2 Април, 2024 03:08 2 917 35

2 април 1821 г. Роден е създателят на Българската легия в Белград

  • георги раковски-
  • българска легия-
  • четническо движение-
  • освобождение-
  • българия

Георги Раковски е учил философия, красноречие, богословие, математика, латински език, физика, химия, френски, персийски, арабски, гръцки и други предмет

2 април 1821 г. Роден е създателят на Българската легия в Белград - 1
Снимка: Архив

На 2 април 1821 година е роден българският революционер Георги Раковски. Той е записан в църковните регистри като Съби Стойков Попович, но е известен и като Георги Сава Раковски. Той е български революционер и възрожденец. Раковски е основоположник на организираната националнореволюционна борба за освобождаването на България, демократ, публицист, журналист.

В периода 1828-1834 година Георги Раковски учи в килийното училище в родния си град, където освен български изучава и гръцки език. През 1834 година постъпва в училището в Карлово, където учител му е Райно Попович. Раковски напуска Карлово през 1836 година заради върлуваща по това време чумна епидемия.

В края на 1837 година заедно с баща си заминава за Цариград, където продължава образованието си в елитното гръцко училище в Куручушме. Там Георги Раковски изучава философия, красноречие, богословие, математика, латински език, физика, химия, френски, персийски, арабски и други предмети. По време на престоя си в Цариград, Раковски става съучредител на „Македонското дружество“, което има за цел освобождението на българите от турска власт. Под влияние най-вече на Неофит Бозвели, но също така на Иларион Макариополски и Сава Доброплодни, Раковски се включва в борбата за църковна независимост.

През лятото на 1841 година Георги Раковски напуска Цариград и заминава за Браила, където се готви за бунт. Там, с помощта на приятели от Котел, Раковски става учител по гръцки и френски език. Още с пристигането си в града Раковски успява да си издейства гръцки паспорт от гръцкия консул в града и се подвизава под името Георги Македон. За участието му в Браилския бунт от февруари 1842 година е осъден на смърт от местните власти, но като гръцки поданик е предаден на гръцките власти за изпълнение на присъдата. Подпомогнат от гръцкия посланик в Цариград Маврокордатос, Раковски успява да избяга и се установява в Марсилия, където прекарва година и половина. Установява контакт с учещите в Атина българи и създава Македонско общество и Славяно-българско ученолюбиво дружество.

След завръщането си в Котел заедно с баща си Георги Раковски участва в борбата на местните еснафи против чорбаджиите. Наклеветени пред османските власти като бунтовници, те са арестувани, осъдени на 7 години затвор и откарани в Цариград за излежаване на присъдата. В затвора Раковски престоява от 1845 до 1848 година.

Излизайки на свобода, той отново продължава своята революционна дейност. През 1851-1854 година пише няколко текста, запазени до днес в ръкопис са: „Три съня“, „Неповинен българин“ и „Дневник на четата“. След избухването на Кримската война (1853) Раковски заедно с група българи създава в Свищов Тайното общество, което има за задача да събира пари за освобождението и сведения за османските войски и да ги предава на руското военно командване. Новосъздаденото Тайно общество приема като знаме на бъдещата българска република трибагреника — бяло, зелено и червено. За осъществяването на тази задача Раковски и неговите другари постъпват като преводачи в турската армия. Тяхната дейност обаче е разкрита и той отново е арестуван. При отвеждането му в Цариград обаче успява да избяга. Членовете на Тайното общество продължават да събират средства, като под формата на дарения за читалище внасят 20 процента, а 80% отиват за въоръжение. По онова време Свищов има статут на свободна област въз основа на договора от Зигит, сключен на 4 август 1791 г. между Австрия и Турция, в който град е можело да се разпорежда само валиде ханъм – майката на султана.

През юни 1854 година Раковски организира чета от дванадесет души и броди с нея из Източна Стара планина. Тогава прави опит да се свърже и с руските войски, които по това време са преминали на юг от река Дунав. През есента, руската армия се изтегля отвъд Дунава и Раковски разпуска четата си. Известно време се укрива в Котел, където написва преживяното от него в цариградския затвор. По това време написва и първата редакция на поемата си „Горски пътник“.

