С гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС парламентът прие на първо четене промени в Закона за енергетиката. От опозицията гласуваха против. Вносител е Министерският съвет. Проектът предвижда пълна либерализация на пазара на едро на електрическа енергия от началото на 2024 г. За битовите потребители това трябва да стане през 2026 г.
Този важен етап на енергийната реформа в България породи въпроси и загриженост сред енергийните експерти и обществото.
Един от основните гласове по този въпрос е енергийният експерт Иван Хиновски, председател на Българския енергиен и минен форум. Той сподели своето мнения и забележки по този въпрос в ефира на БНР.
Според Хиновски идеята за пълна либерализация на енергийния пазар не може да бъде реализирана без конкретни подготвителни процеси. Той отбелязва, че не може да има пълна либерализация и в същото време да съществува ограничен пазар. Оценява тази заявка като популизъм, предназначен да успокои медиите, без да се вземат предвид всички необходими мерки.
Иван Хиновски подчертава, че за успешния преход към пълна либерализация са необходими редица действия, включително дефиниция на понятието "енергийно бедно домакинство". Той изтъква важността от категоризация на битовите потребители в съответствие с техните желания, тъй като някои може да не желаят да бъдат класифицирани като "енергийно бедни". Той подчерта, че този процес изисква разработване на регулации и нормативни документи, които понастоящем не са налице.
Според Хиновски преходът към пълна либерализация изисква и задължителна фаза на подпомагане на определени домакинства със средства от енергийната индустрия. Този фонд за сигурност на енергийната система следва да се финансира чрез приходи от продажба на емисии и от печалбите на енергийните дружества. Г-н Хиновски изразява съмнение, че такъв фонд ще бъде ефективно установен и подчертава, че основната тежест ще падне върху държавните електроцентрали.
“Всичко това трябва да мине през фонд за сигурност на енергийната система, в който да има постъпления от продажба на емисии, но основната част са от печалбите на енергийните дружества. Ние сме убедени, че такъв фонд няма да има. Ударът ще бъде поет основно от държавните електроцентрали“, казва той.
В заключение, Иван Хиновски предлага няколко ключови стъпки за успешната реализация на пълната либерализация на енергийния пазар в България. Те включват дефиниране на критериите за енергийно бедни потребители, разработване на наредба за класификацията на тези потребители и обществено обсъждане на въпроса, тъй като това е сериозен и сложен процес, който изисква внимателно планиране и изпълнение.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ДПС,ГЕРБ,ППДБ най-голям враг наБългария!
13:25 21.09.2023
2 тройната коалиция
13:28 21.09.2023
3 Боро
3-4 пъти, подчертавам - пъти, по-висока от тази която плащаме сега. Но понеже сме овче стадо на никй не му пука, но само след 2 години ще изревеме на умряло. А тогава ще спрът работа и ТЕЦ-овете и БГ ще внася електроенергия. За това сега гласувайте за сглобката,за да ни набутат още по-дълбоко в тинята.
13:41 21.09.2023
4 Време е!
13:47 21.09.2023
5 ха ха
14:41 21.09.2023
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Българка
15:12 24.09.2023
8 1334
17:32 24.09.2023