децата може с гърчове, а при възрастните с пневмонии, и пациентите много по-тежко го преживяват. А НЗОК е осигурила безплатни ваксини за най-възрастните хора срещу грип, а за малките деца безплатни ваксини от Имунизационния календар.

При нас идват ваксинирани възрастни хора срещу грип и при тях протича само с хрема, оплаквания на горните дихателни пътища и болки в гърлото.

Д- р Христов коментира и темата за липсващите лекарства Пулмикорт и Вентолин, както и антибиотици. По думите му причината за това е, че много от родителите, които са свикнали с тези медикаменти за дихателните пътища при децата, през зимата се презапасяват.

"Всяка зима и при всеки бум на пандемия изчезват лекарства. Едната причина е в презапасяването, другата липса на достатъчно складови наличности, или експорта на тези лекарства към други страни. Но аптечната мрежа е много голяма и ако нещо изчезне, то ще е за кратък период", каза д-р Христов.

По отношение на антибиотиците и дали има недостиг в аптечната мрежа, той посочи, че винаги има заместители на даден вид антибиотик, много от тях са и широкоспектърни и би могло да се замени едно лекарство с друго, което има същите характеристики. Проблемът е, че се лекуват вирусни инфекции с антибиотици, което е погрешно и не трябва да се прави.

"Проблем с антибитиците не съм наблюдавал. Може в някоя малка аптека да липсва даден антибиотик, но винаги има възможност да се замени с друг, но със същата активна съставка, това фармацевтите го знаят", поясни общопрактикуващият лекар.

"По въпроса за осигуряването на легла за хоспитализация на децата с респираторни заболявания, винаги може да се преструктурират легла и да се намери изход. От друга страна във връзка с големия наплив от болни - има случаи, в които детето късно се води в болница, лекува се в къщи, по телефона, изчаква се, а то се влошава. Има я и другата ситуация - детето е само със сополи, но родителите искат да го хоспитализират. А то има разработена здравна политика в този аспект - първо се насочваш за преглед при общопрактикуващия лекар на детето, или към МЦ, ако е в неработен ден или през нощта, тогава специалист преценява дали това дете е да болница. В повечето случаи родителите водят директно в болница децата, или в спешната помощ, тоест не се прави триаж и става натрупване на хора...А съставът на лекарските екипи не е безкраен...

Това, което бих посъветвал родителите, когато детето е болно, да останат спокойни. Защото и аз, и колегите ми наблюдаваме, че родителите идват все по-често паникьосани и изнервени, независимо какво е заболяването, искат всичко да се случи на момента. Което е разбираемо за един родител, но медицината не е устроена така. Има базисни неща, които трябва да се спазват - диагностика, изследване и т.н.

От началото на следваща седмица в УМБАЛ Лозенец ще бъдат налични и постковидпакети, от които ще могат да се възползват пациенти, прекарали коронавирусната инфекция и прекарали грип. Причината е, че се оказва, че много от усложненията на Covid - 19 се оказват дългосрочни. Затова пациентите е добре да се проследят месеци след прекараното заболяване, защото то може да е довело до влошаване на техни предществащи основни заболявания - сърдечно-съдови, на дихателната система или ендокринни.

Най-честото усложнение след Covid- 19 са аритмиите или т.нар. предсърдно мъждене. Следват хипертония, дихателна недостатъчност, задух, астматични пристъпи, неврологични и мозъчно съдови инциденти и тромбооборазуването.

Защото най-лошото нещо на едно вирусно заболяване е инвалидизацията, до която може да доведе. И това искаме да избегнем и сме си го поставили като цел в Медицински център - Лозенец - профилактиката на нашите пациенти, както и качественото проследяване на изписаните от болница Лозенец пациенти.

Пакетите са разработени след задълбочен консилиум от мултидисциплинарен екип от болница "Лозенец". В тях има разширени кръвни биохимични изследвания, образни изследвания на сърдечно-съдовата и белодробната система.

Д-р Христов очаква, ако няма изненади, грипната вълна да приключи в края на февруари и началото на март.


Поставете оценка:
Оценка 1.4 от 12 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Радо

    22 3 Отговор
    Ясно, при децата с родители идиоти протича най-леко.
  • 2 АРЕС

    34 2 Отговор
    До Д-р Йрдан,докторче алчно,некадърно и мръсно,ваксинирай си мозъка.
  • 3 Нашийник

    24 3 Отговор
    Неваксинирани, а? Гиди мошеници! Дано ви се върне стократно!
  • 4 др Гей Билтс

    24 1 Отговор
    А недоучилото докторче дали си е ваксинирал детето срещу, каквото и дае?

    Коментиран от #6

  • 5 Хипократов кеш

    27 1 Отговор
    Тия ваксини докторе, да вземеп да си ги натряскаш на теб и децата ти. Не да ги рекламираш.
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 др Гей Билтс

    11 1 Отговор
    "Не можем все още да си обясним, защо по-често в дясната част на белия дроб се появява тази пневмония като усложнение." Щото в дясната ноздра бутат теста анонимниците. Некадърно докторче!
  • 8 СМС от Урсула

    18 1 Отговор
    Детските ваксини са преетикирани Файзерки.
  • 9 Ваксаджия

    26 1 Отговор
    Защо в последно време, който и доктор да се появи по мисирките все за вакса говори? Как ли са се оправяли нашите родители, баби и дядовци без вакса против грип и хобит? Че и хората доживяваха до 80-90 години. Здрави и до последно бачкат на полето. Сега вакси, антибиотици, пробиотици... и на по 30-40 вече сме диабетици, сърдечни проблеми, инсулти... и докторите все повтарят ли повтарят, още вакси! Още антибиотици! Още кортикостероиди! Малко ви е, малко!
  • 10 ЗЕЛЕНИЯ СЕРТИФИКАТ ФОРЕЕЪР☝

    1 3 Отговор
    .....преди шест месеца:„2023..🤒😷🔐”........
  • 11 Тоя разбирач

    12 1 Отговор
    Кой му даде диплома за Доктор.Този е Доктор колкото аз сьм Пилот.Не виждам разлика от миналата зима когато по това време сьщо имаше Грипна вьлна както всяка зима разбира се но тогава му казваха Ковид за да може да изльжат колкото се може хора да се набодьт.И какво стана тия дето се набодаха почнаха да падат като круши кой сьс Инсулт кой сьс Инфаркт.
  • 12 Селянин

    12 1 Отговор
    Голям смях.
    Незнаели защо била в дясно пневмонията. Ами защото повечето хора са десняци и спят на дясната си страна и там се отичат повечето течности в тялото, а вируса си се размножява в тези течности. Без тест незнаели какво да изпишат. Ами то с тест или без тест за Ковид и за грип изписват едно и също и то това, което е в момента в акция от фарма мафията и, за което ще получат комисионна.
    Снощи гледах интересно интервю на англииски журналист който повдига въпроси за увеличената с 10% смъртност в Англия през 22, спрямо средното на последните 5 години и днес проверих в тяхната статистика и си е точно така. Другата нация, която проверих е Австрия и там увеличението на смъртноста е с 8 %. Странно защо ли...?
    Ако не вярвате си го проверете сами. Данните са публични и за човек с малко английски се четат за минути.
  • 13 Коко

    6 0 Отговор
    Защо навремето е имало много столетници по селата-защото не са ходили на ДОКТОР.Да отидеш на лекар си е чист вид самоубийство мазохизъм простотия.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове