Last news in Fakti

28 Април, 2023 06:42 1 385 17

Диян Стаматов: Не става ясно откога са планирани средствата за увеличение на учителските заплати

  • диян стаматов-
  • учители-
  • заплати-
  • бюджет

Възнагражденията трябва да се вдигнат от 1 юни с поне 30%, заяви председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България

Диян Стаматов: Не става ясно откога са планирани средствата за увеличение на учителските заплати - 1
Снимка: БГНЕС

Добре е, че в проекта на Закона за държавния бюджет за 2023 г. има планирани и разписани средства за увеличение на заплатите на учителите. В проектозакона обаче не става ясно откога са планирани тези средства, не се уточнява от коя дата да бъде това увеличение, както и не е много ясно дали това са единствените средства, както и какъв процент се предлага. Според мен, трябва да има поне 30 процента увеличение на учителските заплати от 1 юни 2023 г.

Това обяви Диян Стаматов - председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България (СРСНПБ). Той е и директор на 119-о Средно училище "Акад. Михаил Арнаудов" в София. Диян Стаматов отговори на въпроси на БТА, свързани с това какво увеличение на учителските заплати е необходимо и откога да бъде направено то. В проекта на Закона на държавния бюджет, представен на 21 април, пише, че продължава политиката за увеличение на заплатите на педагогическите специалисти за достигане на средна работна заплата не по-малко от 125 на сто от средната работна заплата за страната, с цел да се стимулира навлизането на млади и квалифицирани педагози в системата на предучилищното и училищното образование.

В проектобюджета се съобщава, че за предучилищното и училищното образование за 2023 г. са осигурени 545,23 млн. лв., в т.ч. 465,0 млн. лв. за предвиденото нарастване на средствата за делегираните дейности в образованието във връзка с продължаване на политиката за увеличение на заплатите на педагогическите специалисти. "Това е единствената хубава част в частта за образованието и се надявам, че при разглеждането на самия Закон за държавния бюджет, в неговата детайлна специфика, ще има конкретизиране на този казус - откога, и с точно колко ще бъдат увеличени учителските заплати. Но това не бива да става с изоставащ процент, тъй като сега учителските заплати изостават с 25 процента - заради инфлационния индекс от една страна, а от друга страна и заради промяна във възнагражденията в различни други сектори. Тези два казуса трябва да бъдат бързо надградени, за да няма онова изоставане от увеличението на възнагражденията, което да доведе до трайно изоставане, каквото го имаше преди години", заяви Диян Стаматов.

Той каза, че от сериозните наблюдения, които ги има в бюджетирането в цялата страна, става ясно, че учителските заплати в момента са някъде около 100 процента от средната работна заплата в страната. "Тенденцията, която я имаше през последните шест години, е свързана с това, че заплатата на учителите да съответства на 125 процента от средната работна заплата в страната, но в момента има сериозно изоставане на заплатата на педагозите, което беше догонено преди години. Поради тази причина, според мен, увеличението на заплатите на учителите трябва да бъде поне с 30 процента, считано от 1 юни 2023 г. Към настоящия момент работим с една 12-а от миналогодишния бюджет, но сега сме в изключително различна, нестандартна и по-трудна ситуация. Бюджетите, които разполагаме са една 12-а от миналата година и тяхната актуализация, за да бъде ясна, видима, прозрачна и разбираема за всички, е добре да е без да има връщане назад, а да се даде от момента, в който е факт Законът за държавния бюджет. Това се надявам да е от 1 юни", обясни председателят на СРСНПБ.

От септември 2022 г. най-малко 1486 лв. трябваше да получават учителите, а увеличение на заплатите им от 1 януари 2023 г. нямаше, защото нямаше нов Закон за държавния бюджет и занапред трябва да има увеличение на заплатите на учителите, отбеляза Стаматов. На национално ниво Министерството на образованието и науката може да съобщи каква е средната работна заплата на учителите, а всяко едно училище има различна средна работна заплата. Тя е функция на средната възраст на учителите в съответното училище и на достигнатия праг от средства, обясни председателят на СРСНПБ.

През последните три месеца на миналата година имаше промяна на трудовите възнаграждения в различни други сектори - социален, транспорт, здравеопазване, като това доведе до промяна в средната работна заплата в страната. Поради това се получава в момента изоставане на тази винаги догонвана 125-процентна средна работна учителска заплата. Това догонване започна от 2016 г. и постепенно беше достигнато в края на 2020 г. Сега има обаче голямо изоставане в заплатите на учителите, каза Диян Стаматов.

