22 Април, 2023 17:54 773 15

Никола Стоянов: Въвеждането на мито е една от възможностите за решаване на проблема с украинските стоки

  • никола стоянов-
  • мито-
  • вариант-
  • проблем-
  • украински стоки

"Ако се вземе във вторник общоевропейско решение на въпроса, категорично изискването на такова решение ще бъде всяка от държавите да снеме всяка от забраните, които едностранно е въвела. Дори тази забрана у нас да не започне да работи, ще изиграе своята роля като част от преговорите с ЕК", обясни министърът на икономиката и индустрията

Никола Стоянов: Въвеждането на мито е една от възможностите за решаване на проблема с украинските стоки - 1
Снимка: БНТ

От една страна, има протест на зърнопроизводителите, които реално се оплакват от нелоялна конкуренция чрез вноса на продукция от Украйна. От друга страна, имаме постоянен диалог с ЕК, както и с няколко други погранични държави, където проблемите са най-сериозни. От Брюксел са разбрали, че проблем има и заедно ще се намери общоевропейско решение - така министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов коментира решението за забрана на вноса на украинско зърно и някои стоки у нас в интервю за предаването "Говори сега" по БНТ

Предложени са някои варианти, преговаря се още върху тях и амбицията е във вторник да бъде взето трайно решение на срещата на министрите на земеделието от ЕС, уточни Стоянов и допълни:

"Фокусът е наистина върху решение, което да помогне и да реши проблема. Транзитът е важен за приграничните държави, защото в солидарността си с Украйна идеята беше това да са коридори на солидарността, т.е. Украйна да може да изнася продукцията, което е много важно за нея и за нейната икономика, но от друга страна, тази продукция остана в 4-5 пригранични държави, а не отиде към останалите. В момента държави от ЕС внасят същите стоки от Южна Америка, а тука пазара е засипан със стока".

Логистиката не сработи добре, както и идеята на тези коридори и затова ще се работи върху това по-добре да функционират транзитно, а не само стоките да остават в приграничните райони, така че те да отидат в държавите, които наистина имат нужда от тях, поясни министърът.

Според него, въвеждането на мито е една от възможностите за решаване на проблема, ако се реши на европейско ниво и се разреши на тези държави за конкретни продукти. А повечето от тези стоки обаче са борсови и цената в крайна сметка е борсова. Украинските производители не спазват същите европейски изисквания.

"Ако се вземе във вторник общоевропейско решение на въпроса, категорично изискването на такова решение ще бъде всяка от държавите да снеме всяка от забраните, които едностранно е въвела. Дори тази забрана у нас да не започне да работи, ще изиграе своята роля като част от преговорите с ЕК", обясни Никола Стоянов.

На въпрос дали България ще се откаже от забраната, ако във вторник не се стигне до общоевропейско решение, министърът беше категоричен, че няма да се откажем и ще продължим да я въвеждаме. По думите му, проблемът е сериозен и страдат българските земеделски производители. През последните месеци правителството полага огромни усилия да се намалят цените на хранителните стоки и все пак този внос влияе на това. Никола Стоянов е оптимист, че другата седмица ще има решение на проблема от ЕК.


Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сменям си ник-а

    3 0 Отговор
    Шести енергоблок на българската атомна електроцентрала (АЕЦ) "Козлодуй" беше ремонтиран и пуснат в експлоатация.

    „Шести енергоблок на атомната електроцентрала в 10:02 ч. на 22 април беше включен към националната електрическа система, след като бяха извършени необходимите работи за отстраняване на изтичане на топлоносител във веригата на парогенератора“
  • 2 Българка

    7 1 Отговор
    И как украинското зърно просто си остава в България? Нали, за да остане, някой трябва да го изкупи?.....

    Коментиран от #3

  • 3 Сменям си ник-а

    3 0 Отговор

    До коментар #2 от "Българка":

    Министерството на аграрната политика и храните на Украйна съобщи, че Украйна и България са се договорили за деблокиране на автомобили със селскостопанска продукция на границата и тяхното разтоварване. Това се посочва на сайта на министерството.