В края на 1855 година Георги Раковски се установява в Букурещ, където завършва втората редакция на поемата „Горски пътник“, но още на следващата година се премества в Нови Сад, Австро-Унгария, където издава „Предвестник горскаго пътника“. Тук той започва и редактирането на вестник „Българска дневница“. Издава и пробния брой на вестник „Дунавски лебед“. През 1857 година Раковски започва печатането на поемата „Горски пътник“. През същата година по настояване на османските власти той е изгонен от Нови Сад и се прехвърля отново във Влашко. Живее известно време в Галац и Яш, където участва в подготовката за създаване на Болградската гимназия,носеща днес неговото име.

На 7 март 1858 година Раковски преминава от Молдова в Руската империя, тъй като османското правителство оказва силен натиск за екстрадирането му върху молдовския княз Никола Богориди, представител на видния котелски род Богориди. След кратък престой в Кишинев, в края на март той пристига в Одеса, където е приет в дома на видния български търговец Никола Тошков. Със съдействието на Николай Палаузов е назначен за надзирател на българските ученици в Одеската семинария, но радикалните му възгледи предизвикват недоволство и по настояване на Стефан Тошкович е уволнен.

Със съдействието на Одеското българско настоятелство Раковски прави неуспешни опити да започне издаването на български вестник в Одеса, а през 1859 година публикува етнографската книга „Показалец или ръководство как да се изискват и издирят най-стари чьрти нашего бытиа, языка, народопоколениа, стараго ни правлениа, славнаго ни прошествиа и проч.“, която посвещава на Никола Тошков.

През есента на 1860 г. Раковски се премества в столицата на Сръбското Княжество – Белград, където продължава своите исторически изследвания. Тук започва и издаването на вестник „Дунавски лебед“, в който засягат теми от политическо, просветно и стопанско естество, но и такива, свързани с църковно-националната борба, единството на българския народ и др.

По това време започва последното значително преселване на българи в Украйна, инициирано от руските дипломатически представителства и засегнало главно Видинско, Белоградчишко и Ломско. Раковски започва енергична кампания срещу обезбългаряването на региона и през 1861 година издава брошурата „Преселение в Русия или руската убийствена политика за българите“, в която остро критикува руската политика. Освен това той води оживена кореспонденция по въпроса с общественици, като Пандели Кисимов и Кръстьо Пишурка, и публикува в своя вестник „Дунавски лебед“ десетки статии срещу преселването, както и кореспонденции за тежките условия, при които са поставени преселниците в Руската империя.В резултат и на кампанията на Раковски бежанската вълна бързо затихва, в Ломско руски агенти са прогонвани от българските села, а във Видин тълпи от селяни обсаждат руското консулство, настоявайки да получат обратно паспортите си.

През 1861 година Раковски изготвя „План за освобождението на България“ и „Статут за едно Привременно българско началство в Белград“. Тези две съчинения бележат нов етап на идейното развитие на Раковски. В тях той за пръв път излиза с идеята за създаване на „ръководен център на борбата“, както и организирането на територията на Сръбското Княжество на една армия, която да премине в България и да вдигне на въстание българското население. За ръководство на въстанието Раковски предвижда едно Привременно българско правителство, което е създадено през юни 1862 година в Белград под негово председателство.

На него се възлагало управлението на всички дела, отнасящи се до „всеобщото българско въстание“. В духа на тези разбирания Раковски се заема и с организирането на революционната армия и такава е създадена през 1862 година в лицето на Първата българска легия в Белград. През юни 1862 година Легията участва в боевете с турския гарнизон на белградската крепост Калемегдан. Нейното разтурване (след нормализиране на отношенията между Сърбия и Османската империя) показа слабата страна в плана на Раковски. Поставянето на ръководния център вън от пределите на страната, както и изграждането на революционна армия на чужда територия поставяли национал-революционното движение в зависимост от политиката и целта на други държави. В същото време напрегнатите отношения между Османската империя и балканските държави давали основание на Раковски да вярва, че е възможно изграждането на един балкански съюз, в който да бъде отредено място и на българския народ.

През пролетта на 1863 година, със съгласието на сръбското правителство, Георги Раковски предприема разговори в тази насока в Атина и Цетина с видни обществени и политически дейци. След неуспеха на мисията си в края на 1863 година Георги Раковски се установява отново в Букурещ, където се надява да намери по-добри условия за осъществяването на своите идеи. Там от март 1864 г. започва издаването на вестник „Бъдущност“. След спирането на вестника на 19 юли 1864 година Раковски издава на български и румънски език и единствения брой на вестник „Бранител“ с цел създаване на българско-румънски съюз. Същевременно успява да довърши и през 1865 година да издаде подготвеното още в Одеса списание „Българска старина“.