Той заяви, че увеличението на заплатите на учителите е повече от наложително да продължи и през 2023 г. Тенденцията учителската заплата да е 125 процента от средната за страната е правилната за работещите в средното образование. Ако има успешно приет бюджет, промяната на заплатите на учителите е разумно да бъде от 1 юни, с поне 30 на сто. Такава промяна би възстановила нарушената тенденция за възнагражденията на учителите, поради изменения на заплатите в страната и инфлацията, обобщи Стаматов.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сменям си ник-а

    19 1 Отговор
    Учители бяха едно време.
    Сега има само преподаватели
  • 2 Хаха

    22 1 Отговор
    Сега разни чалгарки учат една година магистратура във Враца и стават младши даскалици.
  • 3 Да живее Янка Такева будителката

    20 3 Отговор
    Тоя е достоен наследник на Янка Такева! НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ТРЯБВА СЪС ЗАКОН ДА ЗАБРАНИ УВЕЛИЧЕНИЕТО НА УЧИТЕЛСКИТЕ ЗАПЛАТИ ДО ПОЛУЧАВАНЕ НА
    РЕАЛНИ РЕЗУЛТАТИ В ОБУЧЕНИЕТО НА ДЕЦАТА! ТРЯБВА И В ОБЛАСТТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО ДА СЕ ПРИЛАГА ИЗПИТАНИЯ МЕТОД НА МОРКОВА И ТОЯГАТА. Ако
    реформата се забави, образованието ще продължи да произвежда само проститутки и наркомани за радост на европейските отрепки.
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 365

    18 1 Отговор
    Първо да се види нивото на образованието. Половината ученици завършват училище полуграмотни, много са напълно неграмотни само се водят на училище. Десетки и стотици часове отсъствия. Защо не се коментира това, а само заплатите?

    Коментиран от #10

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Жечко Кюркчиев

    3 8 Отговор
    А къде остава ролята на родителите, защо плюете само по учителите?
  • 10 Академик Бойко Борисов, Банкя

    5 1 Отговор

    До коментар #5 от "365":

    Какво общо има някакво си образование с доходите на тези достойни хора?
  • 11 Буквоядец

    11 1 Отговор
    За лоши резултати. Никакво вдигане на даскалските заплати. Този виден представител на ГЕРБ ,като иска да си направят те правителство.Той да стане министър и да видим ,дали същата песен ще пее.
  • 12 365

    15 1 Отговор
    Съгласен съм, че много от учителите са достойни хора, но не малка част от тях са в системата за една не лоша заплата и три месеца годишен отпуск.
    Аз също имам педагогическо образование, но трябва проблемите да се казват точно.

    Коментиран от #15

  • 13 Анонимен

    16 1 Отговор
    Стига вече с тези учители! "Резултатите" са им видими! Лекари и медицински сестри са с по-ниски заплати от техните! Служитете в банките , дето цял ден работят с клиенти и оперират с парични средства взимат не повече от 1300 лв., а тези не спряха са реват!ПиснА ми от Стаматов, Такева и Кастрева!
  • 14 Проблемът в образованието

    10 1 Отговор
    идва от невъзможността ученици до 4 клас да остават в същия клас. За дете, чийто майчин език не е българският, докато започне да разбира, 1 клас е свършил, а то не може да чете и да смята. Преминава във втори клас и вече съвсем нищо не разбира т.е. е обречено на неграмотност. Това не е по вина на учителите.
    Следващият проблем е от делегираните бюджети. От броя на учениците зависи финансирането. И да идва, и да не идва на училище, трябва да фигурира в списъците, защото иначе ще зейнат пробойни в бюджета на училището. А ако някой учител си позволи да остави ученик от 5 клас нагоре на изпит заради двойка за срока, трябва лятото да му провежда консултации /т.е. да не ползва отпуск учителят/, ще го спукат от проверки от съответното регионално управление. И ако все пак остане ученикът остане за втората година в същия клас, не се полага финансиране за този ученик. Това нормално ли е? Вместо да се отделят повече средства, защото се налагат допълнителни консултации с изоставащите ученици. Такава е картинката в днешното образование.

    Коментиран от #16

  • 15 редник

    9 0 Отговор

    До коментар #12 от "365":

    "...и три месеца годишен отпуск."

    Сигурен ли сте?...
  • 16 пери

    11 1 Отговор

    До коментар #14 от "Проблемът в образованието":

    Абсолютно точно. В образованието има толкова много проблеми, но единственото, което обществото чува, е увеличение на заплати. Хората се настройват срещу учителите, а те се опитват, но нямат властта да променят нещата, които оказват негативно влияние, като преминаването в по-горен клас без децата да го заслужават, делегираните бюджети, големите класове и т.н. В министерството и синдикатите от десетилетия добруват на държавната хранилка хора с непрогресивно мислене, които нямат връзка с реалността, затова и положението е такова. Не е само до пари, дори далеч не е до пари. Много сериозна реформа трябва, но на никой не му стиска да я направи.
  • 17 СЗО

    2 1 Отговор
    Стаматов да пита Янка Такева.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове