Политическата нестабилност създава известни притеснения у чуждестранните инвеститори, като се наблюдава липса на чуждите инвестиции. От друга страна постоянните избори, дори и дестабилизиращи показват работеща демокрация в страната. Начина да се привлекат големи по размер чуждестранни инвестиции е да се оттегли държавата от несвойствени дейности и да се допусне частните инвестиции да поемат тази роля.
Това коментира Никола Янков, управляващ партньор в "Експат Кепитал", в студиото на Блумбърг България.
България е в стабилно фискално състояние няма проблем със свръх дефицит, като остават възможни за изтегляне около 5 милиарда лева преди достигане на лимита от 48 млрд., каза Янков. Държавата трябва да разполага с буфер за непредвидени разходи. В момента фискалният резерв разполага с 6 милиарда лева, от които 4 милиарда са блокирани, което не оставя много поле за маневриране при нужда.
Обикновено в България при липса на държавни средства, управляващите спират капиталовите разходи, като това се отразява на ръста на БВП и малкия брой на чужди инвестиции. Гостът обясни, че тегленето на дълг за социални политики не е далновидна политика, като трябва да се вземат по-инвестиционно насочени политики.
Служебното правителство е ограничено в харчовете си от НС, като основната му задача е да събира приходите. Янков предполага, че служебният кабинет ще продължи по пътя към еврозоната и политиките, насочени към покриването на критериите. Членството ни в еврозоната зависи от политическата воля, като то все още е възможно да се случи през 2025 г.
„Притеснявам се, че когато говорим за политическа воля, такава в България напоследък липсва. Излезе доклад на Световната банка, в който се казва, че България може да се присъедини евентуално 2026 г. или по-късно към еврозоната“
Той призова служебния кабинет да реагират на тези доклади и да заявят, че България има амбициите и работи за членство през 2025 г.
„Начина да се привлекат големи по размер чуждестранни инвестиции е да се оттегли държавата от несвойствени дейности и да се допусне частните инвестиции да поемат тази роля. Например – изграждането на инфраструктурата в България да се отдаде на концесии. България няма необходимата инфраструктура на модерна държава, ние изоставаме от нашите партньори в Европа в това отношение.
България няма и необходимите финансови резерви бързо и качествено да я изгради, това обаче може да стане, ако се направят концесионни процедури. Така ще имаме магистрали, като няма да имаме бюджетни дефицити и ще имаме качествено построени пътища, които се обслужват от концесионерите в бъдеще и по този начин няма да имаме и корупция при възлагането.“
Никола Янков не смята, че трябва да има промяна в данъчната система на България, въпреки че се чуха такива призиви от МВФ и Кристалина Георгиева. Той вярва, че промяна в плоския данък и по-голямо облагане на бизнесите би тласнала повече компании към сивия сектор. Трябва да се преследва сивата икономика и да се търси повишение на данъчната база, а не размера на данъците.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 честен ционист
17:57 16.04.2024
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Ден
18:03 16.04.2024
5 Пак не разбрах
И какво става с тях при разпад на ЕС ?
Вечни съюзи няма и никога не е имало, ще пием ли отново една студена вода?
Коментиран от #6
18:07 16.04.2024
6 оня с коня
До коментар #5 от "Пак не разбрах":
Вместо да задаваш разни въпроси,ИЗЧАКАЙ да влезем в Еврозоната и от там нататък нещата ще ти се изяснят.18:13 16.04.2024
7 Питайте
18:19 16.04.2024
8 Даа!
18:28 16.04.2024
9 Шопо
18:37 16.04.2024
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Алла
14:57 01.05.2024