В края на 1866 година Георги Раковски образува „Върховно народно българско гражданско началство“ в лицето на Тайния централен български комитет (ТЦБК). Според Христо Македонски ТЦБК е създаден без знанието и одобрението на Георги Раковски. Ръководството на новата организация се състои от седмина членове: председател, подпредседател и още петима членове. Неговата задача е да координира, организира и да изпраща чети в поробената България, като по такъв начин да бъде сложен край на безразборното прехвърляне на такива чети в българските земи.

През 1866 година Георги Раковски отново посещава Руската империя, прекарва известно време в Кишинев, Киприяновския манастир и Одеса и преминава през българските колонии в Южна Бесарабия. Целта му е да събере пари за организиране на въоръжени чети, както и да подготви участието в тях на бесарабски българи. Той не постига голям успех с намирането на пари, заради натиска на руската полиция върху българската общност в Одеса.

На 1 януари 1867 година новата организация издава „Привременен закон за народните горски чети за 1867-о лято“, в който са записвани организационния принцип на изграждането на четите и правата и задълженията на самите четници. Раковски твърдо вярва, че със създаването на добре организирани чети ще може да се вдигне народа на борба и ще се постигне освобождението му.

През пролетта на 1867 година са прехвърлени четите на Панайот Хитов и на Филип Тотю. На 9 октомври същата година Георги Раковски почива от туберкулоза.


Поставете оценка:
Оценка 4.8 от 28 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Това е наистина

    43 4 Отговор
    Велик българин, боец и патриот в хубавия смисъл, а не като сегашните лекьосани политиканци...

    Коментиран от #10, #14

  • 2 Георги Стайков

    20 14 Отговор
    Интересен живот за един роб..... колят ни,бесят ни,сменят ни религията,а в същото време виждаме, че освен български учи и гръцки,посещава Русия.....

    Коментиран от #3, #16, #22

  • 3 Пешо

    27 5 Отговор

    До коментар #2 от "Георги Стайков":

    Виждаме, че и Русия ни е пречила.... имало е дебългаризация под нейно ръководство. Изводът е , че всеки си гони интересите.... затова българите трябва да определим интересите си. Първо дългосрочни, второ средносрочни и трето краткосрочни... няма партньори, няма саш, няма русия няма ЕС. Всяко действие или бездействие трябва да е породоне единствено от българския национален интерес. Не на Саш, не на Русия... това е !

    Коментиран от #6

  • 4 Един

    13 4 Отговор
    От малкото истински български масони!
  • 5 Раковски

    17 11 Отговор
    Русите са били един най-див и най-варварски народ, както са си и досега останали такива в най-голямата си част.
    Българите са ги най-напред покръстили, дали са им писменост, Свещеното писание и първото образование.

    Всякога проклета Русия, когато е имала бой с Турция, лъгала е бедните простодушни българи, че уж тях иде да освободи! Но нейната цел всякога е била да им разори милото Отечество и да ги преселва малко по малко в земите си. Нейната злобна политика се познава твърде отдавна и от това, щото тя ни в един си договор с Турция нищо добро не е споменала за Българи, ако и да е имала най-добри удобства за това. Тя всякога е само своята политика гледала, а собствено за завладетелните си планове е имала грижи, как по-добре да ги приложи в действие.
    Откъс от "Преселение в Русия или руската убийствена политика за българите"
  • 6 фскти

    6 12 Отговор

    До коментар #3 от "Пешо":

    През 1861 пише за не доброто положение на българите в Бесарабия, а ориз 1866 отива там да събира пари от тях и да органузира чети. Явно се объркал човека, очевидно, че хората са живеели по-добре отколкото в поробена България

    Коментиран от #9

  • 7 Пецата

    4 20 Отговор
    Кво ме занимавате с тоя галфон 😆
  • 8 Миро

    7 1 Отговор
    Още тогава Сърбия е била по-развита държава от турския к не EF.
  • 9 Пешо

    14 4 Отговор

    До коментар #6 от "фскти":

    Затова руските войски се хващат за главата като идват да ни "освобождават", виждайки колко добре си живеем,а не сме крепостни селяни

    Коментиран от #17

  • 10 ГЕРБЕР

    4 14 Отговор

    До коментар #1 от "Това е наистина":

    БИЛ Е ПРЕСТЪПНИК КАТО ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ, БОРЕЩИ СЕ СРЕЩУ ЗАКОННАТА ВЛАСТ
  • 11 Сфиянски

    5 4 Отговор
    Стика една е издал - руската убийствена политика за българите
  • 12 бандера