    „Проведена е среща между двама министри: на аграрната политика и храните на Украйна Николай Солски и на земеделието на Република България Явор Гечев“, се казва в съобщението
  • 4 Много ви моля

    2 5 Отговор
    не налагайте мито на украинските девойки те са дашни и годни за употреба.
    Ще развалите настроението и финансовото състояние на голяма част от европейските мъже.

    Коментиран от #7

  • 5 Анонимен

    6 0 Отговор
    Питане.... Защо държава която не е в ЕС трябва да е толерираме??? Ако беше България дали другите биха направили същото с България
  • 6 Тъй тъй

    9 1 Отговор
    Ще го решат проблема както ветото за РСМ. Пука им на швабите и франсетата за Ганю. Непонятно е как толкова много празноглавци не разбраха защо ни приеха в ЕС.
  • 7 Кои бе?

    5 0 Отговор

    До коментар #4 от "Много ви моля":

    Грозалиите дето налазиха България? Спиносани и нагли?

    Коментиран от #11

  • 8 оня с коня

    4 1 Отговор
    Укройна ни и член но ЕС,но й е даден Такъв от Управата на ЕС в Брюксел също както на Турция-да търгува БЕЗМИТНО с държаните от ЕС.Ако БГ НА СВОЯ ГЛАВА въведе Мита за стоките на Украйна,то моментално ще бъде санкционирана отЕС най-малкото със спиране на Субсидиите за С.Стопанство.Вероятно ще се стигне да въвеждане на някакво Мито и то с Централно Еврорешение,но тук въпросът е КОЛКО ПРОЦЕНТА ще бъде това Вносно мито и ще бъде ли то в състояние да откаже Търговците ни да закупуват евтините Укр. Продукти,т.е. ще се изравнят ли Цените след обмитяване с Нашите.

    Коментиран от #10, #12

  • 9 Казвам Ви

    5 2 Отговор
    карайте украинските стоки на площада в Брюксел !
  • 10 Да да

    3 2 Отговор

    До коментар #8 от "оня с коня":

    ......наистина коня е по-умен от теб.
    За последен път се убеждавам.
  • 11 Споко бе пич.....

    1 1 Отговор

    До коментар #7 от "Кои бе?":

    Не харесваш ли баба яга яхнала скъпа луксозна метла.
    Ние сме гларуси ....все ще се прежалиш за един-два пъти.
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 стоян

    5 0 Отговор
    Януари месец изкупната цена на пшеницата бе 620 лв за тон но нашите зърнари не продаваха а чакаха да стане поне 700 лв и да спечелят както миналата година с двойна цена - Не продаваха защото имат достатъчно пари - щом есента са засяли за новата реколта а складовете им пълни с непродадена пшеница
  • 14 дядото

    0 1 Отговор
    всичко това за кога го предвиждате.когато бъде унищожено зърно производството на страната или когато и както ви разпоредят западните ви господари
  • 15 Исмет

    0 0 Отговор
    не виждам решение за благото на народ. виждам желание за използване на ситуацията за пълнене на хазната и от там отново незнайното изчезване на средствата. Двама се карат и имат проблем ,третия в този случай партиите с техните господари печели от внос през границата. После какво става според този господин не е нужно да знаете. А всичко с инфлация и зануляване на стопанства освен зърнопроспериращите започна с тяхното надуване на цени без никаква причина още преди 2019 година. вижте или си спомнете цените- от 26 ст. за кг до 50 ст . през коя година и защо стана без никакви обяснения. Толкова искал частника производител. Още тогава хората си избиха животните и станаха абонати на кланниците . Тогава и намаляха декарите за отглеждане на зеленчуци и плодове. Защо всички производители продаваха тогава на едни и същи цени с разлика 1-2 стотинки. Защо всичко изнасяха , а тук боклука и задължителния резерв. Ха сега да си го изнасят , а според скъпотията е доказано ,че Българина не консумира вече толкова хляб и той не е вече " Насъщния " . След всичките помощи ,субсидии и липса на ДДС тези сега ни готвят поредната брадва и продължават с ревовете. Затъкнахте се от пари 20 фамилии политически земевладелци.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол