В четвъртък се проведе отворена дискусия за бъдещето на Княжевската минерална баня. Срещата беше организирана от местната организация на Спаси София в район “Витоша” и гражданско сдружение “Княжевецъ”, като в нея се включиха експерти, граждани и общественици, които се обединиха около връщането на банята в ръцете на
Общината и нейното последващо възстановяване като баня.
По време на събитието бяха обсъдени всички проблеми и предизвикателствата пред банята и пространството около нея. Общинският съветник от “Спаси София” Пламена Терзирадева съобщи, че са предприети първи стъпки за това Столична община да придобие собственост върху банята и нейния имот, за да може да я възстанови и стопанисва.
Внесен е доклад в Столичния общински съвет с предложение кметът Васил Терзиев да инициира преговори със собственика на банята - държавното търговско дружество "Специализирани болници за рехабилитация - Национален
комплекс" за безвъзмездно придобиване или откупуване.
Тя допълни, че Министерство на Здравеопазването следва да работи в обществен интерес, който е да бъде съхранена банята, паметник на културата и хората да имат достъп до водата. След като СБР-НК няма намерение да развива този обществен ресурс е редно да прехвърли собствеността безвъзмездно на СО.
“Ние от Спаси София сме сме силно притеснени от опасността имотът да попадне в частни ръце и банята да последва тъжната съдба на много други унищожени паметници на културата” - добави още Пламена
Терзирадева.
В дискусията се обсъди и проблемът със съседните на банята частни имоти, които са предвидени за цех за бутилиране и жилищна сграда с позволена височина до 26 метра.
“Трите варианта имотите в съседство да бъдат придобити от общината са те да бъдат откупени, отчуждени или заменени за други. Общинският съвет трябва да припознае както сериозността на казуса, така и отговорността, която има в превенцията на застрояването на имотите в непосредствена близост.” - заяви общинският съветник от “Спаси София” Гергин Борисов.
Арх. Зарко Клинков, кмет на район Витоша, поясни, че според Общ устройствен план от 2009 г. е предвидено разширение на бул. Цар Борис III, което минава през имота на банята и на практика означава нейното разрушаване.
Той заяви, че тази регулация е морално остаряла и ще настоява да отпадне чрез изменение на подробния устройствен план.
В последвалата дискусия гражданите изразиха своето разочарование от състоянието на банята и категорично заявиха желанието си тя да бъде прехвърлена безвъзмездно към Столична община и да остане публична собственост с функция на баня.
Присъстващите се обединиха около това, че ще продължат да работят заедно обединени от каузата Княжевската баня да се запази и да заработи отново като баня.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ТаУмВзе
11:43 11.05.2024
2 Абе мръсни измамници
11:49 11.05.2024
3 ДуДуРестееее
12:06 11.05.2024
4 рушете, наследници
САМО РУШИТЕ и НИЩО не строите освен внезапно забогателите мафиоти разни тъпи сгради като аквариуми и не на място.
Рушете, паднало ви е!
12:13 11.05.2024
5 ИМПЕРИАЛИСТ
Като европейски транспортен възел, целогодишният транспорт на хора и товари от, и към София е бърз и лесен, което е допълнително благоприятно условие.
Наличието на добре развита мрежа на централното топлоснабдяване ще осигури необходимата топла вода за хигиенните нужди и отоплението в балнеоложките центрове, без да се замърсява въздухът от локални котелни инсталации. Същевременно пък „Топлофикация София” ЕАД ще има един стабилен източник на доходи.
Коментиран от #6, #7
12:16 11.05.2024
6 Айде сега
До коментар #5 от "ИМПЕРИАЛИСТ":
Добре си го "копнал" от някъде ама е пълна фантасмагорияКоментиран от #10
12:19 11.05.2024
7 Най
До коментар #5 от "ИМПЕРИАЛИСТ":
Вече да се изкъпят от израждане ,че много миришат12:30 11.05.2024
8 кореняк
12:43 11.05.2024
9 Емигрант
12:49 11.05.2024
10 ИМПЕРИАЛИСТ
До коментар #6 от "Айде сега":
Съобразно природните дадености, София е и балнеоложки център, което е отразено и в герба на града. „...........Според последните проучвания на територията на София са регистрирани 44 топли минерални водоизточника (каптажи , сондажи и чешми) с общ дебит 268,5 л/сек , с температура между 19 и 81ºС....” 1, стр.14.Нормално, за балнеоложки нужди, би могло да се използуват около 50% от дебита, поради неравномерността на потреблението, качествата на минералната вода и като една част от нея се бутилира. Потреблението на минерална вода от един почиващ дневно, при ванни процедури е средно 250л, според съществуващите норми. Ванните процедури са с най-голям разход на вода. При тези данни дневно могат да бъдат обслужени около 27 000 души, което целогодишно прави 6,9 млн. чов. дни. Това е едва при 50% използваемост на дебита и най-голям разход на минерална вода за ванна процедура. По-точна преценка може да се получи при съпоставянето с друг балнеоложки център, например гр. Павел баня.
Там, при общ дебит едва 15,06 л/сек, има 7 балнеоложки комплекса, като в тях, възстановяват здравето си 1234 души едновременно. В по-малките семейни хотели и къщи за гости – още 143 или общо 1377 почиващи, което за София отговаря на около 24 550...(данните за Павел баня са получени от интернет).
Икономичските изгоди за града ще са многобройни и значителни, като не е за пренебрегване и социалния ефект,
Наличието в града на многобройни културни, спортни и търговски обекти ще осигур
Коментиран от #11
22:41 11.05.2024
11 ИМПЕРИАЛИСТ
До коментар #10 от "ИМПЕРИАЛИСТ":
...Наличието в града на многобройни културни, спортни и търговски обекти ще осигурява приятното прекарване на времето свободно от лечебни процедури.
Нужно е да се вземе в предвид , че балнеологията е свързана в значителна степен с физиотерапията, която се извършва със съвременни високотехнологични апарати и от медицински специалисти – рехабилитатори...
Имайки на предвид обстоятелството, че минералната вода спада към възобновимите ресурси, то очертаващите се переспективи са неограничени във времето, което е предпоставка за устойчивото развитие на столичния град на България.
1 София и Витоша-пътеводител, Руен Крумов, изд. МЕДИЦИНА И ФИЗКУЛТУРА, София – 1990 г.
22:45 11.05.2024
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 По Борис Трети ще влезат
13:20 18.05.2024