"Да се обсъжда проект на решение, с който се освобождава правителството, при положение, че Бойко Борисов и членове на парламентарната група са извън страната, това би било проява на лош вкус - без председателя на парламентарната група, която би трябвало да поеме първия мандат. Това е и през медиите усилие всяка от парламентарните групи да влезе в по-добри позиции при договаряне на писмено или не толкова писмено споразумение за следващите месеци, ако има подкрепа за ново правителство с мандата на ГЕРБ".
Това мнение изказа пред БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право, относно предстоящата оставка на премиера акад. Николай Денков и ротацията на правителството.
По думите ѝ Конституцията не е предвидила срок, в който при депозирана оставка точката да влезе в дневния ред на Народното събрание и да бъде гласувана. Според нея факторите за това ще бъдат два. Единият е да има присъствие на народните представители, които ще подкрепят бъдещо правителство. Другият е да не се създава впечатление, че се бърза, обясни доц. Киселова.
"Забавянето ще бъде за да може всяка от парламентарните групи да договори по-добри условия за следващите 9 месеца или до края на мандата", смята тя и добави, че оставката ще бъде гласувана, след като са се разбрали:
"Предполагам, че при връчването на проучвателния мандат, приемаме, че това ще е от г-жа Габриел, тя веднага ще върне изпълнен мандата и ще предложи на президента да продължи процедурата. Това може да стане в рамките на часове, дни. Няма да е възможно президентът много да бави".
Специалистът обясни конституционната процедура при оставка на правителство:
"Конституцията е предвидила, че когато се подаде оставката на правителството или министър-председателя, се активира член 99, а именно президентът започва консултации и връчва проучвателни мандати на първата, втората и някоя следваща парламентарна група".
По думите ѝ Основният закон прави лека разлика в по-съществени нюанси в основанията, заради които се депозира оставката. Това става според тълкувателно решение от преди 30 години, в което са разгледани различни хипотези.
Според нея винаги, когато се говори за подаване на оставка, то е в интерес на мнозинството, в случая което подкрепя правителството. Идеята е да се стабилизира изпълнителната власт, допълни доц. Киселова. На второ място тя посочи, че по този начин ще бъде премерено дали сме излезли от кризата вече или кризата продължава и тя просто е била на пауза за тези 9 месеца.
По политически основания трябва да бъдат прекратени предсрочно пълномощията и на министър-председателя, и на председателя на Народното събрание, коментира доц. Киселова. По думите ѝ процедурите са взаимно обвързани от политическа гледна точка.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 зелен петел
09:43 05.03.2024
2 патето Яки
10:07 05.03.2024
3 абе
10:17 05.03.2024
4 Държава на Самодейността!
10:21 05.03.2024
5 геноцид
10:33 05.03.2024