Когато говорим за избори, рядко обръщаме внимание на хората от периферията. Това посочи пред БНР политологът Иво Маев.
"Партиите, които заложиха на търсенето на хората от периферията, спечелиха. Видяхме възход на "Възраждане".
Той обясни, че създаването и поддържането на регионални партийни структури не е лесен процес, но има своето голямо значение. Политологът отчете като слабост липсата му при ПП.
"ПП бяха замислени и създадени като дигитален проект. Те не хвърлят съществени усилия в изграждането на регионални структури.
Не така стоят нещата при ДСБ и "Да, България". Това са партии с по-развити, но не достатъчно развити структури, за разлика от ГЕРБ и ДПС, които винаги са поддържали жизнени структури.
Ако ПП са разчитали само на дигиталния си проект, очевидно са сбъркали. Те влизат с един организационен минус в поредната кампания".
Скандалите, на които са генератор ПП, не могат да компенсират техните ключови пропагандни тези, обясни още политологът.
"Когато сглобката работеше, макар и скърцайки, те не можаха да убедят дори собствените си избиратели, че тя е полезна, въпреки че доведе до стабилизиране на страната.
Разделението очевидно се прави и за да се премери електорат. Въпросът е каква ще бъде разликата. Тя ще предопредели отношенията в бъдеще между представителите на бившата сглобка".
Вероятно се е трупало напрежение, както и компромати, отбеляза Маев.
"И представлява традиция в българския предизборен живот. Това, че в България никога не беше извършена лустрация, позволи на представители на службите да трансформират своето тайно влияние в обществото в опит за реализация на политически проекти.
ПП беше създадена като проект на президента Радев. Тя може би е мислена като системна алтернaтива на ГЕРБ, но Петков и Василев решиха да играят своя игра, загърбвайки създателя си. Това ги превърна в обект на атаки и отвори още един фронт".
ДПС премина през тежък процес на промяна на регионални партийни лидери, свързани с бившия председател Карадайъ, обясни политологът.
"Влезе нова генерация от политически активисти. Докато Карадайъ управляваше партията, се появи недоволство, че се фаворизират определени местни лидери. Това разделение вече е преодоляно.
Истинското изпитание за ДПС на тези избори ще бъде в това какво ще се случи с вота на изселниците - дали той ще се отрази на представителството в националния парламент, както и колко евродепутати ще изпрати ДПС в Брюксел. Това ще определи дали те ще се превърнат в най-голямата либерална партия на България. Ако успеят да изпратят повече, отколкото ПП, това ще легитимира ДПС по нов начин идеологически".
"Възраждане" има интересна политическа траектория, но вече са достигнали зенита на своето представителство, смята Маев.
"В рамките на ЕП те ще имат ключов проблем – дали ще се присъединят към парламентарната група на "Идентичност и демокрация", която не изглежда съвсем стабилна в момента".
Ваня Григорова в надценява усилията си, обясни политологът.
"Липсват ѝ структури на национално ниво. Съюзът с неуспешни политически проекти няма да доведе до реализация и дългосрочна кариерна перспектива".
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Разбира се
Коментиран от #5
09:14 29.04.2024
2 ТаУмВзе
Коментиран от #4
09:30 29.04.2024
3 мдаа
09:45 29.04.2024
4 Тролев,
До коментар #2 от "ТаУмВзе":
Робът овца ще викаш на крепостните селяни, които още живеят в комунизъм!09:46 29.04.2024
5 разбира се
До коментар #1 от "Разбира се":
С плащане се занимават чекмедже бабаитите.09:48 29.04.2024
6 Павел пенев
09:59 29.04.2024
7 бай Бай
10:23 29.04.2024
8 Този коментар е премахнат от модератор.