Институциите се раздвижиха след информацията, че разстреляният миналата седмица Мартин Божанов - по прякор Нотариуса, е имал сериозни контакти в съдебната система и сред политиците от най-висок ранг. И започнаха да стават чудеса.
От прокуратурата откриха изведнъж, че от 2004 г. досега в деловодната ѝ система има 25 преписки и дела, свързани с него.
Съдийската колегия на ВСС реши да покани на заседанието си след седмица разследващия журналист Николай Стайков, който е автор на разследване за незаконната дейност на Божанов, и временно изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов.
Изслушване на Сарафов, но в пленарната зала, поискаха и от "Продължаваме Промяната", а политици от останалите две партии, подкрепящи правителството подкрепиха идеята на фондация "Антикорупционен фонд" за създаването на специална анкетна комисия по случая, припомня БНР.
Макар че за натиск на съдии от страна на Божанов е известно още от 2020 г., когато съдиите Владислава Цариградска и Цвятко Лазаров разказаха за това пред Съдийската колегия, а разследването на АКФ е от 2021 г., прокуратура е научила за случая в края на 2022 г. от справка на ГДБОП.
В нея ставало дума за имотни измами и пране на пари. През април е образувано и досъдебно производство, но без линия "натиск над магистрати" и "търговия с влияние". Защото в справката нямало и дума за заплахите към Цариградска и Лазаров, обясни градският прокурор на София Илияна Кирилова:
"Аз се запознах от медийни публикации със заплахите спрямо съдия Цариградска и съдя Росенов. Останах озадачена, че не е работено по тях и лично аз поканих съдия Цариградска да разбера за какво става въпрос, защо не са се развили нещата, след което тя беше разпитани и в качеството на свидетел по това досъдебно производство".
По досъдебното производство е разпитана и Ивайла Бакалова, която разказа в разследването на АКФ "Списък за бърз контрол" как е действала групата на Нотариуса.
Разпитани са били много свидетели, но не и бившият главен прокурор Иван Гешев и депутатът Делян Пеевски, с които, според заплахите към съдия Владислава Цариградска, Мартин Божанов бил близък. Това ѝ казала нейна роднина, предала и послание - предупреждение какво ще ѝ се случи, ако не се отведе от дело, свързано с имот на Нотариуса.
"Това, което беше споменато от съдия Цариградска, е предадено от нейната племенница. В разпита, който е пред нас, такова нещо не е споделено от племенницата. След това интервю ще бъдат вероятно извикани и лицата, които се сочат от съдия Цариградска, че на нея племенницата и е казала да внимават, тъй като Мартин Божанов е близък с бившия главен прокурор и с народния представител Делян Пеевски", каза Кирилова.
В справката, довела до образуване на досъдебното производство миналата пролет се споменава и клуб, собственост на Божанов, със специален достъп за определени магистрати. За него разказала бившата му жена, но по тази линия не е работено. В новата светлина на разкритията на АКФ започва издирването на свидетели, които да кажат какво се случвало в заведението, допълни градският прокурор на София. Доколко обаче това ще даде резултат, не е ясно. Още повече, че прокурорите веднага побързаха да се застраховат, твърдейки, че "посещението на ресторант не е престъпление".
"Ние не сме работили в насока на този клуб, но сега търсим възможност да видим евентуално. Ние сме работили в насока - ползвал ли е Мартин Божанов протекции на съдии и на прокурори, което става много трудно. Ние трябва да имаме убедителни доказателства за това, защото аз съм сигурна, че ако едно такова обвинение се повдигне и се вкара с обвинителен акт в съда, ние ще сме на позицията "една жена казала", отбеляза Кирилова.
Освен работата по това дело СГП ще проверява защо СРП масово е прекратявала преписки и дела по оплаквания за имотни измами, свързвани с убития на 31 януари Мартин Божанов.
На парламентарния терен подкрепа от мнозинството събира създаването на комисия, която да изследва твърденията за магистрати, зависими от Божанов. Пръв тон за това даде тази сутрин Делян Пеевски. Санкционираният по глобалния закон "Магнитски" обяви, че не може правосъдието да се случва по клубове и на тъмно и че поредният случай за нерегламентирано влияние в правосъдната система трябва да бъде последният.
В тази комисия или в пленарната зала - за поредния скандал, свързан със съдебната система, най-вероятно ще бъде изслушан и и.д. главният прокурор Борислав Сарафов.
Целият този шум в системата може да има две обяснение. Първото, че някой се опитва да създаде впечатление за работа по случая, разчитайки на проверената максима "Всяко чудо за три дни" Когато обществото, обсипано с други скандали забрави за Нотариуса и неговите връзки, тогава всичко ще отиде в кошчето с недовършени разследвания и отказани досъдебни производства.
И второто, страхът от разкритията е толкова силен, че някой от веригата за влияние в съдебната система иска да пожертва дребни риби, за да се спаси и оцелее. Вариант да се стигне до сериозно разследване и откриване на участниците в заверата в съдебната система засега не се вижда на хоризонта, учи тъжния ни опит от последните двайсетина години.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Скапана
22:52 06.02.2024
2 Сократ
22:57 06.02.2024
3 До край
Коментиран от #8, #12
23:07 06.02.2024
4 Тука е така но има банани
"Аз паднах, друг ще ме смени, какво тук значи някаква си личност..."
Друг е въпросът защо го е казал поета, и в случая нямаме личност, а ....
23:20 06.02.2024
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 И всичко това е възможно
23:45 06.02.2024
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Стадото
До коментар #3 от "До край":
бавно върви към кланицата00:43 07.02.2024
9 Гражданин
01:16 07.02.2024
10 Артилерист
01:54 07.02.2024
11 незнайко
01:55 07.02.2024
12 омуртак
До коментар #3 от "До край":
34 години ТЪРГОВИЩЕ е зависима от един ДЕЛИБЕИ или ФАРОНА на СОКОЛА03:53 07.02.2024
13 резервист
08:01 07.02.2024