Вторият мандат на президента на САЩ Доналд Тръмп вече е факт. Какво да очакват американците… Пред ФАКТИ по темата говори професор Иван Динев Иванов, който преподава във Факултета по обществени и международни отношения към Университета на Синсинати в САЩ.
- Проф. Иванов, усеща ли се вече свободното слово в САЩ, има ли полъх на „златни години“ както обеща новият президент Доналд Тръмп?
- Това беше по-скоро част от предизборната риторика, но го чухме и в речта по встъпването му в длъжност. За да бъдем искрени, трябва да кажем, че свободата на слово в Съединените щати никога не е била ограничавана. Минали са само няколко дни от встъпването на Тръмп като президент и да се твърди, че има полъх на „златни години“, е прекалено рано.
- Но обещанията за „златни години“ бяха доста гръмки?
- Ще видим как ще се реализират нещата.
- Според вас кои са нещата, които вълнуват реално американците. Какво очакват те от втория мандат на Тръмп?
- От разговорите ми с различни хора разбирам и виждам, че ги вълнуват съвсем, съвсем обикновени неща. Например, как да паднат цените на хранителните продукти в магазините, да се намали цената на бензина, на енергоресурсите, на природния газ, на електричеството… Изобщо как животът им може да стане по-достъпен. Това са основните желания на хората. Това бе и в голяма степен дневният ред, когато те избраха президента Тръмп.
- Това той го обещава с охота, че ще създаде програми, така че хората да имат по-малки разходи. Но изпълнимо ли е…
- Тези неща ги обсъждаме и със студентите - ако няма повече инфлация цените ще останат на същите нива, а ако намалят, това ще доведе до дефлация, което пък не е хубаво от икономическа гледна точка, защото дефлацията е индикатор, че има големи проблеми в икономиката. Но повечето хората казват: „Виж, не ни разваляй моментното усещане за това, че нещата ще се подобрят.“
- Гренландия, Панамският канал, Мексиканският залив, пардон Американският залив вече – това само думи ли са на Доналд Тръмп. И тези неща важни ли са за обикновения американец?
- Повечето американци са подочули нещо за Панамския канал и за Мексиканския залив, но Гренландия много от тях дори и не могат да я намерят на картата. И за това с моите студенти, които все пак учат международни отношения, политология или социални науки, си говорим за това какви са проблемите. Но определено тези неща не са на дневния ред на обществото. Истината е, че американското общество по принцип не се фокусира върху проблеми на външната политика. В случая с Панамския канал сериозните притеснения идват от икономическата надпревара с Китай, а в случая с Гренландия – от геополитическото съперничество с Русия. В този смисъл САЩ имат стратегически интереси. Друг е въпросът до колко с едно или няколко съобщения в Х или Truth Social тези стратегически интереси могат да бъдат адекватно комуникирани с американската и световното общественост.
- С един от указите, които подписа Тръмп в първия си ден като президент, помилва щурмувалите Капитолия през 2021 година. Какъв сигнал е това към обществото…
- От 6 януари 2021 година досега темата за бунта на „Капитолия“ представлява един дълбоко разделящ политически въпрос за американското общество. От едната страна преобладава впечатлението, че това са американски патриоти, които незаслужено са съдени. От другата страна хората смятат, че това бе опит за държавен преврат. Този въпрос беше много пъти повдиган по време на кампания на Доналд Тръмп като част от по-големия дебат за състоянието на демокрацията в страната. Това, което видяхме, е, че мнозинството от американските гласоподаватели гласуваха за Тръмп. В този смисъл, този въпрос в някаква степен беше решен пред изборните урни с гласовете на хората. Разбира се, днес другата половина от страната, а именно тези, които не са гласували за Тръмп, не приемат неговото решение за помилване на участниците в събитията от 6 януари 2021 г. Сега както осъждането, така и помилването на тези хора представлява отговор с правни средства от страна на американските институции на един така или иначе политически въпрос. Надявам се, че след помилването този въпрос вече няма да седи в дневния ред на обществото и че с този указ темата ще бъде затворена. Може би това е пътят към помирение, към изцеление на обществото.
- Тръмп заплашва да изгони милиони нелегални емигранти от САЩ и обяви война и на картелите. Той говореше това и по време на кампанията си. Колко голям проблем за САЩ са нелегалните имигранти?
- След края на Студената война в различните години на територията на САЩ традиционно пребивават между 7 и 12 милиона нелегални мигранти. Разбира се, някои от тях остават, легализират своя статут, други от тях напускат страната, но има и такива, които дълги години живеят нелегално. Този въпрос през последните години стана дълбоко поляризиран в американското общество и се създаде впечатление, че тези хора се занимават с незаконна или престъпна дейност. Истината е доста различна. Голяма част от тези предполагаеми 12 милиона нелегални мигранти работят в два ключови сектора на американската икономика, които без техния труд ще се сринат.
- За кои сектори става въпрос…
- Строителството и земеделието. Конкретно в земеделски щати като Калифорния над половината от работниците са без документи. Преработването на мляко в щатите Минесота и Уисконсин (най-големи производители в този сектор) почти изцяло зависи от тях, понеже около 90% от работниците в този сектор са такива. А там няма възможност легално да се внася работна ръка отвън, тъй като държавните програми за внос на селскостопански работници не включват този тип работници, занимаващи се с добив и преработка на мляко. И това е основната причина там да работят хора без документи. Строителството и ремонтната дейност е един огромен сектор, който в голяма степен зависи от труда на емигрантите. Цените на жилищата в САЩ се повишиха значително през последните години. Без емигранти, които да строят нови сгради и да ремонтират и поддържат построените, цените на недвижимите имоти допълнително ще поскъпнат, защото стойността на труда в сектора ще се повиши значително понеже има недостиг на персонал в тази област. Да, има и една група от незаконни емигранти, които извършват престъпления, участват в организирани престъпни групи. И тези хора често пъти попадат под ударите на закона. Но те не представляват кой знае какъв голям дял от тази маса на хора без легален статут в САЩ. В момента просто ще има по-лесна процедура за тяхното намиране и депортиране. Тази бройка няма да бъде нито много голяма, нито пък ще има кой знае какъв ефект в обществото от тяхното депортиране.
- Един от указите, за който не се говори много, е, че Тръмп върна смъртното наказание. От 2021 г. в САЩ има наложен мораториум на федералните екзекуции. Сега Тръмп разпореди смъртното наказание да се изпълнява във всички щати. Ще се случи ли?
- Абсолютно сте прав, че на това нещо не се обръща много внимание. За разлика от Европа, където особено в страните в Европейския съюз общо взето има консенсус, че смъртното наказание не е приемливо и че трябва да бъде заменено, в САЩ не е така. Само да кажем, че и България го замени през 1997 година с доживотен затвор без право на замяна. В Съединените щати такъв консенсус не съществува. Тук ситуацията е интересна, защото имаме два типа юрисдикции, които издават смъртни присъди – едните са присъди за престъпления на щатско ниво, а другите на федерално равнище. Федералното законодателство позволява да се произнесе смъртна присъда за около 60 вида тежки престъпления. Реално, смъртното наказание никога не е било отменяно в САЩ, а просто предишният главен прокурор и министър на правосъдието Мерик Гарланд наложи мораториум през 2021 година, защото администрацията на президента Байдън вярваше, че това е правилният подход в момента. По-големият проблем е, че няколко щата като Охайо, Калифорния, Пенсилвания наложиха мораториум върху изпълнението на смъртното наказание. А причината за този мораториум е, че фармацевтичните компании, които произвеждат и доставят инжекциите за смъртното наказание, отказаха да ги доставят поради морални причини. И това е причината в момента да не се изпълняват смъртни наказания в тези щати. Сега Тръмп издаде президентски указ с презумпцията да се помогне на тези щати да намерят инжекции, за да се реши този въпрос и да се сложи край на тези мораториуми. Въпросът около смъртното наказание в САЩ е политически и обществен. Хората, които поддържат републиканската партия, както и тези, които поддържат по-десни и десноцентристки идеи, смятат, че смъртното наказание има своето място в съдебното правораздаване като превантивен инструмент. Този въпрос, разбира се, е преди всичко философски и морален.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 какъв мораториум ?
09:04 27.01.2025
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Тръмп има логика
09:05 27.01.2025
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Ганя путинофила
Коментиран от #17
09:09 27.01.2025
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 док
09:13 27.01.2025
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Много ясно -
09:23 27.01.2025
13 Гунчо
09:24 27.01.2025
14 e това е
09:28 27.01.2025
15 Какво всички се занимавате със САЩ?
Мечата на русофила била - да унищожи САЩ и да получи Зелена карта да емигрира в САЩ.
Коментиран от #16, #22, #23
09:32 27.01.2025
16 Баце,
До коментар #15 от "Какво всички се занимавате със САЩ?":
Довечера виж под леглото. Сигурно те дебнат русофили.(Странна работа, ти му разправяш за ситуацията в сащ, на него русофили му се прииждат).
09:40 27.01.2025
17 тренко
До коментар #6 от "Ганя путинофила":
ше изгони имакяти оти а руски шпионка09:44 27.01.2025
18 Конгресът
09:45 27.01.2025
19 Павел пенев
10:10 27.01.2025
20 "ПРОФЕСОРЕ"
10:37 27.01.2025
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 хахаха
До коментар #15 от "Какво всички се занимавате със САЩ?":
След като не само си прочел статията, но и си коментирал под нея да разбираме ли, че си ненормален и русофил:)11:02 27.01.2025
23 Любопитен
До коментар #15 от "Какво всички се занимавате със САЩ?":
А мечтата на евроатлантика каква е - да си смени пола, да си купи китайски смартфон и да отиде на почивка в Дубай /иначе казано в БРИКС/11:05 27.01.2025
24 Дригърс
11:50 27.01.2025
25 Софийски селянин,Пенсионер
А пропуснах най важното,Оръжията!
13:09 27.01.2025
26 Снимка на соросоид
13:42 27.01.2025
27 Внимателно
14:22 27.01.2025