    7 7 Отговор
    Раковски, Левски, Ботев, Захари Стоянов, Стамболов.........все "приятели" на просия! Еднокнижните копейки, обаче не обичат да четат!
  • 13 Анджо

    6 5 Отговор
    Това не е сялата история за великият РАКОВСКИ. Нищо не написаха за времето прекарано в Индия. Той има научни трудове които нашите професори нищо не казват. Раковски превежда санскритската писменост и заради него са преведени много стари книги в Индия. ЗА ТОВА СА КРЪСТЕНИ 64 УЧИЛИЩА В ИНДИЯ. Той е най великият ревулюционер на България. За мен е така, защо ли, защото 45 год.мракобесен комунизъм най малко се говореше за него, защото коминтерна не даваше. И още нещо, той доказва, че гръцката азбука е Българска и ,че няма и не е съществувала древна гърция. На местото на днешна Гърция са живяли винаги Българи. Има вече много доказателства и твърдения от наши учени. Нищо лично и лошо за Гърците.
  • 14 Дебелогъзо ченге от 6-то в стъклена къща

    0 7 Отговор

    До коментар #1 от "Това е наистина":

    Тоя е никой пред Маргина и Пашата.

    Коментиран от #21

  • 15 Анджо

    4 2 Отговор
    Е сега може русофилите да прочетът истината за руснаците. Разбрали са се с запада Българите да останат под руско , но руснака е искал Босфора , но Анлия не дава. Затова и те са наказани , след втората световна Британия се разпада.русия я чака същото.
  • 16 провинциалист

    3 5 Отговор

    До коментар #2 от "Георги Стайков":

    "Интересен живот за един роб....." - не е бъхтил в американска памукова плантация и няма как да е роб ли?
  • 17 провинциалист

    4 0 Отговор

    До коментар #9 от "Пешо":

    Джон Бърбъри, посетил родните територии през 1664г, дава описание на архитерктурните особености в Османската империя. Англичанинът успява да направи много точна преценка на публичната показност от страна на държавната власт и цялата пищност на строежите й и за начина на живот на обикновените хора. Къщите на българите получават доста неприятни оценки, но пък отговарят на заключенията на учените за недоимъка и беднотията, в коята са живели.
  • 18 Димитър Петканов

    10 0 Отговор
    Най-великият български революционер, заедно с Левски. Раковски е учителят, Левски е ученикът. Раковски е мозъкът, Левски е изпълнителят. По комунизма не ни учеха почти нищо за Раковски, защото той е осъзнал намерението на Русия да ни погълне и е работил активно срещу това. Затова в анкетата на БНТ "Великите българи" Раковски беше чак на 34-то място. Пред него бяха такива като Азис, Слави Трифонов, Волен Сидеров, Тодор Живков и Бойко Борисов. Това е резултат от комунистическото "образование" - да не знаем почти нищо за един от най-великите българи в историята, само защото е бил срещу имперските намерения на Русия спрямо България. Добре, че Америка даде на света интернет и свободата на всеки човек да се информира сам. Днес всеки, който има желание, може да научи всичко за всеки.

    Коментиран от #19

  • 19 Петкан Димитров

    6 2 Отговор

    До коментар #18 от "Димитър Петканов":

    Не се напрягай толкова, с днешните тенденции в образованието след две поколения тук ще са забравили, че са българи.
  • 20 Раковски

    9 1 Отговор
    НАЙ ГОЛЕМИЯТ БЪРГАРИН ВОВЕКИ.
  • 21 Маргина и Пашата ...

    5 1 Отговор

    До коментар #14 от "Дебелогъзо ченге от 6-то в стъклена къща":

    са никой, без "Чекмеджето"!!
  • 22 Герен

    4 3 Отговор

    До коментар #2 от "Георги Стайков":

    А ТИ КО НАПРАВИ В ЖИВОТА СИ БРЕ ГЕРГЕ. ... И СЛЕД 135 ГОД ПА СИ РОБ НО НА ХАМЕРИКАНЦИТЕ. А РАКОВСКИ СЕ Е ТРУДИЛ ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТЮРКИТЕ. И ПОМОГНА ЗА ТОВА ОСВОБОЖДЕНИЕ ДА ДОЙДАТ РУСИ ФИНЛАНДЦИ ОКРАНЯНО И ДА НИ ОСВОБОДЯТ. ХВАЛА НА НЕГО И ДРУГИТЕ НАШИ КОМИТИ.

