У нас години наред не е имало целенасочена държавна политика по отношение на детското здравеопазване. Това каза в предаването „Лице в лице“ изпълнителният директор на СБАЛДБ „Проф. Иван Митев” д-р Благомир Здравков.
„Приемането на решение за строеж на частна детска болница е по-скандално в сравнение с отмяната му, но това не е само мое мнение. Всички видяха как реагира обществото. Реакцията на институциите на закъсня и аз смятам, че единственото възможно решение беше този проект да бъде отменен“, поясни той.
Д-р Благомир Здравков не знае дали е имало някакво подвеждане на някого в Министерски съвет, за да се стигне до това решение – да бъде изградена частна детска болница „Мама и аз“.
Той посочи също така, че има разминаване в информацията, която беше тиражирана – в началото се каза, че ще има само едно отделение с 40 легла, а по-късно се разбра, че в тази частна болница ще има 15 педиатрични специалности.
„Моят въпрос е: Как на 40 легла успяваш да упражниш дейности по 15 педиатрични специалности при положение, че нормативното изискване за отделение е да имаш поне пет легла по конкретна специалност, а за клиника – поне десет легла?“, попита той риторично от ефира на bTV.
Директорът на СБАЛДБ „Проф. Иван Митев” заяви, че в управляваното от него детско лечебно заведение има 105 легла, като медицинският персонал е общо 326 души. Той посочи, че това е недостатъчно за България.
„Най-големият проблем е, че у нас не се предоставя комплексна педиатрична помощ. Нашата болница осигурява тези педиатрични специалности, които не включват хирургия, травматология, онкология и детска кардиология. Нашата болница е построена 1937 г. с идеята, че това ще е сиропиталище. В последствие се превръща в ясла и едва на доста по-късен етап става детска болница“, обясни той.
Д-р Благомир Здравков призна, че в годините максимално са оптимизирали трансферите на деца от болница в болница. Според него вече не се позволява на родителите сами да транспортират болното си дете, а това става с линейка от СБАЛДБ „Проф. Иван Митев” към друго лечебно заведение в столицата.
„Предвид дефицита на кадри, нашето лечебно заведение остава като един оазис. Когато нашият ръководен екип влезе в болницата, в нея работеха 67 лекари. В момента те са 106 и нямаме свободни щатни бройки. Имаме десетина свободни места за медицински сестри, но на фона на цялостната картина в страната, ни сме успели да обезпечим качествено медицинските дейности“, посочи още той.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Доктор Гълъбова
19:20 07.05.2024
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 не само детска
Все едно, че всеки лекар е сключил договор с Дявола, да му осигурява мъртви души.
22:34 07.05.2024
4 1234
Абе само в София ли има деца?
17:46 03.06.2024