    Коментиран от #23

  • 23 гост

    2 4 Отговор

    До коментар #22 от "Герен":

    Роби бяхме при Живков, държани насила в България,както сега са севернокорейците. Сега какви роби може да сме, свободни сме като птичките. Виж даже Раковски е бил по свободен от нас под турско робство,, отколкото ние под комунистическо робство

    Коментиран от #24, #25

  • 24 Верно ли ????

    4 1 Отговор

    До коментар #23 от "гост":

    Кръвен данък кога имаше- през комунистическо или турско робство ??

    Република на кой съюз станахме - СССР или ЕССР, а ??

    Коментиран от #32

  • 25 Герен

    2 2 Отговор

    До коментар #23 от "гост":

    "РОБИ" ПРИ ЖИВКОВ СЪС НАЙ ДОБРИ КАЧЕСТВЕНИ ХРАНИ ПИТИЕТА И ЖЕНИ. КОИТО ЖЕНИ РАЖДАХА ПО 2-3-4 ДЕЦА.
    А СЕГА ДЕЦАТА НАВЪН А РОДИТЕЛИ БАБИ ДЕДОВЦИ ТУК И САМИ. ТОГАВА БЯХМЕ БЛИЗО 10 МИЛИОНА СЕГА СМЕ 6,5 МИЛИОНА.
  • 26 ШПИОНИН НА СИНЕДРИОНА

    0 2 Отговор
    СИН НА ТЪРГОВЕЦ. ГЪРКОМАН. С ИДЕЯТА ЗА ЗЛАТНИТЕ ПАВЕТА И ТЕХНИЯ БОГ ОТ ТУКА ДА УПРАВЛЯВА ТЕХНИЯ СВЯТ :) АРМИЯ В СЪРБИЯ, ЛЕГИЯ, БЕЗ РУСНАЦИ :)

    Коментиран от #35

  • 27 НО ШПИОНИРА

    0 1 Отговор
    И ЗА РУСКАТА АРМИЯ, КОЯТО ДА СЕ ИЗПОЛЗВА, КАТО ВЪОРЪЖЕНА СИЛА НА СИНЕДРИОНА :)
  • 28 КАЗАЛИ СА МУ

    0 1 Отговор
    КОЙ ЩЕ БЪДЕ БАШ И БОЗУК И :) ОТ ТАМ И ГЪРЧЕЕНЕТО :) И ЦЯЛОТО МУ "РОДОЛЮБИЕ".
  • 29 ЗАСЛУГИ ИМА

    0 1 Отговор
    КОЛКОТО РУСКИЯ ШПИОНИН БОТЕВ И ТУРСКИЯ ШПИОНИН, ЮРУКА ЛЕВСКИ :)
  • 30 НАГЛЕДЕН ПРИМЕР

    0 0 Отговор
    ЗА ОБРАНОТКАТА ОТ СИНЕДРИОНА И ВЕРБОВАНЕТО НА ИДЕЙНИ АГЕНТИ. ЩОТО ТО НАЛИ В ЕДНА ПОСОКА ГЛЕДАТЕ И ИМАТЕ ОБЩИ ЦЕЛИ, ЗА БЛАГОТО НА ХОРАТА.... И ЕДИН САМОСВАЛ КАНАЛКА ОЩЕ :) ХАРВАРД, КЕМБРИДЖ :)
  • 31 ЗЛАТНИТЕ ПАВЕТА

    0 0 Отговор
    НЕМА ДА ГИ БЪДЕ! :) ИЗНЕНАДА! :)
  • 32 гост

    3 2 Отговор

    До коментар #24 от "Верно ли ????":

    Десетките хиляди убити по лагерите на смъртта, политическите затворници,...... тези жертви са повече от кръвен данък комуняго

    Коментиран от #33

  • 33 провинциалист

    3 2 Отговор

    До коментар #32 от "гост":

    Я ги сравни сега с 2-3 милиона невъзвращенци, евакуирали се от прекрасната ни демокрация.
  • 34 Б.Б

    1 0 Отговор
    Раковски, Стамболов и З. Стоянов са били турски шпиони !
  • 35 Йо Несбьо

    0 0 Отговор

    До коментар #26 от "ШПИОНИН НА СИНЕДРИОНА":

    Раковски не е гъркоман. Напротив, има описания как той прави за смях гръцките учители и други гръцки интелигенти, доказвайки им, че някоя гръцка дума идва от българска такава.

    Лежал е многократно в затвора заради България.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове